Trump si předchází Putina kvůli Číně. Anebo bude válka i s Čínou?

3027
Cinou
Foto: Freepik.com

Mohl by být mír na Ukrajině předehrou k mnohem vážnějšímu konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou? Zdá se vám to jako přepjatá otázka? Komentátor britského listu The Spectator Freddy Gray se tímto tématem vážně zabývá.

Nejdříve v podcastu Is China serious about ‘war’ with America? a pak v komentáři v newsletteru The Spectator‚s Americano s názvem Tariffs wars and any other wars.

V něm píše: Smlouva nebo ne-smlouva o ukrajinských nerostných surovinách, v níž hlavní roli hrají Trump a Zelenský, se stala v minulých dnech do té míry hlavní zprávou, že nedávné napětí mezi USA a Čínou jako by přestalo existovat. Avšak reakce čínských představitelů na Trumpovo zavedení dodatečných cel na dovoz čínského zboží do USA ukázala docela něco jiného.

„Stoupající tlak na Čínu je omylem a špatnou kalkulací,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lin Ťien.

„Pokud mají USA jiné úmysly a trvají na celní, obchodní nebo jiné válce, Čína bude bojovat až do konce. Radíme USA, aby odložily politiku zastrašování a vrátily se co možná nejdříve k jednacímu stolu a ke spolupráci,“ doplnil.

Analýza: Čína rozšiřuje jaderný arzenál. Trump musí reagovat

A jako kdyby chtěl zdůraznit, že vyjádření „…nebo jiné válce“ není chybou v překladu, odvolal se na nedávná ostrá vyjádření čínských oficiálních představitelů. Totiž v Číně se nyní konala schůze jak Národního lidového shromáždění, tak Politického konzultačního shromáždění čínského lidu. Oba orgány zasedly ve stejný čas. V Číně jde o vrcholnou politickou událost.

Co přineslo zasedání čínských soudruhů

Čína cítí, že americká globální převaha v posledních letech oslabuje. A tak odpověděla na Trumpova cla svými cly. Čínská komunistická strana oznámila odvetná cla na dovoz amerického zboží ve výši 10 až 15 procent. Avšak také, a to je důležité, si současně odsouhlasila zvýšení výdajů na zbrojení o 7,2 procenta hrubého domácího produktu [HDP].

Čína oznámila významné posílení výdajů na zbrojení

A není to poprvé. Úvahy o válce USA s Čínou mají kořeny už v počátcích Trumpova prvního prezidentského úřadu. To přesto, že čínští činovníci dlouhodobě uvádějí, že Trumpova ostrá rétorika vůči Číně je určena americkém publiku. Na tom není nic nového, proti Číně se v USA dlouhodobě ostře vymezují jak demokraté, tak republikáni.

Války jsou inflační, protože jsou velmi nákladné, říká John O’Toole

Současná situace je ale vyostřenější. Podle Trumpovy administrativy se vztahy s Čínou od roku 2016 vyznačovaly „smírným postojem“ vůči čínským hrozbám. Čemuž silný americký prezident Trump, jak mnohokrát uvedl, udělá konec. Výsledek? Nová studená válka začíná zavánět válkou horkou. Alespoň tak lze číst vyjádření čínské strany. A roli v tom hraje i Rusko.

Čína až na prvním místě

Právě to Rusko, na jehož stranu se staví Trump při vyjednávání o míru s Ukrajinou. Důvodů, proč to dělá, je více. Ale můžeme vzít jed na to, že Trump chce vycházet s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ostatně má k tomu zatraceně dobré důvody. Čína posiluje svůj vliv ve světě. Za druhé podpora Ukrajiny ze strany NATO Rusko a Čínu v posledních letech docela pěkně sblížila.

Rand Corp.: Válka na Ukrajině oslabuje USA proti Číně

Doufal jsem, píše autor komentáře, že se v tomto svém textu vyhnu oblíbené pseudo-geostrategické teorii, takzvané Thukydidově pasti. To je hrozba války o vysoké intenzitě.

  • Thukydides byl řecký historik, chápal vztahy mezi státy na základě síly než práva.

Avšak nevyhnu. Správně totiž varuje americký politolog Graham T. Allison před hrozbou velké války, která by mohla propuknout v momentě, kdy vycházející supervelmoc [Čína] ohrozí postavení existujícího hegemona [USA].

USA se diví Evropě, když větší hrozba pro ni je Rusko než Čína

Tak uvidíme, co bude dál. Zjistíme brzy, kam nás celní a všechny další jiné současná války zavedou. Pevně věřme, že nás znovuzvolený americký prezident Donald Trump jakékoli další příšerné skutečné války ale ušetří.

AM–

1 komentář

  1. Trump si uvědomuje že sblížení Ruska a Číny a jejich těsná spolupráce je ohrožující nejen pro USA,ale ve svém důsledku pro celý svět.V pozadí skryté snahy v rámci BRICS o obchodování v jiné,třeba nově vytvořené měně, by velmi oslabilo pozici USA,ale i mnoha dalších zemí,neboť obchod a finanční transakce se ve velké míře odehrávají právě v dolarech a obchod v jiné měně,byť samozřejmě ne po celém světě,ale i jen právě mezi těmito státy sílu dolaru a tím i sílu americké ekonomiky dosti ovlivní.Proto také ty tanečky okolo Putina a tlak na Zelenského vyhovět přáním Ameriky atd,atd.Bohužel toto si nejen obyčejní občané,ale kupodivu i vedoucí politici jak v EU,tak v jednotlivých státech odmítají připustit a jen slepě a tupě papouškují bludy o tom,že Trump a jeho administrativa jsou proruští.Je to směšné.A pokud si toto politici.hlavně v EU uvědomují a nic nemají zájem dělat a ještě zakrývají nejen toto,ale i mnoho dalších věcí před občany,tak nejen jim,ale také sobě lžou do kapsy a chovají se jako ti největší pokrytečtí zbabělci kteří strkají hlavu do písku před zjevnými pravdami.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here