Válka Izraele může opět výrazně zdražit pohonné hmoty

268
Izraele
Foto: Pixabay.com

Válka Izraelců s Palestinci se může rozšířit o konflikt Izraele, ale i USA s Íránem. Ve svém komentáři na FinTag to říká hlavní ekonom skupiny CFG Vladimír Pikora. Shrnuje i aktuální dopady dění na Blízkém východě na finanční trhy.

Izraelské akcie už o víkendu výrazně poklesly. Jenže o víkendu se v jiných zemích neobchoduje. Jakmile se začalo obchodovat v Evropě a USA, viděli jsme výrazný propad izraelských státních dluhopisů na rekordně nízkou hodnotu i v dalších zemích.

Izraelský šekel oslabil k dolaru na nejslabší hodnotu od roku 2016. Situace byla tak vážná, že na podporu šekelu vstoupila na trhy izraelská centrální banka a měnu stabilizovala. Není divu, intervence ve výši 30 miliard dolarů [cca 695 mld. Kč] není malá. U nás jsme v minulosti viděli intervence v řádu stovek milionů korun, což obvykle stačilo. Centrální banka bude nejspíše šekel bránit i nadále, takže výraznější pokles kurzu neočekávám.

Zatímco šekel padal, spekulanti hledali bezpečí. Jako obvykle v podobných situacích výrazně vyskočila cena zlata a posílil švýcarský frank. Zlato a frank jsou klasické bezpečné přístavy pro investory, pokud ve světě propuknou problémy. Překvapivě ani koruna nebyla k euru nijak zásadně zasažena.

Válka Izraele s Íránem zdraží ropu a pomůže Rusku

Důležitější než akcie, dluhopisy či měnové kurzy je nyní ropa, která stojí na Blízkém Východě za vším. Ropa typu Brent zdražila pouze o necelá tři procenta, za čímž stojí strach z jejího nedostatku. Zdražením o tři procenta to ale nemusí končit. Sám Izrael pro svět ropy nic neznamená. Je tu však jiný strašák – Írán.

Objevují se první informace o tom, že Teherán Palestincům pomáhal. To Washington dosud oficiálně popírá. Pokud se ovšem informace potvrdí a ukáže se, že pomoc byla výrazná, je možné, že z obavy z výroby jaderné zbraně zaútočí na Írán nejen Izrael, ale i USA.

Vraždění v Izraeli pomáhal Írán, napsal WSJ

Írán by na to zareagoval útokem na ropné věže v Saudské Arábii. A tentokrát ve větším rozsahu, než jsme viděli v minulosti. V tu chvíli by USA zpřísnily embargo a znemožnily vývoz ropy z Íránu. To by znamenalo, že na trhu bude podstatně méně ropy než v současnosti. Nedostatek ropy by katapultoval její cenu a můžeme jen odhadovat, zda by se růst ceny zastavil na 100 či 120 dolarech za barel.

Kdo by na tom nakonec vydělal? Všichni válkou nezasažení producenti ropy, k nimž patří i Rusko. Může se tak rozjet domino událostí, které vyústí v navýšení příjmů Ruska. A to by mu pomohlo ve válce na Ukrajině. Dostáváme se tak k na první pohled nečekanému závěru, který si v USA určitě nepřejí.

Ruský Lukoil v Bulharsku asi skončí. Vyženou ho sankce EU

Jde tu o jadernou zbraň v nevyzpytatelném Íránu, ale i o válku na Ukrajině. Zdá se, že nelze jednoduše podpořit Izrael a zároveň Ukrajinu. Jak se rozhodnou USA? To je na politicích a diplomatech. Do hlav jim nevidíme. Vývoj nicméně ukazuje, že věc je komplikovanější, než by se na první pohled mohlo zdát.

Dopady na české spotřebitele? Jako obvykle, zdražení

V každém případě je jasné, že ceny pohonných hmot u nás dále porostou. Dlouhodobě je totiž vypozorováno, že když cena ropy roste, české čerpací stanice ihned zdražují. Jako by nakupovaly derivát ropy právě teď, a nikoli před několika dny, kdy by to dávalo logiku. Takto to má logiku jen šmelinářskou.

Pohonné hmoty dál zdražují. A zdraží ještě víc, hlavně nafta

Naopak, když cena ropy klesá, propisuje se to do totemů čerpacích stanic velmi pomalu a postupně, což má opět šmelinářskou logiku. Otázka je, zda se k čerpacím stanicím nepřidávají i rafinérie. Tam my ale nevidíme. V každém případě je to pro českého spotřebitele další rána pod pás. Čachry s daněmi u pohonných hmot se nevyplatily. A je jisté, že voliči to v blížících se volbách politikům spočítají.

Uvidíme, kam až cena pohonných hmot vyskočí. Při větším konfliktu to podle mě může být až o pět korun na litr, a to jak u benzínu, tak u nafty. Zatím ropa výrazněji nezdražila. A proto toho dosud moc neuvidíme. To se ale může rychle změnit.

Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group

1 komentář

  1. Každá lež, výmluva … je pro 5kolku dobrá na zdražení. Izrael s Palestinou si zase, už poněkolikáté, vyměnili pár raket … za týden bude opět na rok klid. Pak nanovo, to už je jejich folklor o Pásmo Gazy, kde část území chce anektovat Izrael. Tak proč by to mělo mít vliv na zdražení, když Rusko otevřelo kohoutky pro celý svět. Takže i pro Česko, Německo, USA … dodávky pro UA Rusko ani nepřerušilo … války chtivým euhujerům sklaplo

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here