Deficit letošní rozpočtu atakuje hranici 400 miliard

2993
rozpočtu
Foto: Spolu

Sněmovna včera [18.10.] schválila ve druhém čtení zvýšení schodku letošního státního rozpočtu z 280 miliard na 375 miliard korun. Jde o další rychlé prohloubení dluhu za sebou, s nímž hospodaří vláda Petra Fialy [ODS].

Výdaje novelizovaného rozpočtu překročí poprvé dva biliony korun. Vláda přitom již v červenci schválila s poslanci navýšení schodku o 50 miliard na 330 miliard. Poslanci včera ale znovu přidali na deficitním hospodaření státu, když schválili dva koaliční návrhy, které zvyšují výdaje i schodek o dalších 45 miliard korun.

V rámci těchto návrhů přidali 38 miliard domácnostem a firmám kvůli vysokým cenám energií a dalších sedm miliard na sociální věci. Výdaje novelizovaného rozpočtu překročí poprvé dva biliony korun. Opozice žádný ze svých návrhů na přesuny peněz uvnitř rozpočtu neprosadila. Činily celkem zhruba 63 miliard korun.

Premiér Petr Fiala [ODS] řekl, že zvýšení schodku pokládá za opodstatněné. Argumentoval důsledky válečného konfliktu na Ukrajině, které ještě v době sestavování rozpočtu na letošní rok nebyly známy. Rozpočet pak podle jeho slov reaguje i na růst životních nákladů obyvatelstva vyvolaný vysokou inflací a cenami energií. Upozornil, že vláda ale pracuje na navýšení příjmů rozpočtu vyšším výběrem daní do konce roku. Jak chce vybrat více peněz při zpomalující ekonomice už ale nevysvětlil. Zůstává tak jediné vysvětlení, jímž je vyšší inkaso daní „díky“ rychle rostoucí inflaci.

Z rostoucí inflace těží hlavně stát, říká ekonom Petr Dufek

Pro schválení novely hlasovalo 86 přítomných poslanců stran vládních koalic. Opoziční kluby ANO a SPD hlasovaly proti. Opozice však podpořila oba návrhy, které zvyšovaly schodek rozpočtu.

Výdaje českého státu rychle rostou

Celkové výdaje rozpočtu po dnešku vzrostou o 160 miliard korun. Například sociální výdaje posílí o 29 miliard korun a výdaje na obsluhu státního dluhu o čtyři miliardy korun. Necelých 20 miliard korun stojí zvládání uprchlické krize. Významnou měrou se na růstu sociálních výdajů podílí zvyšování důchodů a nové dávky, které vláda zavádí.

Výdaje MPSV na penze, dávky i pomoc strmě rostou

Podle vládních poslanců o 4,4 miliardy koruny stouply i výdaje na dopady pandemie covidu. Není ale jasné, o které výdaje přesně jde. Určité náklady má stát s nákupem vakcín proti covidu, o které je oproti předchozím rokům ale jen minimální zájem.

Česko dalo za vakcíny Pfizer 19 miliard. A tím to nekončí

Zvýšení sociálních výdajů o sedm miliard korun obhajoval ministr práce Marian Jurečka [KDU-ČSL]. Peníze podle něj půjdou například na nemocenské pojištění, na dávky v hmotné nouzi, příspěvky na péči, podpory v nezaměstnanosti a dávky sociální podpory a pěstounské péče. Součástí Jurečkova návrhu bylo i vrácení zhruba dvou miliard korun na důchody. Peníze totiž ministerstvo zdravotnictví použilo na úhradu vakcín.

Pozměňovací návrh předsedy hospodářského výboru Ivana Adamce [ODS] a poslance STAN Tomáše Müllera přidává 38 miliard na pomoc s vysokými cenami energií. Vláda se například rozhodla přidat pro letošní rok víc peněz na plošný úsporný tarif na energie pro domácnosti. Už příští rok ho chce ale zrušit kvůli zastropování cen energií.

IPŘP: Energetický úsporný tarif je hrubá chyba

Další peníze vláda plánuje pro firmy. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury [ODS] jde o to, aby vláda mohla vypsat programy na pomoc podnikatelům. A to přesto, že ministr neočekává, že se celou částku podaří vyčerpat v letošním roce.

Vláda věří, že letos vybere víc na daních

Na straně příjmů počítá vláda s nárůstem o 65 miliard. Z toho například daň z přidané hodnoty má dodatečně vynést asi o 25 miliard víc, daň z příjmů firem o 9,2 miliardy a daň z příjmů fyzických osob asi o deset miliard navíc. Navýšený rozpočet přidává i 4,4 miliardy na obsluhu státního dluhu, počítá s penězi na nákup policejních vozidel i na dorovnání dluhu u filmových pobídek, popsal ministr Stanjura. Mezi položkami v navýšeném rozpočtu je například 900 milionů korun pro policii na nákup služebních vozidel a 300 milionů korun pro hasiče na obměnu a doplnění techniky.

Deset miliard dluhu Česko ročně vyjde na 500 až 600 milionů

Sněmovna schválila návrh rozpočtového výboru přesunout 60 milionů korun z peněz určených Národní sportovní agentuře na podporu mládežnických spolků. Peníze navíc poslouží hlavně na krytí vyšších nákladů na energie. Odebrání 30 milionů korun prezidentské kanceláři z peněz na lesní hospodaření prosadila skupina koaličních poslanců v čele s lidovcem Šimonem Hellerem. Návrh zdůvodnila pravomocným odsouzením ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláka, kterého prezident Miloš Zeman omilostnil. Peníze půjdou na protidrogovou politiku a podporu mládežnických spolků.

Opozice kritizuje vládu za vysoký deficit rozpočtu

Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura obvinil vládu, že lhala občanům, když jim před volbami slibovala rozpočtovou odpovědnost. Vyčetl vládě, že letos zadluží stát o dalších 375 miliard.

„To je naprosto bezprecedentní a nepřijatelné,“ prohlásil.

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová [ANO] řekla, že vláda se v novele rozpočtu vzdala jakékoli snahy o úspory.

„Koalice se chytla do vlastní pasti. Novela rozpočtu na letošní rok prohlubuje schodek na 375 miliard, a to i přesto, že má vláda k dispozici vyšší inflační příjmy přes 127 miliard korun. […] Rozpočet je špatný a jako celek jsme ho nemohli podpořit,“ uvedla s tím, že vláda aktivně nehledá úspory, ale ani vyšší příjmy.

To potvrzují ekonomové a zástupci firemního sektoru. Upozorňují na nutné reformy. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka Česko kvůli rychlému zadlužení čeká v brzké době jak reforma důchodového systému, tak daňového mixu. V podcastu FinTag.cz [viz níže, pozn. red.] ale ivyjadřuje skepsi, že se k tomu tato vláda odhodlá.

Ukrajincům jsme nesmírně pomohli, říká Jaroslav Hanák

Exministryně Schillerová poukázala na to, že plánované výdaje rozpočtu mají převýšit dva biliony korun, a obvinila vládu, že není schopna tyto výdaje účinně rozdělit.

„V současné situaci, kdy celá Evropa čelí válce na Ukrajině a jejím přímým dopadům i na naši zemi, ale nevidím jiné řešení. Strukturální deficit přijde na pořad dne v následujících letech,“ uvedl avšak v tiskové zprávě k výši schodku předseda sněmovního rozpočtového výboru Josef Bernard [STAN].

–ČTK/DNA–

2 KOMENTÁŘE

  1. TAKJA NEVÍM DLUCH JAK PR…E ROZPOČTOVÁ VLADA JEŠTE SE NA SNIMKU ŘEHONAJ JSEM DESET LET V DŮCHODĚ ALE TAKOVOU VLADU SEM NEZAŠIL NEB NEPAMATUJI TO UŽ I TEN KALOUSE BYL JENEI TOJE DEMOKRACIJE VEDOU NAS DO MARASTU „KDE JE TEN REZATÍ NEDODĚLANÍ TEOLOTIK“ milion chvilek to byla plá huba CO TET JAN

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here