Donald Trump ukončil jednání s demokraty o pomoci ekonomice

139

Americký prezident Donald Trump přerušil jednání s demokratickými zákonodárci o novém balíku pomoci na podporu ekonomiky zasažené pandemií covidu-19. Jednání se mají uskutečnit až po jeho opětovném zvolení, jak uvedl na Twitteru.

Volba hlavy státu se v USA uskuteční 3. listopadu [viz přiložená debata kandidátů na prezidenta, pozn. red.]. Americké akciové trhy reagovaly na Trumpovo oznámení prudkým propadem. Vyjednávání o další pomoci ekonomice začalo v červenci, vzápětí však několik týdnů stálo. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států Nancy Pelosiová a ministr financí Steven Mnuchin později jednání znovu otevřeli.

„Dal jsem pokyn svým poslancům, aby zastavili jednání. Až do voleb, kdy okamžitě poté, kdy vyhraji, přijmeme velký stimulační zákon, který se zaměří na pracovité Američany a malé podniky,“ uvedl Trump.

Podle něj demokratická šéfka sněmovny Pelosiová nevyjednávala o balíku pomoci „v dobré víře“. Na aktuální prezidentův krok reagovala konstatováním, že Trump staví svůj zájem nad zájem země.

„To, že prezident Trump upouští od jednání, demonstruje, že s virem bojovat nechce,“ řekla Pelosiová.

Demokraté se naposledy snažili prosadit balík ve výši 2,4 bilionu dolarů, což bylo sice o jeden bilion méně, než činil jejich původní návrh, ale zároveň více, než chtěla přijmout Trumpova administrativa. Mnuchin v září naznačil, že vláda nepřijme balík vyšší než 1,5 bilionu dolarů.

Vyjednávání o pomoci

Šéf americké centrální banky Jerome Powell dnes před Trumpovým oznámením varoval, že hospodářská obnova Spojených států zůstává bez dalších stimulů nejistá.

„Příliš malá podpora ekonomiky by vedla ke slabému oživení a přivodila by zbytečné nesnáze domácnostem i podnikům,“ konstatoval Powell při videohovoru před Národní asociací podnikových ekonomů [NABE] o hospodářských vyhlídkách.

Americká ekonomika přitom zažívá stále prudký propad. Hrubý domácí produkt [HDP] Spojených států se ve druhém čtvrtletí propadl o rekordních 31,7 procenta. To po pětiprocentním poklesu v prvním kvartálu. V září ekonomika USA vytvořila zhruba 661 000 pracovních míst, což je mnohem méně, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti ale i tak klesla na 7,9 ze srpnových 8,4 procenta.

Počet firemních bankrotů v prvních třech čtvrtletích letošního roku vrostl o 33 procent na 5 529 případů [zdroj: Epiq]. V samotném září se počet firemních bankrotů meziročně zvýšil dokonce o 78 procent na 747 případů. Na druhé straně ale také není bez zajímavosti, že počet osobních bankrotů v USA v prvních devíti měsících letošního roku klesl o 43 procent na 118 306 případů, a to zejména díky podpůrným vládním opatřením.

Amerika přitom dále prohlubuje deficit zahraničního obchodu, který se blíží k půl bilionu USD. Letos v srpnu byl nejvyšší za posledních 14 let. Meziměsíčně vzrostl o bezmála šest procent na 67,1 miliardy USD [cca 1,5 bil. Kč]. Pozitivní zprávou pro USA bylo, že politicky citlivý schodek obchodu s Čínou se mírně snížil, a to o 6,7 procenta na 26,4 miliardy USD.

Co na to říká Donald Trump

Bílý dům minulý týden uvedl, že podporuje příspěvek pro nezaměstnané v době pandemie 400 USD za týden. Naznačil také možnost úlev kvůli covidu až 1,6 bilionu USD. Což však šéfka sněmovny Pelosiová odmítla. Donald Trump proto ukončil jednání a požádal lídra republikánské senátní většiny Mitche McConnella, aby se před volbami soustředil na potvrzení jeho kandidátky Amy Coneyové Barrettové do nejvyššího soudu.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here