V Tachově kvůli cizincům a Ukrajincům už neví kudy kam

39610
v_tachove
Ilustrační foto: Redakce FinTag

Na Tachovsku, kde je nejvyšší podíl cizinců ze všech okresů ČR, sice nestoupá kriminalita, ale snižuje se pocit bezpečí. Rovněž kolabují služby jako zdravotnictví, školství, trh s ubytováním. V Tachově už je cizinců zkrátka moc!

Nejvíce by situaci pomohlo podle představitelů města Tachova omezení pracovních agentur. V Plzeňském kraji jich působí 650. To je více než polovina z celkového počtu těchto agentur v ČR. Na problematiku cizinců v Tachově se zaměřilo tento týden Tachovské Business Fórum, které má posílit spolupráci veřejného a podnikatelského sektoru v regionu.

„Stát to [pracovní agentury] musí vymýtit,“ řekla na akci místostarostka Tachova Vendula Machová [Volím Tachov].

Ve městě je podle ní 10 500 trvale hlášených obyvatel, ale i 4 000 evidovaných cizinců s pobytem nad 90 dní. Žije v něm i 1 800 Ukrajinců s dočasnou ochranou a další stovky nelegálních cizinců. Vzhledem k ekonomickému útlumu v sousedním Německu počty cizinců ve městě teď mírně klesají, dodala. Avšak situace i navzdory tomu zůstává neradostná. A zdaleka nejde jenom o kulturní rozdíly a tlak na místní infrastrukturu. Podle Machové tím hlavním problémem jsou podmínky nejen na tamějším trhu práce.

„Cizinci jsou v nevýhodné situaci, protože je agentury tlačí do pasti tím, že jsou odkázáni na jimi zprostředkované ubytování společně s prací. Podle ní se mnoho zaměstnavatelů nechová solidně a najímá si agentury, které mají vykořisťovatelské praktiky, o nichž musí vědět, ale je to pro ně výhodné,“ upozornila Machová.

Na tyto a podobné praktiky na FinTag nedávno upozornili i zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí ČR a Státního úřadu inspekce práce [SÚIP]. Podle nich zejména s příchodem ukrajinských uprchlíků dramaticky vzrostlo nelegální zaměstnávání a takzvané zastřené zprostředkování pronájmu pracovních sil.

Za nelegálním zaměstnáváním stojí hlavně cizinci

Generální inspektor Martin Melecký uvedl, že v Česku platí jasná pravidla pro zprostředkování práce, při němž si firma či živnostník v podstatě pronajímá od zprostředkovatele, často pracovní agentury, pracovní sílu. I tento vztah upravuje dohoda podle zákona.

„V České republice tento pracovní vztah upravuje zákon o agenturním zaměstnávání. A ten má svá pravidla, která se musejí dodržovat,“ uvedl.

Příchod Ukrajinců vrhl tuzemský pracovní trh o několik let zpět

Zdůraznil, že při absenci dohody o zprostředkování práce či jakékoli jiné dohody upravující pracovněprávní vztah mezi pracovníkem a jeho zaměstnavatelem hrozí pokuta až do výše 10 milionů korun. Anebo zákaz činnosti. To nejen tomu, kdo pracovní sílu zprostředkovává, ale i tomu, kdo ji využívá.

Na takzvaně zastřeném zprostředkování pracovních sil, které je nelegální, se podle zjištění úřadů inspekce práce podílejí v Česku hlavně cizí státní příslušníci. A práci nabízejí takto nelegálně převážně zase cizím státním příslušníkům.

„Co se týče těch zastřených, tak podle našeho kvalifikovaného odhadu většinou, kdo je většinou zastřeně zprostředkováván, tak to jsou cizinci. A kdo je většinou majitelem té firmy, která je zastřeně zprostředkovává, tak to jsou jejich spoluobčané,“ vysvětlil Melecký.

Většina Ukrajinců v Česku zůstane, ukazuje studie MPSV

Podle něj nejspíš nikoho nepřekvapí, že v Česku mezi cizinci tvoří největší podíl Ukrajinci. Což podle něj značí, že problémy v oblasti nelegálního zaměstnávání a zastřených prací připadají právě na ně.

„Až 80 procent těch zastřenek bývá někým ze zahraničí,“ dodal dále.

Za zásadní problém u nelegálně poskytované práce považuje to, že lidé z ciziny daleko více důvěřují svým spoluobčanům.

„A proto se dostanou často do osidel té špatné cesty,“ vyjasnil.

Úřady inspekce práce tak podle jeho slov v reakci na to proškolily dva pracovníky ukrajinské národnosti. Ti hovoří i plynně česky. A na ně se mohou ukrajinští pracovníci v Česku obracet.

„Mohou se na ně obrátit nejen jazykově, ale odpadají i kulturní bariéry,“ dodal.

Jak to vidí v Tachově nebo Plzni

Podle místostarostky Tachova Machové stát musí postupovat tvrdě proti nelegálním pracovním agenturám, a to nejde jinak, než výrazně snížit jejich počet, aby je mohl vůbec kontrolovat. Tak to podle místostarostky, která je v pracovní komisi ministerstva vnitra pro obce s velkými průmyslovými zónami, funguje v sousedním Německu.

Největším problémem z pohledu stálých obyvatel je podle Machové pocit bezpečí.

„Snižuje se, lidé se tu necítí komfortně. Ale nekoresponduje to se statistikami kriminality,“ uvedla.

Související problém je to, že město, jeho okolí, potažmo celá republika není na tak velké množství cizinců zařízená. Což se projevuje enormními náklady na bydlení, ale i přetížením už tak v Česku ne perfektně fungujících systémů.

„Lidé nemají lékaře, chybí místa ve školách a školkách, problémy jsou s nedostatkem sociálních služeb, parkovacích míst i s dopravou. Desítky ubytoven výrazně ubraly ubytovací lůžka, což brání v rozvoji turistického ruchu. Problémy s odpady už se daří řešit edukací stovek lidí z Ukrajiny. Jak třídit a jak mají platit poplatky za komunální odpad. A procento tříděného odpadu se zvedá,“ řekla.

Obce řeší neuhrazené poplatky za ubytované Ukrajince

Podle primátora Plzně Romana Zarzyckého [ANO] žije v Plzni aktuálně asi 40 tisíc cizinců, v celém kraji pak zhruba 79 tisíc. A podle něj „jde o dopady ukrajinské krize“. Není to tak dlouho, kde o tom blíže hovořil v České televizi.

V okamžiku, kdy řekl, že nechápe, proč je mezi občany Ukrajiny tak značný počet mladých mužů, jejichž povinností by mělo být bránit svoji zemi proti ruskému agresorovi, s ním moderátor České televize ukončil rozhovor.

Ministr Rakušan: Je potřeba, je nutno a je třeba…

Podle ministra vnitra Víta Rakušana [STAN] v regionu nestoupá kriminalita. Přesto ale připustil, že pod tlakem je veřejný pořádek, o čemž vypovídají čísla městské policie.

„Je potřeba s těmi lidmi pracovat a je potřeba vytvořit tlak na kvalitní zaměstnavatele,“ uvedl s tím, že na Tachovsku je 22 600 zaměstnaných cizinců a tvoří 37 procent obyvatel.

Glosa: Vít Macocha Rakušan obhájil vítězství v čele strany

„Snažíme se zpřísňovat kontrolní procesy, ale i systém toho, jaké agentury se na trhu mohou pohybovat. Je to běh na dlouhou trať, protože mnohdy se to odehrává v šedé zóně,“ řekl.

Podle něj pomáhá edukace. Když zaměstnaní lidé sami upozorní na to, že pracovní podmínky jsou špatné, tak na to úřady reagují, řekl. Podle něj je třeba ukazovat lidem, kteří přijdou do ČR, jejich práva a povinnosti, danosti a zákony.

Vláda chystá pro uprchlíky z Ukrajiny zvláštní dlouhodobý pobyt

Reagoval i na dotaz na možný příchod válečných veteránů z Ukrajiny do ČR po skončení války: „Samozřejmě bude docházet ke slučování rodin, ale za jiných podmínek. Ve chvíli, kdy bude mír a skončí válka, tak musí skončit i dočasná ochrana. A lidé, kteří tady budou pod tímto instrumentem, tak tu mohou rok nebo 1,5 roku v nějakém moratoriu ještě zůstat, ale ti noví už přicházejí za klasické a přísné azylové procedury, která kromě jiného vyžaduje i bezpečnostní prověřování,“ uvedl s tím, že se nedá odhadnout, kolik takových lidí bude a ani kolik se jich na Ukrajinu vrátí.

A to přesto, že sociologové a statistiky z jiných válečných konfliktů hovoří jasně. Pokud se na Ukrajinu vrátí 30 procent Ukrajinců, kteří z ní odešli, bude to „hodně“. Což, jak uvádí sociologové, není dobrá zpráva zejména pro Ukrajinu.

Daniel Tácha, ČTK

8 KOMENTÁŘE

  1. K té nezvýšené kriminalitě je třeba poznamenat, že její údaje mohou být ovlivněny tím, co se do ní započítá a kdy se věc odloží, například s ohledem na politická kritera.

  2. Je třeba k problému přistupovat komplexně a odrazit se je třeba od modernizované imigrační politiky. Nepomůže například vyšší počet policejních hlídek . Babiš nějaký recept má.

  3. Je třeba podporovat Ukrajinu v jejím boji proti rusáckému agresorovi.
    Protože jestli prohrají a nastanou politické změny s odklonem od demokracie, Ukrajinu opustí další miliony uprchlíků. A to by byl teprve problém.

  4. do Tachova bych nastěhoval Fialu, Rakušana a spol., západní Evropa má islamisty (a neví si s nimi rady) a my máme ukrajince a rovněž nevíme, co s nimi, vláda nevládne, jenom lže

    • ale, pořád ty samé tajtrlíky někdo volí.
      Jinak by tam nebyli.

      Ukrajincům se tu leze do zádele, ale, aby oni sami šli a bojovali „za rodinu“, do toho se jim evidentně moc nechce.
      Tak se raději zašívají, kde se dá.

  5. Proč by měl mít Babiš recept? On je sem nepustil. Babiš není vlastizrádce.
    Prostě stačí vyprovokovat válku s Ruskem a může sem největší, nejhorší, nejzkorumplovanější verbež světa.

  6. V Německu budou zrušeny migrantské výhody a zavádí se jejich pracovní povinnost.Zatím odcházejí a není známo kam.Proto je třeba přísná kontrola na hranicích s Německem.I když výhody jako v Německu u nás nenajdou,mohou ze zoufalství u nás krátkodobě různé podvody zkoušet.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here