Hrubý domácí produkt [HDP] Spolkové republiky Německo ve třetím čtvrtletí ve srovnání s předchozím čtvrtletím stoupl o 0,1 procenta. Ve své konečné zprávě to oznámil německý Spolkový statistický úřad [Destatis].
Předběžná zpráva ukazovala růst o 0,2 procenta. Loni německá ekonomika vykázala pokles o 0,3 procenta a její výkon byl nejslabší ze všech zemí platících eurem. Podle zářijového odhadu německé vlády HDP letos klesne o 0,2 procenta.
„Německou ekonomiku donedávna do jisté míry stabilizoval sektor služeb, který nahrazoval prudký pokles ve zpracovatelském průmyslu. Teď už ne,“ uvedl hlavní ekonom finančního ústavu Hamburg Commercial Bank [HCOB] Cyrus de la Rubia.
Podle odhadu německých ekonomických institutů se letos HDP SRN sníží o 0,1 procenta. Na příští dva roky instituty předpovídají Německu jen slabé oživení. V příštím roce ekonomika podle nich vzroste o 0,8 procenta a v roce následujícím o 1,3 procenta.
Podnikatelská aktivita v eurozóně
Dnešek nabídl i další statistiku. V Německu pokračovala podnikatelská aktivita v listopadu v poklesu. Index PMI v nejsilnější evropské ekonomice klesl ze 48,6 na 47,3 bodu. Překonal očekávání analytiků, kteří se klonili k názoru, že index zůstane na hodnotě 48,6 bodu.
Obdobně dopadly všechny země eurozóny. Podnikatelská aktivita v nich se v listopadu po říjnové stagnaci opět vrátila k poklesu. Vyplývá to z výsledků průzkumu mezi nákupními manažery společnosti S&P Global. Index klesl na desetiměsíční minimum.
„Prudce zrychlil pokles aktivity ve zpracovatelském průmyslu a v poklesu je nově aktivita v dominantním sektoru služeb, která ještě o měsíc dříve rostla a částečně kompenzovala pokles ve výrobě,“ stojí ve zprávě.
Souhrnný index nákupních manažerů [PMI], který sleduje aktivitu v průmyslu i ve službách a který je považován za spolehlivý indikátor celkové ekonomické situace, v listopadu klesl na 48,1 bodu. Souhrnný index je tak zpět pod klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi poklesem a růstem aktivity. V říjnu byl po zpřesnění dat na 50 bodech, předběžná zpráva ukazovala útlum aktivity s hodnotou 49,7 bodu.
Dílčí index pro sektor služeb klesl z 51,6 na 49,2 bodu. Aktivita v sektoru klesá. Aktivita ve zpracovatelském průmyslu prohloubila pokles, dílčí index tam klesl ze 46 na 45,2 bodu.
Ekonomický restart komplikuje politický kolaps
Aktuální ekonomickou situaci ovlivňuje i dění v politice. Zemi nejspíš čekají koncem příštího února předčasné volby. V nich Německá sociální demokracie [SPD] již rozhodla o tom, že ji povede dosavadní kancléř Olaf Scholz. Podle německého magazínu Der Spiegel si tím strana vybrala možná nejslabšího kandidáta všech dob.
„Pokud si Olaf Scholz skutečně myslí, že by se mohl ještě jednou stát kancléřem, museli bychom si dělat starosti o jeho duševní zdraví,“ napsal magazín.
Podle aktuálního průzkumu veřejného mínění by nyní SPD svůj hlas dalo jen 14 procent voličů. Scholzova strana by získala zhruba stejný počet hlasů jako její koaliční partner v menšinové vládě – strana Zelených.
Volby by podle průzkumu s přehledem vyhrála opoziční konzervativní unie CDU/CSU s 32 procenty hlasů. Na druhém místě by skončila Alternativa pro Německo [AfD] označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou stranu, a to s 19 procenty. Do Spolkového sněmu by se kromě nich dostala už jen nová levicově populistická formace Spojenectví Sahry Wagenknechtové [BSW] s šesti procenty hlasů.
–ČTK/RED–
My se bát nemusíme, náš Fiala dokáže HDP zvyšovat každý rok o 15% a za další 4 roky doženeme „kulhající“ Německo.