Pondělí, 03. října 2022
peci

Zdravotní pojištění platí cca půlka pracujících Ukrajinců

0
Za zdravotní péči o ukrajinské azylanty vydala Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR přes tři čtvrtě miliardy korun. Reálné náklady ale budou vyšší. Zařízení pojišťovně dohlašují zdravotní péči o Ukrajince. Pojistné si z výdělku hradí 54 tisíc z nich.
milostiveho_leta

Peníze v 2. kole milostivého léta se odesílají až 1. září

0
Peníze exekutorovi v druhém kole milostivého léta se posílají nejdříve 1. září 2022. Nikoli dříve, jak upozorňují odborníci. V opačném případě se peníze použijí i na úhradu úroků a penále dle standardních pravidel.
z_prace

Na dětský tábor dostanou zaměstnanci volno i peníze

0
Z práce se kvůli účasti na táborech pro děti smí zaměstnanec uvolnit až na tři týdny v roce. Za jeden týden zaměstnanec dostane dokonce náhradu mzdy. Tu zaměstnavateli následně refunduje Česká správa sociálního zabezpečení.
z_povolani

Téměř 89 procent nemocí z povolání připadá na covid-19

1
Uznaných nemocí z povolání loni meziročně narostlo o 4 931 případů na 6 043. Téměř 89 % ze všech nemocí z povolání připadá na covid. I přes vysoká čísla odborníci upozorňují na podhodnocení skutečnosti.
zdravotni

Zdravotní péče o běžence vyjde dle VZP na 5,9 mld. Kč na rok

0
Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR [VZP ČR] nově odhadla náklady na zdravotní péči o uprchlíky z Ukrajiny na cca 5,9 miliardy korun. Což je o dvě miliardy více, než jí za péči o uprchlíky uhradí stát.
platba_za_statni_pojistence

Snížením platby za státní pojištěnce vláda rozpoutala válku

8
Zdravotnické odbory jsou od dnešní půlnoci ve stávkové pohotovosti. Zástupci hnutí ANO v médiích mluví o vládě Petra Fialy jako o nekompetentní až asociální. A všichni argumentují jedním – snížením platby za státní pojištěnce.
zdravotni_pojisteni

Mnozí penzisté nelení, ale pracují. Kdo platí zdravotní pojištění

5
I po dosažení důchodového věku za zaměstnance hradí zdravotní pojištění dále zaměstnavatel. Pokud mu tedy úřad současně nepřiznal i důchod. V takovém případě pojistné hradí stát a současně i zaměstnavatel.
AG_test

Rozdíly v cenách za AG test pro stát a firmy jsou alarmující

0
Náklady zdravotních pojišťoven na antigenní a PCR testy jdou do miliard korun. A aby ne – zatímco AG test pro úředníka stojí 17 korun, za ten samý AG test firmám zdravotní pojišťovny zaplatí 60 korun. 
pojisteni_penale

Od ledna 2022 se mění výpočet penále u zdravotního pojištění

0
Od ledna 2022 se mění způsob výpočtu penále za nezaplacené zdravotní pojištění. Nově se vypočítá podle roční výše reposazby stanovené Českou národní bankou [ČNB]. A mění se i formulář pro podání Přehledu OSVČ.
zvysena_zaloha

Zvýšená záloha pojištění OSVČ i OBZP je splatná 8. února 2022

0
Od ledna 2022 zvýšená záloha na zdravotní pojištění pro živnostníky a osoby bez zdanitelných příjmů [OBZP] je splatná nejpozději 8. února. Nové minimum pro živnostníky činí od ledna 2 627 Kč, pro OBZP pak 2 187 korun.
pojisteni_leden_2022

Zdravotní pojištění od ledna 2022 zdraží živnostníkům i státu

0
Od ledna 2022 si na zdravotní pojištění připlatí osoby samostatně výdělečně činné, osoby bez zdanitelných příjmů i zaměstnanci s minimální mzdou. O 200 korun více bude platit za své pojištěnce také stát.
karantena

Karanténa může být i jen sedm dní. Podmínka je PCR test

0
14denní karanténa může být ukončena i po sedmi dnech. Podmínka je negativní PCR test a absence příznaků covidu-19. Žádanku na test vystaví lékař, tedy se za něj neplatí.
nemoc_z_povolani

Poruchy sluchu jsou nemoc z povolání, tvrdí španělští hudebníci

0
Španělští hudebníci chtějí, aby úřady uznaly poruchy sluchu za nemoc z povolání. Poruchami prý trpí hlavně hudebníci z 80. a 90. let minulého století. Nemoc z povolání se ale řeší i u zdravotníků kvůli covidu-19.
milostive_leto

Milostivé léto dostane z dluhů až desítky tisíc lidí

0
Čas pro uplatnění dluhové amnestie zvané milostivé léto začne běžet 28. října 2021 a skončí 28.1. 2022. V těchto třech měsících mohou lidé splatit dluhy vůči veřejné instituci bez penále, pokut a sankcí.
recepty

Inkasovali miliony za fiktivní recepty. I tak vyvázli s podmínkou

0
Za podvody s fiktivními recepty dostali lékař Vladimír Líčeník a lékárník Luděk Konvička pětiletý podmíněný trest, zákaz činnosti na pět let a pokutu 100 tisíc korun.

Zálohy živnostníkům v roce 2022 strmě navýší rychlý růst mezd

8
Rychlý růst průměrné mzdy v národním hospodářství od ledna 2022 skokově navýší minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění u živnostníků. A ovlivní i výši paušální daně.
opravny_prehled

Opravný přehled pojišťovně OSVČ podávají i u změny v DAP

0
Opravné daňové přiznání ukládá živnostníkům povinnost o změnách v příjmech a výdajích informovat zdravotní pojišťovnu. Použijí k tomu opravný přehled. Přehled se pojišťovně podává i při nulovém obratu. 
srazky_z_prazdninove_brigady

Srážky z prázdninové brigády určí pracovní poměr i výše příjmu

0
Srážky z prázdninové brigády určí studentům druh pracovního poměru a výše jejich měsíčního výdělku. Případné odvody na zdravotní a sociální pojištění za ně vyřizuje jejich zaměstnavatel.
vyplacene_odstupne

Vyplacené odstupné je osvobozeno od pojistných odvodů

0
Vyplacené odstupné po skončení pracovního poměru se do vyměřovacího základu pro odvod zdravotního a sociálního pojištění nezahrnuje. Ani jedno pojistné se z něj proto neodvádí. Odstupné však odepírá nárok na podporu v nezaměstnanosti.
testovani_OSVC

Testování OSVČ i ve firmách řeší stránka Samotesty-covid.cz

0
Podat žádost o příspěvek na nákup samoodběrových testů za březen lze pouze na speciální stránce Samotesty-covid.cz a to od 1. dubna 2021. Jaké jsou podmínky testování OSVČ a zaměstnanců ve firmách?
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »