Pikora: Já bych se jako žena styděl být někde jen kvůli pohlaví

1360
Pikora
Čím si pomůžeme, když v dozorčích radách povinně zasedne nejméně 40 procent žen? Ptá se ve svém komentáři k povinným kvótám žen ve vedení evropských firem hlavní ekonom skupiny CFG Vladimír Pikora. / Foto: Archiv FinTag

EU prosazuje více žen ve vedení evropských firem. Bruselští úředníci už vymysleli i povinné kvóty pro ženy. Nyní to samé připravuje i Česko. Co si o tom myslí hlavní ekonom skupin CFG Vladimír Pikora? Více v jeho komentáři na FinTag.

V poslední době se bojím dělat si legraci. Vymyslím nějakou absurdní blbost a řeknu ve vtipu, že to jednou bude povinné ze zákona. A ono se to po pár letech opravdu stane. A to už vůbec není vtipné. Raději si proto už legraci nedělám.

Příkladem může být evropský zákon o genderové rovnosti. Jeho českou podobu nyní připravuje úřad ministra pro evropské záležitosti [ministr Martin Dvořák, STAN, pozn. red]. Zákona má na základě kvót dostat do vedení firem více žen. Přijde mi to jako zbytečný zákon. Čím si pomůžeme, když v dozorčích radách povinně zasedne nejméně 40 procent žen? Nenašel jsem to nikde. A proč jen 40 procent? Ví to někdo, nebo si jen toto číslo někdo vycucal z prstu?

Předkladatelé se ohání tím, že zákon už v mnoha zemích platí. A panuje v nich s ním spokojenost. Nikde jsem sice nenašel na základě, čeho tu spokojenost měří, ale věřme jim. Statistiky vážně ukazují, jak v posledních letech prudce roste zastoupení žen ve vedení německých firem. Bohužel se neukazuje, že by to pomáhalo podnikům a ekonomice. Německá ekonomika místo růstu vykazuje zaostávání.

To by se mělo řešit. Evropa zaostává a místo toho řeší kvóty, bez kterých jsme léta žili. A snad kromě militantních feministek nikomu nechyběly. Prostě kvóty by vůbec neměly být tématem dne, když tu máme skutečně hmatatelné problémy.

Jen zbytečná buzerace

Jak to ale vlastně je v tom Německu? Nikdo se netají tím, že zákon se v praxi naplňuje jen formálně. Zákon se prostě obchází. Vytvoří se nějaké místo. Tam posadí ženu a všichni vědí, že je to místo zbytečné a existuje jen kvůli zákonu. Já bych se jako žena styděl být někde jen kvůli pohlaví. Já bych chtěl někde pracovat proto, že tam jsem přínosný. Feministkám to ale asi nevadí.

Směrnice EU více žen do vedení českých firem nejspíš nepřivede

Nechápu, že se politici a aktivisté více nezamyslí nad tím, proč je málo žen ve vedení firem, politice apod. Budou třeba kvóty i na poslankyně? To je přece nesmysl.

Ženy se přece do politiky neženou ne proto, že by jim to někdo zakazoval, ale protože o to nemají samy zájem. Prostě to není slučitelné s jejich zájmy. Pro většinu žen je přece hlavní zájem rodina. Jenže rodina a politika jdou špatně dohromady. Vyžaduje to velké nasazení sedm dní v týdnu. Podobné to je s managementem velkých firem. Proto je v politice tak hodně bezdětných žen. Navíc ženy obvykle nemají takovou bojovnost v prosazování názorů a zájmů jako muži. To testosteronové prostředí se jim obvykle nelíbí.

Ženy přirozeně mají zájem o určité pozice a jiným se úmyslně vyhýbají. Já jsem třeba ještě nezažil muže na oddělení HR. Naopak jen málo žen jsem viděl v oddělení IT. Není tam žádná legislativní bariéra, jen dobrovolný výběr. Nemá proto smysl do toho dávat kvóty.

Ať si klidně ženy založí firmu a zaměstnají jen ženy. Nikdo jim v tom asi nebude bránit. To zvládnou i bez kvót. Pokud jsou ženy v práci lepší než muži, jen hlupák by zaměstnával muže. Normální to ale není. V některých pozicích pracují raději muži a v jiných raději ženy.

Vladimír Pikora: Cíl už není bohatství, EU má jiné cíle

Myslím si, že pokud svážeme firmy většími a většími absurditami, neprojeví se to větším a větším růstem a bohatstvím. Spíš naopak. Bohužel ale stále častěji slyším zastánce „nerůstu“. Těm to jistě vadit nebude.

Vláda snížila daně. Britská ekonomika se vrátila k růstu

Ke kvótám se navíc mají přidat i povinné informace o tom, kolik se v průměru vydělává na konkrétním druhu pozice. Logicky ti, co budou pod průměrem, budou chtít růst na průměr. Matematika je neúprosná. S tímto přístupem budou časem všichni na průměru nehledě na výkon. To celou společnost jen demotivuje ke snaze o vyšší výkon. Tyto regulace jdou samozřejmě proti růstu společnosti.

Kdyby se tyto regulace ukázaly přínosné, už dávno by je firmy realizovaly dobrovolně. Nechme proto lidem možnost řídit firmy racionálně. Vše ostatní je jen cestou od kapitalismu a bohatství k centrálnímu řízení a chudobě.

Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group

1 komentář

  1. Tak nezažila jsem muže, který by se styděl, že vyhrál výběrové řízení jen proto, že je muž. A že takových je. Panu Pikorovi přeji, aby se v příštím životě narodil jako žena :-).

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here