Indie má stále nakročeno být třetí největší světovou ekonomikou

300
Indie
Kdo chce v Indii podnikat, musí v ní ideálně i vyrábět. Taková je politika indického premiéra Módího. / Foto: Indická lidová strana

Ekonomika Indie přidává každý rok zhruba deset procent růstu. Země má navíc stabilní politické vedení. Což se potvrdilo i nyní, kdy Naréndra Módí vyhrál potřetí v řadě parlamentní volby. Módí razí hospodářsky soběstačnou Indii.

Jaké příležitosti nabízí Indie investorům, se blíže zamýšlí ve své studii analytici společnosti Amundi Alessia Berardi a Dinesh Ahuja. Ti zkraje své analýzy upozorňují na to, že i když Módí v Indii opět vyhrál volby, tak ale zvítězil s menším náskokem, než se očekávalo.

„První velkou změnou je, že Módí oproti minulým letům povládne, aniž by jeho Indická lidová strana, BJP, měla většinu. Při sestavování vlády se tak neobejde bez koaličních spojenců,“ říká Alessia Berardi a dodává: „Jedním z hlavních otazníků je, zda Módího snížená parlamentní většina umožní dostatečnou stabilitu pro pokračování v jeho politickém programu.“

Naréndra Módí, který vyhrál v Indii volby, označil muslimy za vetřelce

Toho si všímají i finanční trhy, které podle analytiků s Módím dlouhodobě stoupají a padají. Ostatně po dobu jeho vlády indický akciový trh trojnásobně narostl na objemu. Přičemž počet Indů, kteří mají peníze na to, aby na něm podstoupili rizikové operace, vzrostl za stejnou dobu ze dvou na pět procent. A to není maličkost, protože při celkovém počtu 1,417 miliardy Indů to značí bezmála 71 tisíc indických superboháčů.

„Avšak teď trhy reagovaly na menší většinu pro alianci vedenou premiérem Naréndrou Módím negativně. Indický akciový trh prudce klesl, výnosy dluhopisů vzrostly a rupie oslabila,“ uvádí analytička Amundi.

Ekonomické výhledy Indie zůstávají solidní

Pokles podle ní naštěstí ale netrval dlouho. Indické akciové indexy rychle obnovily povolební ztráty a zažily pozoruhodný vzestup. I přes volatilitu se nakonec ustálily na hodnotách těsně před oznámením volebních výsledků. Přesto jejich 6% propad varoval, byl totiž nejhlubší za poslední čtyři roky. Výnosy indických dluhopisů vzrostly přibližně o 10 bazických bodů a jinak velmi stabilní rupie vykázala největší pokles za poslední rok.

Navzdory zakolísání akciových trhů zůstává ekonomický výhled Indie solidní. Ekonomika země výrazněji nezadrhává a vláda dokonce slibuje fiskální konsolidaci.

„Fiskální ukazatele ale je i tak třeba velice pečlivě sledovat. Důvodem jsou rozsáhlé sociální programy. I když vláda na ně má určitou rezervu, v těchto případech vždy hrozí rizika,“ upozorňuje Dinesh Ahuja.

Indie rychle roste. Investory tlačí do výroby v zemi

Zároveň se vyjadřuje k problému, který Indie zvládá, zatímco mnohé vyspělé země s ním stále bojují. A tím je inflace. Ta podle jeho slov v Indii postupně ubírá na tempu, za což tamější obyvatelé vděčí hlavně „tvrdé fiskální politice“.

„Zvládnutá inflace v kombinaci s robustním růstem HDP, který táhne domácí poptávka, zavdává optimistická očekávání do budoucna. A nejde jen o Indii samotnou, ale také o celosvětovou ekonomiku. Indie má na to, aby se stala klíčovým přispěvatelem k celosvětovému hospodářskému růstu,“ vysvětluje Ahuja.

Dominik Proch: Make in India, přeloženo jako Vyrábějte v Indii

Jmenuje i klíčové programy indické vlády, které prospívají indické ekonomice. Jsou to podnikatelské iniciativy a politické reformy na podporu investic a zvýšení efektivity. Dále rychlá a někdy až překotná digitální transformace privátního a veřejného sektoru.

Jaký je investorský výhled pro Indii

„I proto Mezinárodní měnový fond předpovídá Indii v příštích pěti letech reálný růst 6,1 procenta. Což by Indii katapultovalo na pozici třetí největší ekonomiky světa. A i my se domníváme, že k tomuto cíli má Indie velice dobře nakročeno,“ doplňuje Ahujea s tím, že by tak odsunula z pozice dvojky Německo.

Podle analytiků volatilita na indických trzích může pokračovat, pokud se s blížícím se datem sestavení vlády bude tenká Módího většina zmenšovat. Na druhé straně indická aktiva hodnotí pozitivně díky hospodářskému růstu, makroekonomické stabilitě a silné poptávce.

Naréndra Módí slíbil Indům lepší časy. A i jim je dal

„Solidní dynamika zisků a příznivé dlouhodobé strukturální změny činí indické akciové trhy atraktivními a ty tak mohou potenciálně zaujmout větší místo v globálních investičních portfoliích,“ shodují se Ahujea s Berardiovou.

Upozorňují i na to, že silný hospodářský cyklus pomáhá tlumit mírně vyšší ocenění trhu. Přičemž pozitivní pro tuto třídu aktiv zůstává silná dynamika zisků. Výsledky hospodaření firem za 4. čtvrtletí 2023 navíc mírně překonaly očekávání díky dobrým výsledkům v bankovním a automobilovém sektoru. Dlouhodobý výhled pro indické firmy proto zůstává nadále pozitivní.

–DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here