Jízdenky na železnici zdraží od 11. prosince o 15 %

492
Jizdenky
Foto: České Dráhy

Jízdenky na železnici zdraží od 11. prosince o 15 procent. 15% zdražení, které v minulých dnech avizovali zástupci vedení Českých drah [ČD], včera [18.10.] potvrdil mluvčí národního dopravce i ministerstva dopravy.

15% zdražení chystá národní dopravce u kilometrických tarifů i ministerstvo dopravy pro systém jednotného tarifu [SJT] One Ticket. Jednotné jízdenky lze využívat téměř ve všech vlacích v Česku bez ohledu na dopravce. U některých speciálních jízdenek cena ale stoupne výrazněji. Třeba takzvaná Jízdenka na léto Českých drah ve variantách na jeden až dva týdny podraží zhruba o polovinu.

„Dojde ke změně cen v tarifu SJT, který platí u všech spojů vedených v závazku veřejné služby a na většině komerčních spojů. Cestující v tomto tarifu zaplatí od 11. prosince v průměru o 15 procent více, přestože inflace je aktuálně 18 procent,” sdělil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Také ceny v základním kilometrickém ceníku Českých drah pro vnitrostátní přepravu se zvýší v průměru o zmiňovaných 15 procent.

„Úprava cen v tomto rozsahu se promítne do všech nabídek, které jsou založeny na kilometrickém tarifu, například Flexi základních jízdenek, Traťových jízdenek, Traťových jízdenek region,” doplnil mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

Jízdenky dráhy zdražují každý rok. Letos ale razantně

Například u jízdenky Českých drah na vzdálenost deset kilometrů stoupne cena o čtyři koruny na 31 korun, u lístku na 45 kilometrů o 12 korun na 92 korun a jízdenka na vzdálenost 100 kilometrů podraží o 25 korun na 188 korun. U některých speciálních jízdenek nebo poplatků bude zdražení ještě výraznější.

„U nich se navíc promítá kumulovaná inflace za delší období, po kterou nebyly jejich ceny upravovány. V některých případech nebyly tyto částky valorizovány od roku 2010, tedy 12 let,” zdůvodnil větší nárůst cen Šťáhlavský.

Třeba ceny síťových jízdenek stoupnou o 12 až 29 procent. Tedy od deseti korun u regionálních do 200 korun u celosíťových variant. Několikadenní prázdninové jízdenky podraží dokonce asi o polovinu. U sedmidenní Jízdenky na léto stoupne cena z 890 na 1390 korun a u čtrnáctidenní varianty z 1290 na 1990 korun.

Cena zákaznických aplikací na In Kartě drah se zvýší o 60 korun za tříměsíční IN 25 a například u celoroční síťové IN 100 o 2 000 korun. Nyní tříměsíční IN 25 stojí 190 korun a IN 100 celkem 19 990 korun.

Jízdenky za současné ceny si mohou lidé koupit do 10. prosince až na dva měsíce dopředu. I po zdražení tak mohou po nějakou dobu jezdit levněji.

„V případě nákupu jízdenek v předprodeji tak bude možné cestovat ještě na začátku února za původní ceny a v případě nákupu například čtvrtletní jízdenky mohou cestující jezdit za současné ceny až do května příštího roku,” sdělil Šťáhlavský.

Na železnici tvrdě dopadají drahé energie

„Musíme zachovat veřejnou dopravu dostupnou pro cestující. A postupně obnovovat i vozový park a zlepšovat železniční infrastrukturu i služby cestujícím,” uvedl mluvčí ministerstva dopravy Jemelka k nárůstu jednotného tarifu.

Dražší energie zdraží dopravu na železnici. A nejen na ní

Snažíme se tedy udržet zvýšení cen jízdného pod inflací. I když náklady, které jsou pro dopravu klíčové, stouply mnohem více, než je průměrná inflace,” doplnil.

Růst cen v Česku podle posledních údajů Českého statistického úřadu v září znovu zrychlil. Meziroční inflace dosáhla 18 procent. Jde o nejvyšší hodnotu meziroční inflace od prosince 1993.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here