Zákaz prodeje o svátcích rozděluje vládu. Jedni chtějí otevřít, druzí zavřít

1141
zakaz_prodeje
Zatímco ODS by ráda prosadila zákaz zákazu prodeje o svátcích, lidovci by zákaz ještě zpřísnili. Podle Pirátů to, jak je to teď, vyhovuje. / Foto: Úřad vlády ČR

Pokud dojde na jednání o zrušení zákazu prodeje o některých svátcích, což prosazuje ODS, lidovci načtou pozměňovací návrh, který naopak zákaz prodeje vztáhne na všechny svátky bez výjimky.

Uvedl to tento týden [3.7.] po jednání vlády předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. A na dotaz novinářů k návrhu ODS pak řekl: „Takovýto návrh ze strany poslanců ODS nepodpoříme, náš přístup je k tomu dlouhodobě konzistentní.“ 

Omezení maloobchodního prodeje, které se dnes vztahuje na osm z celkem třinácti svátků, by jeho strana ráda rozšířila na všechny svátky bez výjimky. To proto, aby se pravidla pro prodeje v těchto dnech volna sjednotila. A byl v nich konečně pořádek. Tedy, aby se ve všech svátcích plošně zavřelo. Pak by lidé podle Jurečky neřešili, v který konkrétní svátek mají obchody otevřeno, a v který naopak povinně zavřeno. Zároveň slíbil, že pokud se návrh dostane do druhého čtení, pak k němu načte jeho strana pozměňovací návrh. A ten zákaz prodeje vztáhne na všechny svátky bez výjimky.

„Pokud to jde do druhého čtení, tak já jasně říkám, že my za lidovce načteme pozměňovací návrh, který to rozšíří na všechny státní svátky. A myslím si, že pokud to takto do projednání půjde, tak to má reálnou šanci i projít,“ řekl odhodlaně místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Jurečka.

Dodal, že sleduje postoje poslanců napříč Sněmovnou. A myslí si, že má tento návrh reálnou šanci na schválení. Rovněž reagoval i na argumenty předkladatelů z ODS. Podle nich by zrušení zákazu prodejů o svátcích prospělo státní kase. Avšak podle Jurečky situace v evropských státech, kde jsou maloobchodní prodeje zakázány často nejen o svátcích, ale třeba i o nedělích, avšak neukazuje na zhoršení výkonu jejich hospodářství.

Ministři práce a zdravotnictví se na zákazu neshodnou

Naopak taková úprava podle Jurečky ukazuje na vyspělou kulturní společnost. A jako lidovecký politik zmínil i to, že lidé v prodejních provozech mají svůj osobní rodinný život. A také, že i oni chtějí trávit čas se svými blízkými.

Naprosto opačný přístup k návrhu na zrušení zákazu maloobchodního prodeje o svátcích zaujímá jeho vládní kolega, a i resortem blízký spolupracovník, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09. Ten naopak společně s ODS urputně podporuje podaný návrh na zrušení zákazu prodejů o svátcích.

„Jasně říkáme, že stát nemá co nakazovat občanům, jak mají trávit státní svátky, ani prodejcům, jak mají mít během státních svátků otevřeno. A hodláme to prosazovat i na půdě Parlamentu,“ vyslovil se na sociální síti X letos v dubnu poté, kdy vláda zaujala k návrh neutrální stanovisko. Zatímco ministr Válek navrhoval souhlasné stanovisko.

Problém je v řízení státu. Tam je ten problém! Říká šéf NKÚ Kala

Za Piráty se dnes k návrhu na zrušení prodejní doby o některých svátcích vyjádřil jejich předseda a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Tomu na rozdíl od poslanců ODS, TOP 09 nebo naopak KDU-ČSL stávající rozložení otevírací doby o svátcích vyhovuje. A nic by na něm neměnil.

„Já jsem přesvědčen, že to nastavení, a teď mluvím za Piráty, je odpovídající,“ vyjádřil se k otázce zakázat, nebo nezakázat prodeje o svátcích Bartoš.

Rovněž zmínil, že i v zahraničí, například v sousedním Německu, taková omezení platí již delší čas a funguje to.

„Já si myslím, že důležité je v životě vnímat ten work-life balance,“ uvedl v souvislosti s povinným uzavíráním prodejen.

Zákaz prodeje a termín work-life balance

Termín work-life balance znamená udržování rovnováhy mezi prací a rodinným, respektive soukromým životem. Což podle odborníků přispívá k udržování rodinných vztahů i celkové osobní spokojenosti lidí.

Piráti skrz daně opravují Green Deal. A smějí se Václavu Klausovi

Diskutovaný zákon nyní zakazuje maloobchodním prodejnám o ploše nad 200 metrů čtverečních prodávat až na některé výjimky na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince. Na Štědrý den smějí mít obchody otevřeno nanejvýš do poledne.

Ze zákazu vyjmuté lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích a nádražích a prodejny v nemocnicích. Mimo maloobchodní prodejny se zákaz týká například i bazarů, zastaváren a výkupen odpadu.

 –VRN–

6 KOMENTÁŘE

 1. Na státní svatky by mely být zavřeny všechny obchody,když už jsmev té EU,proč to v jiných statech jde,ale když naší republiku řídí nadnárodní společnosti a korporaty,tak je to po tom těžké.Jde především o bussines,nic vic.

 2. V Rakousku je ve svátky+ neděle zavřeno furt a nikdo si nestěžuje. Dokonce paní domácí při ubytování na statku se nám přišla omlouvat, že pečivo v neděli bude včerejší. Nikdo nejezdí 40-50km do velkých marketu kvůli pár houskám z rozmrazeného. Tak jsme se zasmáli a řekli, paní my jsme zvyklí … no jo, ale vy jste přece rozmazlení Češi. Znovu úsměvy, odpověď .. nejsme čehůni, jsme Moraváci.. hned bylo veselo. Vtipy na rozmazlené čehůny jen sršely …

  • A není to náhodou tak, že Češi, Moravaní a Slezané tím mají vyšší úroveň služeb, než třeba Rakušané? Že když se například v domácnosti něco v neděli pokaká, takže mohu sednout do auta, díl v nějakém technickém supermarketu koupit a ještě týž den to opravit? A není to náhodou tak, že se mohu přes týden plně věnovat budování kapitalistického hospodářství a nemusím se místo soustředění se na práci přemýšlet, jak to zkoordinovat, když o víkendu nic nekoupím?
   A mimochodem. Na tom, co jste popsal je krásně vidět, proč i když je v Rusku oproti nám pěkný chlívek, tak na Ukrajině je porazit, bude téměř nemožné. Avšak my jsme byli stále v područí někoho a stále se k někomu upínáme i ve věcech, ve kterých bychom vůbec nemuseli. Protože i přes ten nebetyčný chlívek, který v Rusku vládne, je běžný Rus přesvědčen, že nad něj není. Ale Čech, Moravan a Slezan, i když to může Rakušanovi natřít, že je alespoň v něčem lepší, tak nejen, že toho nevyužije, ale ještě sám sebe pomlouvá.

   • Proboha to je sebechválení až za hrob. Největší skety jsou které vylezly ze zadku SSSR a nyní nejsou vidět z ři.. EU i USA. Neonácis.. UA nemůže vyhrát, nic jim nepatří, vše rozkradeno. Donbas chtěly mafie z USA vyrabovat pro sebe a ne pro UA. Na Krymu žoldáci z USA chtějí voj. základnu hned od konce WWII. Evropě i UA nebezpečný šílenec z Kyjeva s uaoligarchy se nechali za miliony dolarů rychle koupit. Biden ml. řídil už voj. převrat Majdan 2014. Proto tlačí dementního Joe do bílé chatrče, aby mu dal milost. Je totiž obžalován nejen v USA i z válečných zločinů

 3. Stát by měl důsledně kontrolovat, zdali zaměstnavatelé plní zákonné požadavky co se týče mezd a vyplácení náhrad.
  Stát by však v žádném případě neměl soukromým subjektům nařizovat, kdy mohou, či nemohou podnikat.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here