ČR má čtvrté nejsložitější korporátní daně v EU

277
korporátní daně
Foto: Pixabay.com

ČR je na posledních místech v EU v přehlednosti daňových předpisů a investičních pobídek. Vyplývá to z loňské srovnávací studie auditorské společnosti BDO a německých univerzit z Paderbornu a Mnichova. Složitější korporátní daně v EU má už jen Itálie, Řecko a nejmladší unijní člen Chorvatsko.

Vědečtí pracovníci Ludwig-Maximilians-Universität v Mnichově a Universität Paderborn ve spolupráci s mezinárodní společností BDO a dalšími daňovými odborníky loni provedli studii daňové složitosti mezi tisícovkou respondentů z celého světa. Výsledný Index daňové složitosti změřil prostřednictvím dvaceti kritérií složitost systému daně z příjmů právnických osob v jednotlivých zemí z pohledu mezinárodních korporací. V globálním měřítku obsadila Česká republika 85. příčku ze 143 analyzovaných zemí.

Horší než Botswana či Bangladéš

V žebříčku sestaveném na základě Indexu daňové složitosti se ČR umístila na 85. místě. Lepší umístění zaznamenala nejen většina evropských zemí včetně celé Visegrádské skupiny, ale také Rusko či rozvojové země jako africká Botswana či jihoasijský Bangladéš.

„Výzkum se zaměřil na vnímání složitosti daně z příjmu právnických osob, a to z perspektivy daňových poradců ze 143 zemí světa. Výsledky projektu potvrzují, že systém daní v ČR patří ve světovém měřítku spíše k těm složitějším,“ poukazuje na umístění v deváté desítce partnerka poradenské společnosti BDO Dana Trezziová.

Nejpřívětivější systém daně z příjmu má pro právnické osoby závislé území britské koruny Jersey, následované středoamerickou Nikaraguou a ostrovem Mauricius. Na celkově čtvrtém místě skončilo Estonsko, které je tak odborníky považováno za zemi s nejméně komplikovaným systémem v rámci EU. Za pobaltský stát se zařadilo Lucembursko. Naopak ČR obsadila v rámci unijního srovnání 24. příčku. Zajímavý výsledek ukázalo Irsko, které je korporacemi často považováno za daňový ráj. V Indexu daňové složitosti nicméně skončilo v evropském měřítku na šestém místě, celosvětově na osmnáctém.

Zjednodušit daňový systém

Výzkum nehodnotil výši daňového zatížení právnických osob, ale například daňový legislativní proces, složitost průběhu podání daňových přiznání a mnoho dalších kritérií.

„I tento výzkum potvrdil, že by zjednodušení daňového systému mělo být jednou z priorit ministerstva financí. Přijímání daňové legislativy je v České republice nejsložitější z celé EU, odborníci špatně hodnotili také tuzemské investiční pobídky,“ říká Dana Trezziová.

Štěstí podle ní je, že ani složité korporátní daně nejsou podle zúčastněných respondentů [40 %] významným důvodem pro přesun podnikatelských aktivit. Na druhé straně za důležitý faktor pro přesun jinam to ale považuje 16 procent dotázaných. Více než 40 procent ale přitom uvedlo, že se daňová složitost v posledních pěti letech podstatně zvýšila. Pouze 14 % se však domnívá, že má složitost daňového systému na mezinárodní korporace pouze negativní dopady. Více než třetina daňových odborníků vidí na složitých systémech také pozitiva.

Novinka roku 2020

V oblasti [nejen] daní i účetních předpisů má tuzemským firmám a živnostníkům od letošního prvního ledna pomoci i takzvaná jednotná data účinnosti. V praxi to znamená, že ke změně legislativy bude docházet jen dvakrát ročně. A to 1. ledna a 1. července. A to podle zástupců Ministerstva průmyslu a obchodu [MPO], které jednotná data účinnosti prosadilo, aby podnikatelské subjekty nemusely sledovat, kdy a co se mění a měly více času na byznys.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here