Ostravsko-karvinské doly [OKD] zítra [3.7.] přeruší těžbu ve všech svých dolech na dobu šesti týdnů. K razantnímu kroku OKD přistoupilo po výsledcích celoplošného testování na koronavirus v dolech ČSM. To ukázalo více než 20% pozitivitu. Dotčení zaměstnanci budou pobírat plnou průměrnou mzdu.

Největší zaměstnavatel v Moravskoslezském kraji karvinská těžební společnost OKD zítra přeruší na šest týdnů provoz ve všech dolech. O odstávce rozhodlo vedení společnosti po výsledcích celoplošného testování v dolech ČSM, které nedopadlo vůbec dobře. Z celkem 3 403 otestovaných osob vyšlo 704 covid pozitivních.

„Jedná se o rozhodnutí, ke kterému naše společnost přistoupila po zjištění nám v tuto chvíli známých výsledků z plošného testování na lokalitě ČSM,“ uvedla k přerušení těžby předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková.

Dodala, že od prvních potvrzených případů společnost přijala protiepidemická opatření a důsledně plnili nařízení krajské hygienické stanice.

„Nejsme epidemiologickými odborníky a nadále plně důvěřujeme odborníkům z krajské hygieny. Po uvážení výše uvedeného jsme se však sami rozhodli přerušit těžbu na dobu šesti týdnů na všech dolech OKD,“ upřesnila.

Přerušení těžby na šest týdnů se musí připravit

Počínaje zítřejším pátkem dojde k přerušení provozu v dolech ČSM-Jih, ČSM-Sever a Dole ČSA. Přerušení těžby se tak týká všech lokalit včetně Dolu Darkov. V dolech budou od pátku proto pouze práce na zajištění pracovišť na dlouhodobou odstávku.

„Následně budeme provádět pouze nezbytně nutné práce pro zajištění bezpečnosti dolů. Udržovat je bude kolem 200 zaměstnanců na každé lokalitě. Při přechodu na přerušení provozu a následně před opětovným zahájením provozu bude počet fárajících zaměstnanců vyšší, a to kvůli důkladné přípravě,“ vysvětlil ředitel provozu OKD David Hájek.

Přerušení se netýká pouze horníků samotných ale veškerého spolupracujícího personálu. Kromě těžby se také zastaví ražení důlních děl a vybavování a likvidace porubů. Zaměstnanci, na které se přerušení provozu vztahuje, budou pobírat plnou průměrnou mzdu. Jde totiž o překážku na straně zaměstnavatele.

Většina horníků i jejich příbuzných nemají příznaky

Podle tamních hygieniků je naprostá většina nakažených pracovníků i jejich rodinných příslušníků bez příznaků onemocnění covid-19. Spíše výjimečně se objevují mírné až velmi mírné příznaky nemoci.

„Oni to neberou jako nemoc. Netušili, že jsou nakažení a nebylo na nich navenek nic poznat. Těžko jim něco vyčítat, vypadali zdravě a mysleli, že jsou zdraví,“ uvedl Petr Kopřivník z Krajské hygienické stanice v Ostravě.

Podle něj je aktuálně v ohniscích dolů ČSM-Sever a ČSM-Jih evidováno více než 850 nemocných s covid-19.

PODCAST: Vyšší nárůst covid pacientů se dal čekat

Důl Darkov je stabilizovaný, přesto těžbu přeruší

První případy nákazy novým koronavirem se v OKD objevili v Dole Darkov, kde také proběhlo první plošné testování. Situace v tomto místě je dnes podle hygieniků stabilizovaná. Dosud tam zdravotníci potvrdili 511 případů nákazy jak u horníků, jiných pracovníků, tak i rodinných příslušníků. Od pátku tam ale žádný nový případ nepřibyl. I přes pozitivní zprávy z Dolu Darkov však vedení společnosti obnovení těžby neplánuje.

„K dnešnímu dni se nám po nemoci vrátilo 158 zaměstnanců převážně z lokality Darkov. Jsme velmi rádi, že převážná část našich nemocných zaměstnanců má bezpříznakový průběh onemocnění,“ uvedl výkonný ředitel OKD Radim Tabášek.

Dodal, že i přes takové výsledky považují ale za odpovědné těžbu přerušit i v tomto místě.

–VRN/ČTK–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here