Likérka Fruko-Schulz mění majitele. Rusové nejsou žádoucí

356
likerka
Foto: Fruko-Schulz

Jindřichohradecká likérka Fruko-Schulz změní majitele. Ruští akcionáři ze skupiny Ladoga prodají do konce roku své podíly. Nově bude likérku vlastnit česká firma. Informaci potvrdil ředitel likérky Josef Nejedlý.

Ruská skupina Ladoga dosud vlastnila firmu z 90 procent. Majoritní podíl získala v podniku již v roce 2013. Kvůli válce na Ukrajině likérka ale přišla o některé odběratele a dlouholetou spolupráci s ní ukončila i banka.

„Účast ruských akcionářů už není žádoucí, protože se k nám otáčejí zády odběratelé i banky. Proto své podíly ruští majitelé prodávají,” řekl Nejedlý.

Ladoga nyní drží přes firmu Furato 90 procent akcií, Nejedlý má desetiprocentní podíl. Novým majitelem likérky se stane česká firma, její jméno Nejedlý ale neuvedl. Rusko bylo dosud pro firmu největším zahraničním odběratelem, na firemním exportu se tamní trh loni podílel téměř 65 procenty. Do Ruska firma se zhruba 80 zaměstnanci produkty dále vyváží.

Jindřichohradecká likérka navazuje na tradici firmy Moritz Schulz, jež ve městě od roku 1898 vyráběla ovocná a dezertní vína. Po znárodnění v roce 1948 spadal podnik pod skupinu Jihočeská Fruta. V roce 1993 vznikla společnost Fruko-Schulz.

Válka na Ukrajině změnila vše

Loňský rok označil Nejedlý za zlomový hlavně kvůli válce na Ukrajině. Konflikt firmě způsobil vážné problémy. A dopadly na ni i protiruské sankce.

„Někteří partneři dali jasně najevo, že nadále nechtějí s naší firmou obchodovat. Vypověděli smlouvy a přestali od nás odebírat zboží,” uvedl ředitel.

Spolupráci ukončily e-shopy Mall.cz, Alza.cz. Skončili ale i velcí odběratelé jako řetězec Ahold nebo firma Lagardere. Spolupráci ukončila rovněž financující banka Moneta Money Bank, u níž byla likérka 25 let. Nově je klientem Fio banky. Řetězec Globus spolupráci ukončil loni zkraje roku, později ji obnovil. Významným tuzemským odběratelem zůstala síť prodejen Coop.

Evropské sankce na Rusy v praxi příliš nefungují

Další problémy firmě způsobil zákaz dovozu zboží z Ruska. Konec dovozu carské vodky přinesl “citelný” pokles obratu a zisku. Likérka totiž měla zastoupení firmy Ladoga na prodej jejích lihovin v EU. Výpadek částečně nahradila prodejem ukrajinské vodky Hlibny dar. Z výtěžku přispívá likérka na charitu.

Firma obchoduje také s Ukrajinou. Na tuzemském trhu zastupuje ukrajinskou firmu Bayadera. Od loňska si ale musela najít i nové dodavatele. Z Ruska importovala lahve, etikety, kartony a suroviny. Výrobu nově rozšířila o gin Barrister.

O likérce a obchodních výsledcích

Likérka loni skončila ve ztrátě po zdanění 1,2 milionu korun. O rok dříve vykázala čistý zisk 1,3 milionu. Tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží stouply meziročně o 13 procent na 264,8 milionu. Letos čeká zisk. V březnu 2024 přestane vyrábět gin Ibalgin, to kvůli soudnímu sporu s farmaceutickou firmou Sanofi, vyplývá z výroční zprávy. Sanofi ji zažalovala kvůli porušování práv ohledně ochranné známky. Spor skončil mimosoudní dohodou. V březnu 2024 přestane likérka zmíněný gin prodávat i vyrábět.

„Sanofi nebude chtít finanční náhrady,“ stojí ve výroční zprávě.

Loni vyrobila likérka 3,18 milionu litru lihovin, meziročně o devět procent méně. Z toho na export šlo téměř 27 procent. Firma loni vyvezla 1,37 milionu lahví, meziročně o 22 500 víc. Export se loni na tržbách podílel téměř z 39 procent.

Ruský Lukoil v Bulharsku asi skončí. Vyženou ho sankce EU

Proti předchozímu roku jde o nárůst téměř o pět procent. Nejvíce firma vyvážela do Ruska, objemově se podílelo na exportu z 64,6 procenta. Druhým hlavním trhem je Slovensko, dále Čína, Bulharsko a Tchaj-wan. Loni likérka vyvezla alkohol do 31 zemí, nově do Spojených arabských emirátů a také na Mauritius.

Nejvíce se ze všech produktů likérky prodává tradiční tuzemák. Firma je po Božkovu druhý největší výrobce tuzemského rumu v ČR. Loni ho prodala přes dva miliony litrů.

–ČTK/RED–

1 komentář

  1. Nejvíce firma vyvážela do Ruska … Toto jen politické rozhodnutí, možná i nařízené 5kolkou o odstoupení firmy Ladoga se vám krutě vymstí. Krachovat nebudete, ale zisky budou voničem. Takové špatné až deb.. rozhodnutí tady byly ve velkém po převratu89, vinou vény láhev s jeho smečkou77…. Všechny naše zakázky, dodávky do Ruska převzalo Německo, USA, Kanada, Japonsko … tito ekon. žraloci za tuto debi.. vénu flašku poplácali po ramenou a tento nejen ekonomický zaostalec se tetelil blahem ! Ke štěstí mu stačily každý den 4. flašky bourbonu se šlehem a 6. krabiček s velbloudy … To pro kulisáka bylo žádoucnějším, než opojení pol. mocí … jak pravdivě řekla o vašíkovi i paní Olga.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here