MMR: Stavební řízení v Česku vstoupilo do 21. století

268
stavebni
Ilustrační foto: Redakce FinTag

Od včerejška funguje nový portál stavebníka pro veřejnost a Informační systém stavebního řízení pro úředníky. Ještě před tím stavební úřady zažívaly nápor žádostí. Ministerstvo pro místní rozvoj tvrdí, že se start nového systému povedl.

Jedním z důvodů náporu na stavební úřady byly i vyšší správní poplatky. Což je s podivem, protože digitalizace by služby státu měla nejen zrychlovat, ale i významně zlevňovat. Avšak zpátky k technologiím.

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR [MMR] prvního července spustilo portál stavebníka pro veřejnost a Informační systém stavebního řízení pro úředníky. Oba propojené systémy jsou součástí digitálního stavebního řízení, se kterým počítá nový stavební zákon. Podle MMR zkrátí povolování staveb v Česku.

„Díky digitalizaci stavebního řízení dostanou stavebníci veškerá povolení a vyjádření online. Systémy jsou napojené na databáze státu, řadu formulářů proto vyplní za uživatele, který má také vždy aktuální přehled o stavu řízení,“ uvádí MMR ve své zprávě.

V praxi to značí, že od prvního července vkládají stavebníci projektovou dokumentaci až na výjimky přes portál stavebníka. Včera [1.7.] do jedenácté hodiny dopolední se jich přihlásilo přes 2 106. Žadatelé rozpracovali 547 žádostí a 36 jich podali. Do informačního systému stavebního řízení se do 15:00 hodiny přihlásilo přes 4 000 úředníků.

Spolu s cenami nemovitostí přirozeně porostou i ceny nájmů

„Po technické stránce se start povedl a digitalizace stavebního řízení funguje. Nemáme informace o tom, že by měly systémy výpadky. Několik úřadů hlásilo potíže, nešlo ale o selhání informačních systémů,” popsal start digitálního stavebního řízení místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš [Piráti].

Co umožňuje stavební portál stavebníka

Portál stavebníka umožňuje podat žádost, nahrát dokumentaci nebo komunikovat s úřady online. Je to webová aplikace. Spouští se na běžném internetovém prohlížeči na počítači, tabletu nebo mobilu. Propojuje se s informačním systémem pro úředníky.

„Dokumentace díky tomu nebude obíhat několik úřadů a dotčených orgánů, ale všichni k ní budou mít přístup z jednoho místa a bude vždy aktuální. To zjednoduší a automatizuje velkou část schvalovacích procesů,“ vysvětluje fungování systému MMR.

MMR odmítlo kritiku, že zpackalo stavební zákon

Podle něj si úřady mezi sebou sdílejí informace a odpadnou opakované požadavky na vyplnění občanem. Nic se prý nebude ani automaticky tisknout. Informační systém pro úředníky se navíc propojuje s:

  • Katastrem nemovitostí,
  • Registrem územní identifikace, adres a nemovitostí [RÚIAN].

Systém zahrnuje i další datové zdroje státu. Jako klíčová součást nového stavebního zákona digitalizace přispěje ke zkrácení délky povolování a má výrazný ekonomický přínos. Bez problémů se start nového systému ale přece jen neobešel.

„Správci místní sítě v některých případech úředníkům nepřiřadili správně jejich role. Některým úřadům už naše call centrum pomohlo tyto počáteční problémy vyřešit a administrátoři mají k dispozici od nás také detailní manuál,” potvrdil ředitel odboru digitalizace a informačních systému na MMR Petr Klán.

Systém vyšel na stovky milionů korun

Pro zajištění co největšího komfortu při práci v novém systému ministerstvo zajistilo na nákup nové IT techniky pro stavební úřady přes 208 milionů korun z Národního plánu obnovy a dalších 43 milionů ze státního rozpočtu.

MMR upřesnilo, že díky centrálnímu nákupu se obcím snížila administrativa a vybavení je po množstevní slevě asi o polovinu levnější ve srovnání s maloobchodními cenami.

„Pro úřady je vybavení zdarma. Jde o zhruba 4 500 počítačů a 9 000 monitorů o velikosti 32 palců pro snadnější práci se stavební dokumentací,“ upřesnil resort, kde také skončily peníze na IT.

Miloslav Kala: IT je dnes to samé, co byly dříve dálnice

Už v roce 2021 MMR vyhlásilo tři výběrová řízení na poskytovatele IT řešení pro nový stavební zákon. Projekt s názvem Digitalizace stavebního řízení a územního plánování [DSŘÚP] zahrnuje tři robustní IT systémy. Ty byly nutné pro nový stavební zákon.

Šlo o systém Portál stavebníka a integrační platformy, Informační systém evidence elektronických dokumentací a Informační systém evidence stavebních postupů. V roce 2021 hovořilo MMR o tom, že všechny systémy uvede do plného provozu v roce 2023. Už tehdy se přitom počítalo, že náklady na digitalizaci pokryjí hlavně evropské peníze.

„Téměř jedna miliarda je vyčleněna v Integrovaném regionálním operačním programu, z Národního plánu obnovy bychom měli čerpat více než 1,7 miliardy,” uvedla v roce 2021 tehdejší ministryně pro místní rozvoj a dnes europoslankyně Klára Dostálová [ANO].

–RED–

Aktualizace: Část stavebních úřadů má problémy s nově spuštěným centrálním portálem. Třeba v Brně se úředníci magistrátu nemohli do systému přihlásit, podle nich kvůli přetížení. V Praze se úředníci setkali také s tím, že mohli upravovat podání z jiných úřadů. Negativní zkušenosti měli se systémem i úředníci Prahy 2. Mluvčí radnice Andrea Zoulová uvedla, že do ISSŘ nelze zadat adresa, pouze katastrální území, a v systému není možné filtrovat záměry v konkrétních regionech a ukazují se výsledky za celou republiku. Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů uvedlo, že na problémy s centrálně řešeným systémem upozorňovalo stát už od loňska. Následně na základě testování systému poslalo MMR seznam připomínek, z nichž většina podle organizace nebyla vyřešena.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here