V Indii plesniví rýže ve skladech. Je za tím vládní omezení vývozu

1241
ryze
Ilustrační foto: Pixabay.com

Indie, jeden z největších vývozců obilí, má přeplněné sklady a další sklizeň je na obzoru. Ve státě Čhattísgarh, asi 1 200 kilometrů jihovýchodně od Nového Dillí, už zásoby rýže z minulé sklizně dokonce plesniví.

Uvádí to článek agentury Bloomberg „Rotting rice in India fuels discontent about Modi’s policy„. Podle něj se obdobná situace ukazuje příznačně pro mnoho vesnických oblastí Indie. Dobytek se pase nedaleko hromad pytlů s obilím přikrytými plachtami. A v mlýnech se hromadí zrno z předchozí sklizně. Částečně už ho napadli škůdci nebo znehodnotily monzunové deště. Obrázky hnijící rýže už se objevují i na sociálních sítích. V Indii přitom hladoví miliony lidí.

Přitom cena oblíbené thajské bílé rýže, která slouží pro mezinárodní srovnání, vzrostla koncem září na 570 dolarů [cca 13 200 Kč] za tunu. Byla tak o 26 procent vyšší než průměr za uplynulou dekádu. Jde o největší cenový skok za posledních 16 let.

V Indii je dlouhodobý problém i nedostatečná infrastruktura. Sklizená rýže se uskladňuje pod širým nebem místo v silech. Kapacita skladů je tam omezená. Pokud je úroda vysoká, hrozí nebezpečí, že se rýže uskladněná pod širým nebem zkazí. Což se děje právě nyní.

Je tu ale i jeden ryze ekonomický důvod, proč situace kolem obilovin včetně rýže v Indii došla až tak daleko. Je to vládní omezení jejich vývozu ze země. Omezení exportu farmáře poškodilo, protože ti na zvýšení cen nijak nevydělali, uvádí Bloomberg. Také ale připomíná, že indický premiér Naréndra Módí slíbil farmářům podporu živobytí a veřejnosti udržení cen potravin na přijatelné úrovni. Bohužel ani v jednom případě příliš neuspěl. Zemědělci mají problémy a ceny potravin v zemi letos stouply v průměru přes osm procent.

Zákaz vývozu obilovin včetně rýže z Indie

Ve snaze udržet ceny potravin na nízké úrovni a zajistit plynulé zásobování obilovinami pro 800 milionů lidí vyhlásil ministerský předseda Módí v květnu 2022 restrikce na vývoz potravin. Zakázal vývoz obilí a později na seznam přidal rýži a cukr. Tato aktivita Indie, jako největšího vývozce rýže, rozbouřila trhy a klesající cena poškodila domácí farmáře.

„Vláda by měla od restrikcí úplně odstoupit,“ říká Kondreddi Bulli Swami, producent rýže a palmového oleje v jižním státě Ándhrapradéš s tím, že způsobily propady cen pod náklady.

Indie má stále nakročeno být třetí největší světovou ekonomikou

Rajesh Kumar, který pěstuje rýži a pšenici na 20 akrech v severním státě Harijána, uvedl, že omezení vývozu snížilo cenu jeho produkce, zatímco jeho náklady rostly. Nízké srážky mu navíc zvýšily náklady na provoz vodních čerpadel a výnos současně poklesl.

„Žádný z obchodníků nás po zavedení omezení vývozu ani nekontaktoval,“ říká a doufá, že po odstranění restrikcí se ceny opět zvýší a bude moci zaplatit dluhy.

Zatím jsou ceny ještě nižší než loni. To přesto, že loni v září Módího vláda některá omezení oslabila. Nejvýznamnější změnou bylo ukončení zákazu vývozu ne-basmati rýže. Stanovené vývozní clo na předvařenou, parboiled, rýži ale stále platí, jakož i stanovená minimální cena vývozu bílé rýže. Zákaz vývozu obilí a cukru trvá nadále.

Jak si stojí obchod s indickou rýží?

Zásoby rýže Food Corporation of India [FCI], která ji spolu s obilím nakupuje od farmářů za garantovanou cenu a distribuuje zdarma chudým obyvatelům, činily k 1. září asi 32 milionů tun a jsou o 39 procent vyšší než loni.

Ve snaze zbavit se přebytků se indická vláda rozhodla prodat 2,3 milionu tun rýže ze státních rezerv na výrobu etanolu. To je dost kontroverzní počin v zemi, která se nachází na 111. místě z celkových 125 zemí na žebříčku států postižených hladem.

„Využití rýže k výrobě etanolu je špatné rozhodnutí,“ říká Siraj Hussain, bývalý ministr zemědělství a předseda FCI s tím, že prioritou vlády má být potravinová bezpečnost Indie a jejích spojenců.

Naréndra Módí, který vyhrál v Indii volby, označil muslimy za vetřelce

„Uvědomme si, že rýže je základní potravinou v mnoha zemích světa. To mělo přímý dopad na potravinovou bezpečnost,“ upozornila Shirley Mustafová, ekonomka Food and Agriculture Organisation [FAO] při OSN.

Vývoz indické rýže letos od dubna do srpna činil 6,4 milionu tun, a byl o 24 procent nižší než ve stejném období loni. Omezení vyvolala zvýšení cen rýže na celém světě, pocítili to spotřebitelé na Blízkém východu, v jihovýchodní Asii a Africe.

–AM–

1 komentář

  1. Chtělo by to dalšího Churchilla. Ten při WWII ukradl v bývalé kolonii Británie to v Indii, stovky tun obilí- rýže a nechal je odvézt do Středomoří pro vojáky VB. Následkem toho vznikl v Indii hladomor a zemřelo 6 milionů obyvatel Indie. Když se nějaký Ghándí ohradil … tak Churchill řekl … ten ještě neumřel ? … Tož i tak se válčilo za WWII.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here