Vláda Petra Fialy sebere postiženým vratku DPH na auta

18373
postizenym
Foto: Freepik.com

Nenavýšení příspěvku na péči v 1. stupni a mírné zvýšení ve 2. stupni není jediný krok vlády v neprospěch zdravotně postižených. Příští rok ministerstvo financí postiženým zruší vratku DPH u auta. A i neplatí sleva na poplatníka u pečujících.

S platností od ledna 2025 přijdou lidé se zdravotním hendikepem o další výhodu, respektive podporu. A tou je vratka daně z přidané hodnoty [DPH] z ceny zakoupeného motorového vozidla, na které jim stát přispěl formou příspěvku na zvláštní pomůcku – motorové vozidlo. Ministerstvo financí ČR [MF ČR] totiž s platností od ledna 2025 chystá změnu zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, která tuto vratku daně ruší.

Nyní tato forma podpory osob s těžkým zdravotním omezením funguje tak, že poté, kdy jim úřad práce tento příspěvek přizná a vozidlo si jeho příjemci zakoupí, tak žádají finanční úřad o vrácení DPH až do výše 100 tisíc korun.

„Důvodem zrušení vratky má být podle důvodové zprávy fakt, že je neslučitelná s unijní úpravou a do oblasti DPH nepatří,“ říká k plánům ministerstva předsedkyně pacientské organizace Metoděj a garantka pracovní skupiny Národní asociace pacientských organizací [NAPO] pro zdravotní politiky Petra Suchá.

Nečerpáte příspěvek na péči? Pak na domov seniorů zapomeňte

Podstatnou informací ale je, že Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR [MPSV] má zrušení této vratky DPH z ceny vozidla pořízeného s pomocí příspěvku na zvláštní pomůcku kompenzovat jinak. Dosud resort ale nepředstavil žádný takový návrh, který by narovnával zrušení této pomoci lidem s vážným zdravotním postižením.

„Nezaznamenali jsme žádný návrh opatření, kterým by se ministerstvo práce a sociálních věcí chystalo vratku vykompenzovat,“ potvrzuje Petra Suchá.

Podpora zdravotně postižených v Česku

Podle Národní rady osob se zdravotním postižením [NRZP] úřady práce ročně vyplatí přibližně 1 200 příspěvků na nákup motorového vozidla. Pokud by všichni jejich příjemci uplatnili maximální slevu na dani ve výši zmiňovaných 100 tisíc korun, pak se příjmy státu sníží o 120 miliónů Kč ročně.

„To je marginální úspora,“ podotýká Suchá.

Zároveň vysvětluje, že výše příspěvku na zvláštní pomůcku – motorové vozidlo od úřadu práce činí nanejvýš 200 tisíc korun. Tuto maximální částku úřady ale přiznávají obvykle jen dětem, dospělí se většinou dočkají podpory 100 tisíc korun.

„Pokud k tomu přičteme vratku DPH v hodnotě 100 tisíc Kč, lze u dětí počítat při pořizování auta s částkou 300 tisíc. U dospělých spíše s 200 tisíci Kč,“ vypočítává zástupkyně NAPO.

Postižení odmítají Jurečkovy příspěvky na péči. Chtějí úpravy

Pořízení auta navíc v úpravě pro zdravotně hendikepované tak ve většině případů podmiňují vlastní zdroje. Bez nich by si vůz tato skupina lidí jen těžko zakoupila. Podle Suché není žádnou výjimkou, že si zdravotně postižení i k příspěvku od státu sjednávají na nákup auta půjčky. Anebo jim s úhradou pomůže některá z nadací. A obvykle si kupují ojeté vozy.

„Ty pak ale mají problém vydržet 10 let. Což je lhůta, po které se může o příspěvek na zvláštní pomůcku – motorové vozidlo opět požádat,“ upozorňuje na další souvislost Suchá.

Pokud si nový automobil kupuje vozíčkář na elektrickém vozíku, cena auta pak šplhá až k jednomu milionu korun, to při základním vybavení. Vozidlo si totiž s ohledem na zdravotní omezení řidiče žádá úpravy, jako je instalace plošiny, pojištění a další doplňující náklady.

–VRN

11 KOMENTÁŘE

  1. Mrzí mě že se to zase odnesou ti co to potřebují co takhle kdyby si všichni co o tom rozhodují zrušili veškeré výhody co mají a snížili si platy pak by bylo i na hendikepovane

  2. Hlavně že dávají dotace podnikatelům a živnostníkům na Elektroauta! Tam je to potřeba, co kdyby ty šunty nikdo nechtěl za to cenu! To by se Brusel zlobil a to přece nechceme?

  3. jděte všicni v tomto stádě už konečně do prdele a vemte tu vládní pakáž sebou,děkuji PS komunisti vraťte se

  4. Přesně tak…invalidní důchodci jsou pěkné ,,oškubání,,při dnešních cenách aut.A to ještě lidé ,kteří potřebují ze zdravotních důvodu ( ne z rozmarnosti),ale z nutnosti automatickou převodovku,zaplatí ještě více.Na nové vozidlo mnohdy finančně nedosáhnou( pokud žijí sami,už vůbec ne) a do staršího musí velmi brzy ,,strkat,,peníze za opravy..A zkuste si že 14 tisíc inv.duchodu ušetřit na auto..

  5. A to ještě vypustili lež ,že se zvyšuji od léta přispěvky opatrovné na skupinu 4 na 27 000.Ne nezvyšují se na 27000 na skupinu 4. Zvyěují se na jinou úzkou skupinu tzv 4 plus. Já taky nemám Ačko řidičák ale AM do 50.Lžou jak když tiskne!

  6. To jste nám zrušili přispevek na auto jsem na tom špatne zdravotne vetšinou rodinny přislušniky vozí do nemocnice a vy ve vlade premier p.Fiala vozí služebním vozem na co jedte mestskou dopravou!!!

  7. Postižení a senioři se postupně stávají největšími “nepořáteli” státu. Naopak je třeba rokovat o zlegalizování konopí a hlavně a to zdůrazňuji! Neuvalovat ani korunu spotřební daně na tichá vína! Dovedete si představit, jak by to mezi lidmi vřelo, kdyby museli zaplatit za litr vína třeba o 5,- Kč více! To neschválíme. Vždyť může brát jinde. Třeba těm výše uvedeným.

  8. Článek: Nenavýšení příspěvku na péči v 1. stupni a mírné zvýšení ve 2. stupni není jediný krok vlády v neprospěch zdravotně postižených. Příští rok ministerstvo financí postiženým zruší vratku DPH u auta. A i neplatí sleva na poplatníka u pečujících.
    Můj komentář: Tak na to myslete během následujících voleb do PSP ČR. Pěkně to současné koalici SPOLU + PirSTAN dejte vyžrat.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here