Gender Pay Gap: Rovné odměňování mužů a žen vláda odkládá

77
zen
Foto: Pixabay.com

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR [MPSV] zatím nepředloží návrh zákona na podporu rovného odměňování mužů a žen, jak vláda Petra Fialy [ODS] pro letošek původně plánovala. V připravované novele zákoníku práce tyto kroky nebudou.

Uvedl to ministr práce Marian Jurečka [KDU-ČSL]. Přijetí kroků nařizuje směrnice EU o posílení zásad stejné odměny za stejnou práci, kterou mají členské státy uvést do praxe do 7. června 2026. Podle Jurečky se zatím nedá jednoznačně říct, zda jeho úřad návrhy předloží do konce volebního období.

„Nebudeme směrnici implementovat v této novelizaci. Tady počítáme s tím – a ta práce na tom se rozběhne následně, že bychom ji potom realizovali ve zbytku období do poloviny roku 2026. Nebude to součástí této novelizace, to bychom nestíhali,” uvedl Jurečka.

Podle něj bude nutné vyjasnit, kdy vlastně ministerstvo návrh předloží, a zda to bude do sněmovních voleb do podzimu 2025.

„Uvidíme. Nedokážeme to teď jednoznačně říct,” řekl ministr.

Česká republiky patří v Evropské unii k zemím s nejvyšším rozdílem ve výdělcích mužů a žen. Podle vládních dokumentů ženy v ČR vydělávají o 17 procent méně než muži. Na stejných pozicích za srovnatelnou práci pak mají ve firmách méně o desetinu a ve veřejném sektoru o pět procent. Loňská směrnice EU má tento takzvaný Gender Pay Gap neboli výdělkovou propast řešit.

Gender Pay Gap a česká praxe

Podle legislativního plánu vlády na letošní rok se měl unijní předpis promítnout do chystané novely zákoníku práce, kterou má kabinet dostat k projednání v květnu a která by měla platit od příštího roku. Resort práce má jako pátý ze svých letošních 14 úkolů novelu pracovního kodexu s přenesením směrnice o rovnosti odměňování.

Chudoba v ČR ohrožuje i ty, kteří poctivě pracují. Hlavně ženy

Podle směrnice je za dlouhodobým udržováním propasti ve výdělcích mužů a žen netransparentnost a jsou “zapotřebí závazná opatření”. Uchazeči by měli dostat informace o počáteční odměně a jejím rozsahu před přijímacím pohovorem a uzavřením pracovní smlouvy, to třeba v inzerátu na volné místo.

Směrnice EU více žen do vedení českých firem nejspíš nepřivede

Zaměstnavatelé by se nesměli ptát, kolik člověk na předchozím místě vydělával. Měli by se zpřístupnit také kritéria pro přidávání. Odměna se má stanovit podle objektivních hledisek, a to podle vzdělání, kvalifikace, odborné přípravy, úsilí, dovedností, odpovědnosti a pracovních podmínek. Pracovníci by měli mít možnost získat v podniku údaje o průměrné částce za stejnou práci podle pohlaví.

Vláda má plán na rovné odměňování žen. Ale jen plán

Podobné kroky obsahuje i český plán na podporu rovného odměňování na roky 2023 až 2026. Ten vláda Petra Fialy schválila předloni před Vánocemi. Počítá s novelou zákoníku práce, podle níž by zaměstnavatelé museli v inzerátech na pracovní pozice uvádět výdělek a která by zrušila doložky o mlčenlivosti o mzdě či platu. Sledovala by se také statistika.

Pikora: Já bych se jako žena styděl být někde jen kvůli pohlaví

Záměr vyvolal již dříve kritiku zaměstnavatelů, postavili se proti. Stěžovali si i na administrativu. Odbory naopak záměr vítaly. Uváděly, že pokud zaměstnavatelé odměňují férově, nemělo by jim zveřejňování částek vadit. Za nepřijetí směrnice či zpoždění hrozí Česku ze strany EU pokuty.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here