na_peci

Koalice: Změny v příspěvku na péči zůstanou tak, jak jsme je udělali

1
Změny v návrhu na růst příspěvku na péči od letošního července koaliční poslanci odmítají. Ale podle opozice i zástupců zdravotně postižených vládou prosazované změny přinesou jen další rozval zdravotní posudkové služby.
narocne_profese

Náročné profese: Plný důchod dostane dříve asi 120 tisíc lidí

3
Náročné profese s nárokem na starobní penzi až o pět let dříve bez jejího krácení se od ledna 2025 dotknou asi 120 tisíc lidí. Půjde například o kováře, svářeče, zedníky, ale i některé zdravotní sestry a sociální pracovnice v osobní péči.
dohodari

Pojistné začnou dohodáři odvádět až příští rok, oznámil Jurečka

3
Povinnost odvádět z dohod o provedení práce sociální a zdravotní pojištění se zřejmě posune z letošního 1. července na leden 2025. Dohodáři se u České správy sociálního zabezpečení [ČSSZ] ale začnou registrovat již od letošního července.
postizenym

Vláda Petra Fialy sebere postiženým vratku DPH na auta

11
Nenavýšení příspěvku na péči v 1. stupni a mírné zvýšení ve 2. stupni není jediný krok vlády v neprospěch zdravotně postižených. Příští rok ministerstvo financí postiženým zruší vratku DPH u auta. A i neplatí sleva na poplatníka u pečujících.
pracujici_duchodci

Pracující důchodci nebudou platit sociální pojištění, navrhla koalice

1
Zvyšování penze za práci v důchodu zřejmě nahradí nulové odvody na sociální pojištění u pracujících důchodců. Opatření, které je součástí důchodové reformy, uleví sociální správě při přepočtech penzí a udrží více důchodců na trhu práce.
duchodu

Sociální správa odmítá kritiku přiznávání invalidního důchodu

8
Žadatelé o přiznání invalidního důchodu často poukazují na to, že o nich posudkoví lékaři rozhodují, aniž by je spatřili. A praxe ukazuje i na to, že mnozí chodí do plné práce i berou invalidní důchod, zatímco ti, kteří skutečně potřebují pomoc, dostanou jen pár korun.
duchodova_kalkulacka

Důchodová kalkulačka frčí, má i desetitisíce přihlášení denně

0
Přehled o době pojištění a předběžné výši důchodu zobrazí důchodová kalkulačka České správy sociálního zabezpečení [ČSSZ] průměrně dvěma tisícům uživatelů za den. Někdy se počty přihlášení ale přehoupnou až k desítkám tisíc za den.
davky

Pracujte a stát vám dá ještě vyšší dávky, vymyslel ministr Jurečka

8
Zavedením nové dávky státní sociální pomoci, která sloučí dvě běžné a dvě nouzové dávky, si až o jednotky tisíc polepší domácnosti s pracujícími členy. Na dávky bude mít nově nárok i rodina s čistým příjmem ve výši 40 000 korun. 
prevod_nemocenske

Převod nemocenské pod zdravotní pojišťovny navrhuje i NERV

0
Jedním z navrhovaných opatření Národní ekonomické rady vlády [NERV] v oblasti zdravotnictví, které by vedlo k ekonomickému růstu, je převod nemocenské pod pojišťovny. Ty by měly firmám zasílat i údaje o důvodech pracovní neschopnosti.
pro_lidi

NERV navrhuje nižší pojistné odvody pro lidi s nízkými výdělky

0
K oživení ekonomiky by podle Národní ekonomické rady vlády pomohlo snížení pojistných odvodů pro lidi s nejnižší mzdou. Ideálně nižší sazbou na zdravotní pojištění, aby jim opatření nesnížilo budoucí důchody.
vyuctovani_zaloh

Papírové vyúčtování záloh sociální správa živnostníkům už nezašle

0
Nejen důchodci se rozloučí s papírovým oznámením o valorizaci penze. Nově sociální správa končí i s rozesíláním vyúčtování záloh na pojistné u živnostníků. Na stav se už teď mohou kdykoliv podívat elektronicky na ePortálu ČSSZ.
oznameni_o

Papírové oznámení o zvýšení důchodu si penzisté nově zaplatí

43
Od příštího roku si důchodci oznámení o růstu penze v papírově podobě doručené poštou zaplatí. Částka se jim odečte z důchodu. Elektronické oznámení o valorizaci jim Česká správa sociálního zabezpečení [ČSSZ] doručí zdarma.
valorizace

Výchovné už se valorizovat nebude. A začne se u nových penzí

13
Výchovné na dítě se přestane valorizovat, počítá s tím novela zákona o důchodovém pojištění. Prvně by se úprava dotkla penzí přiznaných v roce 2025. Od roku 2027 by se výchovné z valorizace vyňalo u všech vyplácených důchodů.
pausalni_dan

Paušální daň od ledna nejvíc vzroste OSVČ s nejnižšími příjmy

1
Paušální daň od ledna 2024 v 1. pásmu vzroste o 1 290 Kč na 7 498 Kč, ve 2. pásmu o 745 Kč na 16 745 Kč a ve třetím pásmu na 27 139 Kč. To je o 1 139 Kč. Paušalisté s překročeným obratem za rok 2023 změnu pásma hlásí do 10. ledna.
rok

Příští rok zaplatíme vyšší odvody a nově i nemocenské pojištění

0
Od ledna 2024 roste rodičovský příspěvek, zvyšují se odvody na sociální pojištění a zaměstnanci se nově zatíží nemocenským pojištěním. Od poloviny roku 2024 se odvody vztáhnou i na dohodáře. A jsou tu i další změny v oblasti sociální politiky.
prispevek_na_peci

Příspěvek na péči vláda zvýší nejspíš až v červenci příští rok

2
Růst příspěvku na péči ve všech jeho stupních navrhuje ministerstvo práce a sociálních věcí navázat na růst spotřebitelských cen. Příspěvek by rostl při inflaci nad pět procent. Nově by ho vláda zvýšila nařízením, prvně od 1.7.2024.
bydleni

Do Jendy přibyly další dávky, příspěvek na bydlení a dítě

1
Tento týden Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR [MPSV] rozšířilo portfolio státních sociálních podpor, které si lidé vyřídí online z domova. Do aplikace Jenda mimo rodičovský příspěvek přibyl příspěvek na bydlení a přídavek na dítě.
duchodce

Musíme dělat na důchodce, stěžují si pracující. A bude hůř…

105
„Nenažraní důchodci“ nebo „musíme makat na důchodce“, případně: „nejlíp se mají důchodci“. To jsou jen některé z komentářů, které se stále častěji objevují ve veřejném prostoru. Proč?
duchodu

ČSSZ pošle zprávu o navýšení důchodu nově i elektronicky

1
Někteří příjemci důchodu dostanou v lednu zprávu o navýšení dávky o 360 Kč v základu přímo do zprávy pro příjemce na bankovním účtu. Elektronické oznámení o valorizaci dostanou příjemci jednoho důchodu vypláceného na účet u banky.
invalidity

Stejná diagnóza a jiné stupně invalidity. I to se stává, říká šéf ČSSZ

5
Stejná diagnóza a dva různé stupně invalidity. I s tím se lidé s invalidní penzí setkávají. Podle ústředního ředitele ČSSZ Františka Boháčka nejde o chybu v posudku. Nehodnotí se totiž jen diagnóza, ale i její dopady na konkrétní osobu.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »