dukovany

Vláda má hodnocení nabídek na Dukovany. Vítěze oznámí v červenci

1
Společnost Elektrárna Dukovany II [EDU II], stoprocentní dceřiná společnost ČEZ, dnes [14.6.] předala Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR [MPO] hodnotící zprávu nabídek na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech.
z_povolani

Duševní poruchy jsou stále častější už i jako nemoci z povolání

0
Z nemocí z povolání ubylo podle Marie Nakládalové z Kliniky pracovního lékařství FN Olomouc zaprášených plic. Méně je i poškození sluchu a kožních nemocí. Ale přibývá zátěží rukou, duševních nemocí a zůstávají malignity z azbestu.
vodu

Francouzsko-švýcarská válka o vodu v Rhoně je na obzoru

0
Na západním břehu Ženevského jezera, kde vody Rhony vytékají úzkým korytem ze Ženevského jezera, narazí návštěvník na malou přehradu. Na ní je vytesaný do kamene kiks francouzské diplomacie.
Cina

Vyspělé země chtějí Green Deal. Čína tak rabuje v těch nejchudších

5
Tlumočnici Aj Čchingovou probudil uprostřed noci hlasitý křik protestujících lidí. Pracovnice čínské těžební společnosti viděla hořící pneumatiky blokující vjezd na staveniště. K události došlo v severní Argentině, kde Čína těží lithium.
koureni

V Itálii omezují kouření v ulicích. S ohledem na nekuřáky

0
V italském Turínu platí zákaz kouření tabákových produktů na veřejnosti, pokud je v pěti metrech další osoba. Opatření chrání nekuřáky a posiluje zdravotní prevenci. Podobnou cestu jdou i další italská města. V ČR taková opatření nejsou.
vetrne_elektrarny

Větrné elektrárny poskytují celosvětově výkon 1021 GW

1
V roce 2023 se na celém světě instalovaly větrné elektrárny o celkovém výkonu 117 gigawatthodin. To je o 50 procent víc než v roce předešlém a zároveň dosavadní rekordní roční úroveň. Uvedla to agentura The Associated Press.
zemedelci

Ekologičtí zemědělci ohrožují konvenční zemědělce, zjistila studie

0
Mnozí ekologičtí farmáři se rádi prezentují jako největší ochránci lidstva a planety. Avšak nová studie z Kalifornie došla k překvapujícím závěrům ohledně důsledků rozšiřování plochy, na níž tito zemědělci hospodaří. 
zbrojni_firmy

České zbrojní firmy jedou, ale brzdí je tuzemské banky

0
Tuzemské zbrojní firmy jsou na hranici svých výrobních kapacit. Jejich hodnota vzhledem ke geopolitickému napětí dosahuje astronomických výšek. Je tu ale jeden háček. Jím je neochota bank financovat jejich rozvoj a zakázky.  
verejne_zakazky

Nová strategie pro veřejné zakázky reaguje na potřeby „nové doby“

1
Vláda včera [21.2.] schválila novou Národní strategii veřejného zadávání ČR [NSVZ] pro období 2024 až 2028. Strategii připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj na útraty Národního plánu obnovy.
evropska

Nevyhazovat, opravovat! Žádá Evropská unie

1
Rozbila se vám pračka? Praskl vám displej telefonu? Nefunguje toustovač? V mnoha případech je oprava těchto spotřebičů tak drahá nebo složitá, že se nám dostane rady, abychom si koupili nový přístroj. Evropská unie to ale změní. 
obce

Kvitujeme, když obce přestanou dotovat svoz odpadu, tvrdí MŽP

2
Mnohé domácnosti nově platí víc za popelnice, které jim obce ale vyvážejí méně častěji. „Má to vést k racionálnějšímu nakládání s odpadem,“ říká v rozhovoru pro FinTag mluvčí Ministerstva životního prostředí ČR [MŽP] Veronika Krejčí.
cesko

Česko nakročilo k tomu, stát se nejsmradlavější zemí EU

14
Většina českých obcí ponižuje frekvence svozu odpadu domácností. Mnohé obce tak už nevyvážejí popelnice jednou za týden, ale jednou za dva týdny a některé dokonce jen jednou za měsíc. Jak tyto změny pocítí Česko?
smernice_CSRD

Směrnici CSRD vnímá mnoho firem stále jen jako povinnost

0
Novou evropskou směrnici Corporate Sustainability Reporting Directive vnímá velká část tuzemských firem stále jen jako povinnost. Vyplynulo to z debaty Asociace udržitelného podnikání a informační platformy CSRD.
Rakusanu

Bohatá dědička se ptá Rakušanů, jak naložit s 25 miliony eur

0
V nejbližších dnech dostane do schránky 10 000 Rakušanů dopis, v němž se jich Marlene Engelhornová, bohatá dědička, zeptá, jak má naložit se zděděnými 25 miliony eur [cca 620 mil. Kč]. Informují o tom The New York Times.
ESG

Důraz na udržitelnost a ESG přináší peníze, zjistil průzkum

0
Společnosti, které v posledních čtyřech letech kladly důraz na udržitelnost podnikání, vykázaly nárůst tržeb o deset procent. Společnosti, které důraz na principy ESG nekladly, měly jen poloviční zisky.
vodikovodu

Německo a Británie jednají o vodíkovodu pod Severním mořem

3
Německo požádalo Británii, aby zvážila výstavbu 400 mil [644 km] dlouhého vodíkovodu na dně Severního moře. Vodík dodávaný tímto potrubím pomůže britskému a evropskému průmyslu zbavit se závislosti na fosilních palivech.
dluhu

Populismus nejspíš dál zvedne hodnotu globálního dluhu, varuje IIF

1
Institute of International Finance [IFF] v návaznosti na svou zprávu o globálním dluhu varoval před jeho dalším růstem kvůli populismu. Znovu konstatoval, že zadlužení mnoha zemích zůstává nad úrovní pandemie covidu.
emise

Emise i brání slunečnímu záření a tak zpomalují oteplování

1
Omezit oteplování planety na 1,5 °C je stále těžší, ukazují nové výpočty. Podle nich emise planetu nejen oteplují, ale i ochlazují. Uvádí to článek New York Times Window for meeting key climate goal is even narrower than thought.
Cina

V solárech je Čína jednička, ale uhlí spotřebovává stále víc

1
Čína za poslední čtyři roky zvýšila kapacitu čistých zdrojů energie ještě více, než slíbila před deseti lety. Zároveň ale pod kotle tepelných elektráren přikládá stále více uhlí. A to takovým tempem, které zdaleka překonává zbytek světa.
2030

Uhlí, ropa, plyn skončí kolem roku 2030. Skončí ale opravdu?

0
Lidé spalují každým rokem stále více uhlí, ropy a zemního plynu. Získanou energii využívají k vytápění, případně ochlazování bytů, k pohonu automobilů a továren. To ale skončí už kolem roku 2030.
- Reklama -
reklama

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »