Prominenti komunismu berou stále nadprůměrný důchod

3595
komunismu
Foto: Pixabay.com

Dorovnání starobní penze do její průměrné výše se dočkalo 430 osob s uznanou účastí ve 2. a 3. odboji. Průměrná penze je letos cca 20 700 Kč. Naopak 177 prominentům komunismu stát důchod snížil, v průměru je jejich penze 24 300 Kč.

Změny přináší další novelizace, kdy na seznamu osob považovaných za prominenty komunistického režimu spolupracuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR [MPSV] s Ústavem pro studium totalitních režimů [ÚSTR].

Pracovníci ÚSTR v historických dokumentech vyhledávají informace a spolupracují při tom i s disidenty a ministerstvy spravedlnosti a vnitra. A podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky [KDU-ČSL] se po tomto vyhodnocení snížil měsíční důchod 177 lidem, které Ústav vyhodnotil jako spolupracovníky bývalého politického režimu.

„Týká se to velmi úzkého okruhu lidí a půjde o krok spíše symbolický,“ uvedl na tiskové konferenci [11.11.] ministr Jurečka.

Ústav podle něj původně vytipoval kolem dvou set prominentů a prominentek komunismu. Část z nich už ale zemřela a u některých nedosahuje jejich měsíční penze zákonem stanovené výše. Proto ji úřady nemohou jako dodatečné zadostiučinění snížit.

Prominenti komunismu stále berou nadprůměrný důchod

Snížení penze určuje počet let ve funkci nebo službě pro komunistický režim, kdy se za každý takto započatý rok snižuje zásluhová část důchodu o 300 korun, v níž se odráží výše výdělků a odpracované roky.

Disidenti dostanou po 34 letech průměrný důchod i sto tisíc na ruku

Opatření se vztahuje na ty, kteří od 25. 2. 1948 do 17. listopadu 1989 byli kandidáty či členy Ústředního výboru komunistické strany [ÚVKSČ], vedoucími tajemníky stranických krajských, okresních a obvodních výborů. Dále i členy vlády či předsedy Národního shromáždění, zemských, krajských a okresních národních výborů a Nejvyššího soudu. Mezi prominenty bývalého režimu spadají i generální prokurátoři, generálové a plukovníci armády, bezpečnosti a státní bezpečnosti. A členové Hlavního štábu lidových milicí.

Jak klesla penze vybraným prominentům

Podle Jurečky se zmiňovaným 177 lidem snížila měsíční penze v průměru o 1 473 korun. Přičemž nejvyšší snížení dosáhlo 7 075 korun a nejnižší 35 korun měsíčně.

„Průměrná výše důchodu u těchto osob činí 24 254 korun,“ uvedl ministr s tím, že roční úspora po takové změně dosáhne asi 3,2 milionu korun.

Ne všichni dotčení příjemci penzí s takovým postihem ale souhlasí. Podle Jurečky podalo ze 177 zmiňovaných osob osmatřicet námitku. „A tak uvidíme, jaké bude to finální rozhodnutí,“ dodal ministr.

Sněmovna schválila důchodovou reformu. Není to reforma, říká opozice

I zmínil, že z iniciativy ÚSTR pracují na vymezení dalšího okruhu komunistických prominentů, že zákon čeká další novelizace. V ní se resort zaměří na lidi, kteří v bývalém režimu pracovali ve specifických útvarech. A i těm se sníží výše jejich přiznaného důchodu.

Půjde například o pracovníky oddělení státní administrativy ÚVKSČ a funkcionáře činné v regionálních strukturách [náčelníci štábu lidových milicí v krajích a okresech], o lidi z operativních ústavů Státní bezpečnosti, podplukovníky, majory SNB [Sbor národní bezpečnosti] a další funkce. Podle Jurečky se touto novelizací může na seznam komunistických prominentů dostat dalších 2 000 až 2 500 osob.

„Chceme dokončit tuto právní úpravu ještě v tomto sněmovním období,“ uvedl Jurečka s tím, že s nabytím účinnost se v tomto případě počítá v září příštího roku.

Průměrného důchodu se dočkalo 430 účastníků odboje

Prvně zmiňovaná novela podle Jurečky na druhou stranu i zvyšuje starobní penze 430 lidem, které úřady oficiálně uznaly jako účastníky 2. a 3. odboje.

„U těchto osob byl důchod zvýšen tak, že dnes u nich dosahuje průměrné výše penze v ČR,“ uvedl ministr Jurečka.

Průměrné zvýšení měsíčního důchodu u této skupiny uznaných odbojářů činí podle něj 4 400 korun. Změna zvýší měsíční výdaje na výplaty důchodů o 1,9 milionu korun, ročně pak o více než 22 milionů korun. Na seznam těchto osob podle Jurečky přibydou další uznaní účastníci. Půjde o osoby donucené k vystěhování v takzvané akci Asanace v 70. a 80. letech. A dále o osoby s přiděleným ochranným dohledem.

Důchody od příštího roku vzrostou o 360 korun. A půjde se do deficitu

Jak už bylo zmíněno, lidé s uznanou účastí ve 2. a 3. odboji se dočkali dorovnání důchodu do jeho průměrné výše. Ta podle dat Českého statistického úřadu [ČSÚ] činila počátkem letošního roku necelých 20 700 korun. Přičemž průměrná penze lidí ve zmiňované skupině čítající 177 osob uznaných jako prominenti bývalého režimu dosahuje 24 254 Kč měsíčně.

Veronika Táchová

4 KOMENTÁŘE

  1. Veroniko Tachová to co jste napsala je pro hloupé a neinformované ovce. Ano komunisti tady budovali socialismus,ale s nimi i lidovci v „Národní frontě“. Takže Jureckovi soukmenovci se podíleli na spoluvladě. Jestli pak snížili i lidovcům, kteří byli u toho? A jestlipak znáte Patera Plojhara? Ten na ruské ambasádě při oslavě VŘSR uchlastal i ruské oficiry

  2. Co teprve komunisti z hradu, v senátu- sněmovně u soudů i ÚS .. nebo Peslar= PES donašeč StB, tj. otec zubaté danušky … těm nic ? To se přidá tkz. disidentům= vždy jen uřvaným příživníkům jako je lump Hutka, dva se stanem na chodníků apod. lůza … Skuteční disidenti,(bylo jich něco přes 200) už nežijí nebo z nich zůstala hrstka. Všehoschopný vénaláhev pustil jako disidenty na 18 000 vězňů, mezi nimi vrahy, xkrát zloděje, pedofily .. Jen aby omluvil spoustu valut určených pro opravdový disident, které s velením chátry77=StB roky rozkrádali. Do roka se z těchto … 90% dostalo zpět za katr, někteří z nich znovu i vraždili

  3. Je možné zveřejnit Gaussovu křivku výše důchodů v roce 1988 a v roce 1923 pro prorovnání a výši důchodů které se krátili dle sdělení ministra Jurečky a jaké jsou důchody dnešních představitelů, které je pobírají?

  4. Autor článku mě může kdykoliv navštívit v mém bydlišti v Rožmitále p.Tř. Rád mu sdělím svůj názor.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here