Čtvrtek, 06. října 2022
podpory

Výdaje MPSV na penze, dávky i pomoc strmě rostou

0
Český sociální systém nebezpečně mohutní. Ještě letos si žádá hlavně na pokrytí sociálních podpor dalších sedm miliard korun. V rozpočtu na rok 2023 má resort dostat oproti letošku o 115,3 miliardy navíc, bezmála 900 miliard korun.
penze

Penze od ledna vzrostou na 45,9 % průměrné mzdy

2
Pevná složka důchodů od ledna 2023 vzroste o 140 korun, procentní část o 5,1 procenta. Penzistům, jež vychovali děti, pak k měsíční penzi stát nově přidá 500 Kč za každé dítě. Průměrný starobní důchod v Česku vzroste na 19 500 korun.
pridavky_na_deti

Přídavky na děti se od ledna zvýší průměrně o 200 korun

0
Přídavky na děti se od příštího roku zvýší o 30 procent, v průměru o 200 Kč na 1 300 korun. Zároveň vzrostou částky životního a existenčního minima, a to alespoň o 5 %. Což rozšíří počty lidí s nárokem na některé sociální dávky.
vychovne

Výchovné 500 Kč obdrží ženy automaticky, muži žádají

4
Za každé vychované dítě dostanou české penzistky od ledna 2023 k důchodu 500 korun navíc. O nic žádat nemusí, úřad jim důchod navýší automaticky. Pokud o dítě pečoval více muž, pak si o výchovné ale žádá sám.
na_penzi

Ministerstvo financí plánuje nižší příspěvky na penzi

31
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL] nedávno uvedl, že je třeba zatraktivnit spoření na penzi. Výsledek je návrh ministra financí Zbyňka Stanjury [ODS] na celkové snížení státních příspěvků u spoření na penzi. 
prispevek_na_mobilitu

Příspěvek na mobilitu má stoupnout na 900 korun

1
Vyšší příspěvek na mobilitu schvalují poslanci. Vláda spolu s dalšími podporami ale již odsouhlasila jeho zvednutí z 350 Kč na 900 Kč. V lepším případě by příspěvek imobilní lidé mohli čerpat již od letošního října.
od_ledna_2023

Penze se od ledna 2023 v průměru zvýší o 150 a 700 Kč

2
Čeští penzisté si od ledna polepší v průměru o 850 korun, základní výměra poroste o 150 Kč, procentní o 700 Kč. Ženy s přiznaným důchodem dostanou navíc 500 Kč za vychované dítě.
milostiveho_leta

Peníze v 2. kole milostivého léta se odesílají až 1. září

0
Peníze exekutorovi v druhém kole milostivého léta se posílají nejdříve 1. září 2022. Nikoli dříve, jak upozorňují odborníci. V opačném případě se peníze použijí i na úhradu úroků a penále dle standardních pravidel.
v_cervnu

Nezaměstnanost v červnu opět klesla. Díky sezonním pracím

0
Nezaměstnanost v Česku klesla i v červnu. Činí tak 3,1 procenta. Jde o setrvalý trend, kdy nezaměstnanost v Česku poslední měsíce klesá o 0,1 procentního bodu. Uvedl to Úřad práce ČR [ÚP ČR].
valorizace_penzí

Jurečka: Valorizace penzí nedovoluje přidat všem stejně

37
„Mimořádná valorizace penzí nedovoluje dát všem stejně," říká v podcastu FinTag.cz ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Vyjadřuje se i k jednání s odbory o zvýšení platů lidem ve veřejné sféře.  
cervence

Vláda snížila dávky běžencům i upravila odměny ubytovatelům

4
Měsíční dávka pro ukrajinské běžence se od července sníží o 380 Kč na 4 620 Kč. Děti do 18 let dostanou 3 320 korun na měsíc. Nově si polepší někteří ubytovatelé Ukrajinců. Dosud v Česku získalo vízum dočasné ochrany skoro 385 tisíc běženců.
z_prace

Na dětský tábor dostanou zaměstnanci volno i peníze

0
Z práce se kvůli účasti na táborech pro děti smí zaměstnanec uvolnit až na tři týdny v roce. Za jeden týden zaměstnanec dostane dokonce náhradu mzdy. Tu zaměstnavateli následně refunduje Česká správa sociálního zabezpečení.
penze

Výše penze Čechy neděsí, zjistil průzkum finančních poradců

0
Češi se bojí inflace a ztráty zaměstnání. Jak ale uvádějí zástupci České asociace společností finančního poradenství a zprostředkování, Češi přehlížejí riziko největší, a tím je výše starobní penze.
prijmy

Důchody letos kvůli inflaci vzrostou v průměru o 2 500 Kč

9
Letos již potřetí v řadě porostou příjmy důchodců, a to v celkovém průměru o 2 500 korun. Kvůli vysoké inflaci dojde k navýšení jejich procentní části nejen v červnu, ale nově ještě v září. Opět si polepší ti s vyššími důchody.
zivnostnik

Živnostník vs. zaměstnanec: Odvody i nároky u ČSSZ se liší

0
Důchodové pojištění si v Česku platí 5,3 milionu ekonomicky aktivních osob, z toho přes 720 tisíc živnostníků. Ve správě odvodů a nárocích na dávky panují rozdíly. Navíc za zaměstnance vyřídí agendu zaměstnavatel, živnostník se stará sám.
davky

O humanitární dávky žádají tisíce běženců denně. Nově i online

6
Občané Ukrajiny prchající před válkou již nemusí trávit dlouhé hodiny ve frontách, pokud chtějí žádat o humanitární dávky. Formuláře s žádostmi podávají nově i elektronicky.
kratkodobe_osetrovne

ČSSZ: Krátkodobé a dlouhodobé ošetřovné není totéž

0
Krátkodobé ošetřovné zčásti nahradí výpadek příjmu kvůli nemoci či úrazu dítěte. Oproti tomu dlouhodobé ošetřovné řeší i zajištění péče o staršího člena rodiny po propuštění z nemocnice nebo při paliativní péči.
ePortal_CSSZ

ePortál ČSSZ živnostníkům pomáhá s Přehledem bez chyb

0
Šanci na bezchybné odevzdání Přehledu o příjmech a výdajích pro Českou správu sociálního zabezpečení u živnostníků zvýší jeho vyplnění přes aplikaci ePortál ČSSZ. Po přihlášení se do formuláře přenesou data ČSSZ a vypočte se i výše pojistného.
navyseni

Letošní navýšení důchodů se dotkne i těch nově přiznaných

0
Červnová 8,2% valorizace penzí se týká i důchodů přiznaných kdykoli v kalendářním roce 2022. Tedy i těch, které ČSSZ schválí po mimořádném navýšení v období od 1.6. do 31.12. 2022.
duchody

Od června 2022 si opět více polepší ti s nejvyššími důchody

57
Mimořádný růst důchodů od června potvrdilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Procentní část výměry dávky vzroste o 8,2 %. Potíží ale zůstává, že si opět nejvíce polepší ti s nevyššími důchody.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »