FED zvedl úroky a naznačil zpomalení jejich zvyšování

98
FED
Jerome Powell: Foto: FED

Americká centrální banka [FED] podle očekávání opět zvýšila úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. Jejich základní sazba se tak dostala do rozpětí 3,75 až 4,00 procenta, tedy na nejvyšší úroveň za téměř 15 let.

Banka naznačila, že by v budoucnu mohla úroky zvyšovat pomalejším tempem. Její šéf Jerome Powell nicméně uvedl, že úroky by se ve finále mohly vyšplhat na vyšší úroveň, než se dříve předpokládalo. Jeho slova vedla k výraznému poklesu amerických akcií.

Inflace v Americe klesá třetí měsíc. Zvýší FED úroky?

Powell na tiskové konferenci uvedl, že „přichází čas“ k přesunu k méně výraznému zvyšování úroků. Dodal, že tento čas by mohl nastat na prosincovém zasedání banky. Zároveň upozornil, že bude ještě určitou dobu trvat, než se úrokové sazby vyšplhají na dostatečně vysokou úroveň. Prohlásil rovněž, že je předčasné hovořit o přerušení zvyšování úroků.

Dopady rozhodnutí banky do ekonomiky

FED v aktuálním prohlášení uvedl, že v příštích měsících při rozhodování zohlední kumulativní dopady dosavadního zvyšování úroků na ekonomiku. Poukázal na to, že určitou dobu trvá, než se zpřísňování měnové politiky plně projeví ve vývoji ekonomiky a inflace.

Bez cenové stability ekonomika nefunguje pro nikoho

Zvyšování úroků sice pomáhá brzdit inflaci, obvykle ale negativně ovlivňuje hospodářskou aktivitu. Powell již dříve varoval, že přísná měnová politika nutná k potlačení vysoké inflace bude americké domácnosti i podniky bolet. Její dopady se podle něj projeví vyšší nezaměstnaností a možná i hospodářskou recesí.

FED a jeho další kroky

FED se podobně jako další centrální banky snaží zvyšováním úroků omezit inflaci. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v září už třetí měsíc za sebou zpomalilo a míra inflace klesla na 8,2 procenta ze srpnové hodnoty 8,3 procenta. V červnu se inflace vyšplhala na čtyřicetileté maximum 9,1 procenta.

Americká ekonomika se ve 3. čtvrtletí vrátila k růstu

Úrokové sazby o 0,75 procentního bodu FED zvýšil již počtvrté v řadě. V poslední době se spekulovalo o tom, že na příštím zasedání v prosinci, banka úroky zvýší pouze o půl procentního bodu.

–ČTK/RED–

1 komentář

  1. Kde naznacil zpomaleni? Rekl, ze kroky FED-u se propisuji do inflace opozdene. To je cele co rekl 😉 To neni ani naznak zpomaleni.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here