Analytici XTB ve videu rozebrali aktuální posilování koruny

1270
koruny
Ilustrace: XTB

Kurz koruny v poslední době soustavně posiluje. Překonává i přední světové měny, mezi které patří euro nebo americký dolar. Koruna tak překvapuje velkou část tuzemských a světových analytiků. Může její posilování ale dál pokračovat?

Jelikož téma naší měny se stává stále vyhledávanější, brokerská společnost XTB minulý týden odvysílala na svém YouTube kanálu stream, v němž shrnula nejdůležitější aspekty současné situace. Pro zájemce o více informací vypracovala analytický report. Ten se zaměřuje na aktuální vývoj i na historické události naší tuzemské měny.

Podle analytiků XTB fakt, že koruna posílí, mnozí očekávali. Z velké části se na tom podepsaly světové makroekonomické události. Zejména oslabování amerického dolaru bylo pro menší měny velmi pozitivní. Zlepšení energetické krize v Evropě i pomalé otevírání Číny mělo na kurzy bezpochyby nemalý dopad. Kromě koruny začala růst i hodnota polského zlotého nebo maďarského forintu. Růst nicméně nebyl tak radikální jako u české koruny.

Co je na situaci kolem koruny tak unikátního

Podle Jana Berky, šéfredaktora Roklen24.cz, za posilováním koruny stojí několik unikátních faktorů, které nás od našich visegrádských kolegů odlišují.

„Koruna v aktuální situaci totiž začíná dostávat nálepku bezpečného přístavu, a to především díky České národní bance a jejím potenciálním intervencím, pokud by se na koruně zvýšila volatilita,” uvedl.

Nevidím žádný důvod, proč si koruny za eura nevyměnit

To podle něj z jedné strany láká zahraniční investory díky vyšší stabilitě kurzu, z druhé strany zase odrazuje spekulanty. Navíc, jak uvedl, díky zvýšené toleranci rizika, které v posledních týdnech na finančních trzích panuje, se investice začaly opět přesouvat do méně rozvinutých trhů.

„A to dále pomáhá koruně, protože i když je Česko považováno za méně rozvinutou zemi, v porovnání s ostatními zeměmi této kategorie se jedná o jednu z nejsilnějších ekonomik. A tím pádem se dají investice do ČR považovat za méně rizikové než třeba do Polska nebo Maďarska,” dodal.

Koruna svou sílu nejspíš neudrží

Další růst koruny je ale nejistý. Pesimismus se začíná vracet na finanční trhy zpět, energetická krize není zcela vyřešena a budoucí ekonomická situace ČR je nejistá. Vývoj následujících týdnů a měsíců tak bude pro korunu stěžejní.

A tak tedy znovu: Kdo se chce o tématu dozvědět více, stream Česká koruna je nejsilnější od roku 2008! i analytický report 30 let s českou korunou jsou zdarma dostupné na YouTube a webových stránkách XTB.

–Adman’s Choice–

Pozn. red.: XTB jako jeden z mála brokerů v ČR nabízí investice a obchodování přímo v CZK. V platformě můžete nakoupit české tituly [ČEZ, Colt CZ, Kofola a další], obchodovat CFD měnové páry USD/CZK, EUR/CZK či index Pražské burzy CZKCASH. Při obchodování zahraničních akcií a ETF je možné využít konverze přímo v rámci nákupu. Více zde.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here