Milostivé léto dostane z dluhů až desítky tisíc lidí

5601
milostive_leto
Foto: Pixabay.com

Čas pro uplatnění dluhové amnestie zvané milostivé léto začne běžet 28.10. 2021 a skončí 28.1. 2022. V těchto třech měsících mohou lidé splatit dluhy vůči veřejné instituci bez penále, pokut a sankcí.

Podmínka je, že nesmějí být v insolvenci. Milostivé léto zahrnuje dobu tří měsíců, v nichž mají lidé s dluhem či dluhy vůči veřejné instituci šanci na jejich vyrovnání bez penále, úroků a dalších vedlejších poplatků. Splatí pouze původní jistinu a s ní jednorázovou odměnu exekutorovi ve výši 908 korun [750 Kč bez DPH, pozn. red.] na vyrovnání stávajících nákladů spojených s řízením. Milostivé léto poslanci schválili letos v červenci.

„Milostivé léto je unikátní příležitost. Za poslední roky si nepamatuji podobnou příležitost pro lidi, kteří se rozhodnou a chtějí vyřešit svůj dluh,“ uvedl k dluhové amnestii milostivé léto odborník na zadlužení z Organizace Člověk v tísni Daniel Hůle.

Milostivé léto by u nás podle něj mohly využít desítky tisíc lidí. Odpuštěny by jim mohly být vedlejší náklady k jejich dluhům ve výši až jedné miliardy korun.

Odpuštění sankce jen u dluhu vůči veřejné instituci

Odpuštění dluhů se týká pouze pohledávek vůči veřejnoprávnímu subjektu, u kterých dluh vymáhá soudní exekutor. Nejčastěji tak zřejmě půjde o dluhy na zdravotním nebo sociálním pojištění, dluhy u technických služeb a dopravních podniků, kde je zřizovatel město či obec. Dále mohou lidé požádat o odpuštění penále a pokut u dluhů za energie u dodavatele ČEZ či jakýchkoli městských či obecních úřadů a jimi zřizovaných podniků.

„Nejčastěji tak půjde o odpuštění dluhů na zdravotním a sociálním pojištění, u dopravních podniků za jízdu bez platného lístku, ale například i za komunální poplatky u města či obce, tedy svoz odpadu a další,“ říká finanční poradce skupiny Partners Vladimír Weiss.

Při platbě přitom musí dlužník výslovně uvést, že chce využít milostivého léta. A zároveň vyzvat exekutora k postupování podle zákona č. 286/2021 Sb., část 2, čl. IV, bodu 25. Další podmínka pro využití milostivého léta je, že žadatel není v insolvenčním řízení. Za upozornění pak ještě stojí, že odpuštění se vztahuje pouze na dluhy vymáhané soudním exekutorem. To znamená, že na daňové nebo správní exekuce ho nelze využít.

V Česku bylo loni v exekuci 783 053 fyzických osob

Milostivé léto začne platit v den výročí vzniku Československé republiky, tedy ve čtvrtek 28. října. Veškeré platby exekutorovi poukázané před tímto datem, půjdou s největší pravděpodobností na vyrovnání vedlejších nákladů k dluhu [sankce, penále, úroky], nikoli na umoření samotné jistiny. I s tím je třeba při plánech na využití milostivého léta počítat.

VZP ČR není milostivé léto zatím jasné

Jasno kolem milostivého léta nemá v tuto chvíli Všeobecná zdravotní pojišťovna [VZP ČR]. Podle jejích zástupců nemá norma jasný právní výklad k odpuštění penále na zdravotním pojištění. O konečné stanovisko největší tuzemská zdravotní pojišťovna proto požádala Ministerstvo zdravotnictví ČR [MZ ČR].

„V tuto chvíli pojišťovna hledá cestu, jak zákon, který bohužel umožňuje nejednoznačný výklad, aplikovat do svého systému, aniž by se tím sama vystavovala riziku následných sankcí,“ vysvětlila mluvčí pojišťovny Viktorie Plívová.

Podle ní v tuto chvíli VZP ČR podniká všechny kroky k tomu, aby její klienti mohli využít této dluhové amnestie. Potvrdila také, že pojišťovna usiluje mimo jiného o výklad MZ ČR, který by jí to umožnil. Konečné stanovisko by mohla pojišťovna od resortu dostat do konce tohoto týdne, dodala mluvčí.

Odborníci a poslanci VZP ČR nedůvěřují

Podle Daniela Hůleho se však pojišťovna snaží do jistiny zahrnout i penále. A domnívá se, že se pojišťovna zkrátka rozhodla vůli zákonodárců vzepřít.

„230 tisícům lidí možná VZP nedá šanci na cestu z dluhové pasti. Její právníci tvrdí, že penále je jistinou. V exekuční příkazech je ale jistina a penále běžně odděleno,“ upozorňuje Hůle s tím, že zákonodárci s odpouštěním penále jasně počítali.

Podle poslance Marka Výborného [KDU-ČSL] není možné penále prohlásit za jistinu, ke které vzniklo. Považuje to za “neakceptovatelné pohnutí interpretace” novely exekučního řádu, která milostivé léto upravuje.

„Penále je a vždy bude příslušenství, jež má být u milostivého léta odpuštěno,“ uvedl.

Podle něj se někteří věřitelé z řad institucí snaží hledat kličky, které jsou z jeho pohledu za hranou zákona. Výborný dále uvedl, že o problému již jednal s předsedkyní správní rady VZP ČR Věrou Adámkovou [za ANO].

„Došli jsme k závěru, který kvituji. Na příštím jednání správní rady bude projednáno usnesení, a věřím, že také schváleno, které jasně stanoví pro VZP základní princip, že penále nemůže být jistinou, ale je příslušenstvím,” vyslovil se Výborný.

Milostivé léto řešíme, tvrdí VZP ČR

Podle aktuálního vyjádření VZP ČR přesto pojišťovna hledá cesty, jak svým klientům oddlužení zajistit. Podle jejího ředitele Zdeňka Kabátka je ale v obtížné situaci.

„Dostali jsme se tak do paradoxní situace, kdy budeme apelovat na smluvní exekutory, aby naši klienti uhradili u zdravotního pojištění pouze dluh na pojistném a bylo upuštěno od vymáhání penále,” říká.

Další problém je, že Ministerstvo spravedlnosti ČR [MS ČR] se prozatím k věci nevyjádřilo. Arbitrem v řešení dluhů klientů zdravotních pojišťoven se tak nakonec podle VZP ČR mohou stát samotní exekutoři, jimž je tímto tato kompetence svěřena. VZP ČR se tak nyní hodlá obrátit i na ně.

„Akt milostivého léta představuje pro stovky tisíc lidí naději na nový začátek. Jako takový ho vnímá také VZP ČR a dělá všechno pro to, aby umožnila svým dlužným klientům zbavit se exekucí a splatit dluh na zdravotním pojištění bez penále,” dodal Kabátek.

Podle něj má akt milostivého léta pro pojišťovnu i ekonomický rozměr. Otevírá totiž možnost, jak alespoň část pohledávek uspokojit, motivovat ke splacení dluhu ty klienty, jejichž penále se vyšplhala do částek, které již nejsou schopni splatit.

„Postupovali bychom sami proti sobě, pokud bychom dluhovou amnestii odmítali, záměr této legislativy dává smysl jak v rovině lidské, tak i ekonomické,” uzavírá s tím, že dluh u pojišťovny VZP ČR má 230 tisíc lidí.

–VRN/ČTK–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here