ECB má obavy z rozmachu bitcoinu. Připravuje digitální euro

439
digitalni_euro

Evropská centrální banka [ECB] zintenzivňuje práci na digitálním euru. Chce být připravena na jeho vydání, pokud by to bylo potřeba. Digitální euro má být elektronickou podobou peněz centrální banky a k dispozici pro všechny občany a podniky, podobně jako bankovky a mince, avšak v digitální podobě.

Díky němu by bylo možné provádět běžné platby rychle, snadno a bezpečně. Hotovostní peníze by měly digitální euro doplňovat, nikoliv ale nahrazovat. ECB od 12. října otevírá veřejnou konzultaci k zavedení kryptoměny a testovací fázi. Rozhodnutí, zda bude v projektu pokračovat, chce do poloviny příštího roku.

„Měli bychom být připraveni digitální euro vydat, pokud by taková potřeba nastala. […] Evropané při utrácení, spoření a investování stále více používají digitální prostředky. Naší úlohou je zajistit důvěru v peníze,” uvedla prezidentka ECB Christine Lagardeová.

Digitální euro by mohlo pomoci v případech, kdy občané přestanou ve velkém používat hotovost, převládnou na trhu zahraniční formy elektronických peněz, anebo v případech, kdy budou další způsoby plateb nedostupné. Uvedla ECB ve své zprávě.

Digitální euro jako protiváha bitcoinu

S vydáváním hotovosti ECB, která se digitálnímu euru věnuje, počítá i nadále. Na zprávě se podílela pracovní skupina tvořená zástupci ECB a centrálních bank zemí používajících euro a schválila ji Rada guvernérů ECB.

Technicky má být digitální euro podobné bitcoinu, ale na rozdíl od něj bude pod dohledem centrální banky. Hlavní obavou je, že tato forma peněz by mohla nahradit tradiční vklady, vytlačit komerční banky, zvláště v době finanční krize, a nahradit soukromá řešení.

„Chceme skutečně dát soukromým zájmům takovou moc, včetně možných důsledků pro finanční a obchodní stabilitu,“ uvedla Lagardeová, podle které je právě proto důležité zavést digitální euro.

Velké centrální banky studují možnosti vytvoření oficiálně schválených digitálních měn. Reagují tak poptávku po elektronických platebních prostředcích. A zároveň v tom spatřují konkurcenci bitcoinu a dalších kryptoměn.

Francie a Švédsko říkají ano, Německo je obezřetné

Již v květnu centrální banka Francie, Banque de Franse, již oznámila úspěšný test digitálního eura fungujícího na technologii blockchain. Stala se první zemí v Evropě, která úspěšně otestovala digitální měnu vydanou centrální bankou.

Švédská centrální banka už měsíce testuje svoji e-korunu a testy s platformou zahájila také čínská centrální banka. Centrální banky ve Spojených státech, Japonsku a Británii se k zavedení digitální měny centrální bankou zatím stavějí opatrně.

V Německu, největší ekonomice eurozóny, i dalších zemích regionu stále převažují platby v hotovosti. To znamená, že případné zavedení digitální měny zřejmě není pro region přitažlivé, jak uvedla agentura Reuters.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here