Pojištění proti neschopnosti splácet hypotéku si muž ve věku 35 let přidat jak kvůli nižšímu úroku, tak pro všechny případy. Když mu po dvou letech od uzavření smlouvy lékaři diagnostikovali rakovinu, od pojišťovny se dozvěděl, že nemá nárok na plnění u pojištění neschopnosti splácet hypotéku.

Pojišťovna [smluvní partner banky] nejprve argumentovala tím, že uvedl nepravdu v dotazníku o svém zdravotním stavu vyplňovaném při podpisu smlouvy. Důvod? Špatná odpověď na otázku, jestli se někdy léčil s funkčním nebo organickým onemocněním páteře. To jsou třeba degenerativní změny či Bechtěrevova nemoc. Uvedl, že ne, byť si dříve léčil bolesti zad.

Pojištění proti neschopnosti splácet hypotéku měl

Pojišťovna ignorovala skutečnost, že důvodem pojistné události je onkologické onemocnění, které nemá žádnou spojitost s bolestmi zad. Poukazovala přitom i na to, že pojistná smlouva byla uzavřena mezi jí a bankou. Argumentovala tím, že na základě této smlouvy je muž jen objektem v právním vztahu. Stal se pojištěným bez toho, že by měl nárok na pojistné plnění z tohoto pojištění. To může vymáhat pouze banka, pokud bude mít zájem.

„Bylo to celkem dost odporné. Člověk, který si platí pojištění proti neschopnosti splácet hypotéku, onemocní rakovinou. A pojišťovna u takového člověk hledá jen důvody, aby mu nic nedala,“ vzpomíná muž.

Kvůli nedůstojné tahanici se obrátil na právníka

Pojištění proti neschopností splácet hypotéku banky/pojišťovny poskytují nejčastěji ve dvou variantách. V té základní pojišťovna kryje riziko úmrtí, invalidity třetího stupně a pracovní neschopnosti od 30. nebo 60. dne. V rozšířené variantě pojišťovna kryje stejná rizika plus riziko ztráty zaměstnání.

„I když jsem měl problémy sám sebou, nechtěl jsem se smířit s tím, že by mě pojišťovna takto odbyla. Navíc jsem měl i nárok na peníze od pojišťovny, vždyť jsem si pojištění proti neschopnosti splácet hypotéku platil, takže jsem se obrátil na právníka, aby připravil žalobu na pojišťovnu, což jsem pojišťovně oznámil,“ dodává muž.

A dobře udělal. Výsledkem bylo, že pojišťovna po dohodě s bankou uhradila hypotéku. A to i přesto, že podmínky pro plnění byly i v tomto případě nastaveny vůči pojištěnci velice tvrdě.

Co je bankopojištění

Takzvané bankopojištění – tedy kombinace úvěrového produktu a pojištění – u hypotečních úvěrů je záludná věc. I když významně zvyšuje náklady na úvěr, dlužník bývá i tak většinou spokojen. Dobrý pocit má z toho, že dosáhl na atraktivní úrokovou sazbu, a přitom je i pojištěn proti neschopnosti splácet úvěr. Politika bank je v tom duchu, my vám dáme nižší úrok, když vy si budete platit pojištění. Jakkoli úrok při připočítání nákladů na pojištění ztratí na atraktivitě. A další problém vyvstane, když má pojišťovna vyplatit pojistné plnění.

Jak již bylo řečeno, podmínky pro plnění jsou nastaveny velice tvrdě. A není-li pojišťovna solidní, jako v příběhu muže, může hledat nesrovnalosti i ve zdravotním dotazníku a na nich vystavět svou argumentaci, proč pojistku nevyplatit. Jako to ostatně zkusila i v tomto případě, kdy pacientovi s rakovinou, odmítala vyplatit pojistné, protože tvrdila, že jí do dotazníku neuvedl, že se léčil se zády.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here