Krize covid-19 zasáhla i do franšízingového světa. Někteří z franšízorů se přitom snaží pomáhat svým franšízantům ze všech sil. Ať už finanční úlevou, sdílením nákladů na mimořádná opatření nebo předáním online obchodních řešení.

Vedení hned několika franšízových konceptů se rozhodlo svým franšízantům odpustit či snížit pravidelné měsíční franšízové poplatky. Touto cestou se v Česku vydala například gastronomická franšíza Subway, síť výživových poraden Nutriadapt Weight Management Clinic nebo fitness studia BodyBody. U dalších konceptů je pak uplatňována politika, kdy franšízanti neplatí poplatky v momentě, kdy nemají žádné tržby, příkladem mohou být restaurační koncepty Los Capolitos nebo Bageterie Boulevard.

„Jedním z pravidel naší franšízy je to, že když pobočka nevydělává, neúčtujeme si franšízový poplatek ani my. Musíme být vždy na stejné lodi a ustát všechny překážky. Zároveň se momentálně více než obvykle soustředíme na marketing, který rozšiřujeme i jinými směry než normálně,“ říká Jan Kapolka, spolumajitel franšízy Los Capolitos.

Covid-19 změní franšízingovou mapu

Podle ředitele poradenské společnosti Profit system franchise services Marka Halfara lze očekávat, že krize covid-19 důkladně prověří nastavení v Česku provozovaných franšízových konceptů [259 konceptů, 9 276 poboček, počet franšizantů 8 684]. A to i z důvodu, že franšízingové koncepty jsou u nás nejpočetněji zastoupeny v oblasti gastronomie [41 %], obchodu s oděvy a obuví [29 %], prodeje potravin [27], realitních služeb [22] a vzdělávání [20].

„Lze očekávat, že některé koncepty skončí úplně, jiné mohou přijít o své franšízanty, některé pak třeba svou franšízovou expanzi pozastaví. K čemu však jistě dojde, je přehodnocení nastavení fungování jednotlivých sítí tak, aby v případě dalších podobných událostí, bylo pro ně snazší se s nimi vypořádat,“ myslí si.

Praxe dle něj ukazuje, že franšízoři se v drtivé většině aktivně ujali svých rolí v pomoci svým franšízantům. Pro své franšízové partnery shromažďují veškeré relevantní informace a pomáhají, aby byli schopni alespoň částečně generovat tržby a udržet podnikání v chodu.

Typickým příkladem může být vzdělávání online nebo přeorientování se u restaurací na systém rozvozů. Další výraznou podporou je pak pomoc se zajištěním fungování prostřednictvím nových kanálů. U gastronomických konceptů je to typicky přesun fungování do režimu rozvozu nebo take away. Pro některé z nich to znamenalo navázat spolupráci s již fungujícími rozvozovými společnostmi. Jiní, jako například značka La Donuteria, se pustili do vytvoření vlastního rozvozového systému, aby jejich franšízanti ušetřili provize.

Pomoc franšízantům a důraz na online

Možnost dále fungovat pro některé franšízanty představuje i přesun do online světa. To se týká především škol. Za příklad mohou posloužit sítě Hocus&Lotus nebo Helen Doron English. Právě v případě Helen Doron English se hned v prvních dnech uzavření franšízových provozoven v Číně a následně Itálii začala centrála společnosti sídlící v Izraeli intenzivně pracovat na úpravě stávajících a tvorbě nových interaktivních materiálů pro online výuku.

„Díky přechodu na online fungování mohlo více než devět tisíc našich aktivních studentů plynule navázat na prezenční výuku. O tom, že většina z nich tuto možnost využila a ocenila, svědčí pozitivní reakce, kterou franšízanti obdrželi. A také fakt, že přibližně 85 procent všech studentů se výuky online pravidelně účastní,“ vysvětluje manažerka pro franšízing Helen Doron English Barbora Tošenovská.

Své klienty mohou díky online nástrojům částečně obsluhovat i realitní kanceláři. Stejně jako franšízy zaměřené na pomoc podnikatelům jako Business for Breakfast či TAB Board. Pravidelná setkání podnikatelů, kteří právě v tuto dobu potřebují podporu, se tak konají na síti. A jak se ukazuje, i přesto, že jsou členové zvyklí na osobní setkání, i online formát je přínosný. Proto jak BforB, tak i TAB Board uvažují o implementaci některých formátů do jejich klasického fungování.

Nejen marketing, ale i hygienické potřeby

Významnou otázkou, kterou v dnešní době franšízanti řeší, je také schopnost pokrýt provozní náklady. Nejčastěji jde o ty spojené s pronájmy, kdy franšízoři fungují jako prostředníci v jednání s pronajímateli prostor, v nichž musel být přerušen provoz. Typicky jde o obchodní jednotky v nákupních centrech. U fungujících poboček jsou to pak náklady spojené s nutností splnit předepsané zvýšené nároky na hygienická opatření. I zde mohou franšízanti těžit z centrálních nákupů u franšízory, případně jejich pomoci v proplácení jejich útrat například za dezinfekční prostředky nebo ochranné pomůcky.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here