Amazon staví v Kojetíně nové robotické centrum

394
amazon
Foto: Amazon

Internetový prodejce Amazon vybuduje v Kojetíně na Přerovsku nové robotické distribuční centrum. Zaměstná v něm více než 2 tisíce pracovníků. Americký koncern Amazon je největší internetový obchod na světě.

Robotické centrum pro Amazon vybuduje v Kojetíně na brownfieldu po bývalých usazovacích nádržích cukrovaru stavitel průmyslových zón Panattoni Europe. Ten je součástí Panattoni Development Company, která je jednou z největších developerských společností na světě. Založená byla v USA v roce 1986.

Nový objekt Amazonu o rozloze 52 000 metrů čtverečních nabídne ve čtyřech nadzemních podlažích bezmála 190 000 metrů čtverečních pronajímatelné plochy. Zónu připravila skupina Accolade, která je také investorem a vlastníkem průmyslového parku.

Stavba logistického centra bude v průmyslovém parku na kraji Kojetína dokončena příští rok. Jeho plné zprovoznění je naplánováno na rok 2023. Nábor pracovníků, kteří budou v Kojetíně zpracovávat objednávky zákazníků, je naplánován na druhé čtvrtletí roku 2022. Potvrdil to generální manažer společnosti Amazon pro Českou republiku Michal Šmíd.

Šance pro region, tvrdí zúčastnění

Zaměstnanci centra budou připravovat, balit a odesílat zákazníkům drobné položky, jako jsou knihy, elektronika a spotřební zboží. Provoz v Kojetíně bude vybaven moderní technologií včetně robotických jednotek.

„Tito specializovaní roboti se zasouvají pod regály s výrobky, zvedají je a pohybují s nimi po distribučním centru, čímž pomáhají zkrátit čas nutný pro zpracování objednávek. V Kojetíně nabídneme práci s vyšší přidanou hodnotou pro kvalifikované zaměstnance,” podotkl.

Společnost Amazon pomocí nového distribučního centra v Kojetíně podle Šmída rozšíří nabídku produktů. Podpoří rostoucí počet nezávislých malých podniků, které prostřednictvím jejího e-shopu prodávají své zboží.

„Je to obrovská šance pro celý region, a to hlavně z pohledu investice a vysokého množství nových pracovních míst. Už dobrovízský projekt byl prošpikován moderními technologiemi, ten stávající však bude ještě o několik generací dál, a navíc využije unikátních logistických možností, které nabízí vícepatrové uspořádání,” uvedl generální ředitel Panattoni pro ČR a Slovensko Pavel Sovička.

Pattoni Europe od zahájení činnosti ve střední Evropě v roce 2005 dokončila dohromady přes 12 milionu m2 moderních průmyslových prostor v Polsku, České republice, Německu a Velké Británii. Kanceláře provozuje v Polsku, Británii, České republice, Lucembursku a Německu.

Region Přerovska vykazuje vůbec nejvyšší podíl nezaměstnaných v Olomouckém kraji. V dubnu činil 4,3 procenta, zatímco v celém kraji byl podíl nezaměstnaných 3,3 procenta. Na konci srpna bylo na Přerovsku evidováno 3 741 uchazečů o zaměstnání. Samotné Kojetínsko pak z 21 pověřených obecních úřadů v Olomouckém kraji vykazuje čtvrtou nejvyšší nezaměstnanost, a to ve výši 4,7 procenta. Což v absolutních číslech obnáší 407 uchazečů o zaměstnání.

Amazon podpořil studenty ČVUT

Koncern Amazon je největší internetový obchod na světě, spolu s firmami Google, Apple a Microsoft patří k takzvané velké čtyřce technologických firem světa. V Česku Amazon působí od roku 2013, celkem investoval přes 26 miliard korun. První distribuční centrum u nás otevřel v roce 2015 v obci Dobrovíz. V tuzemsku nyní zaměstnává přes 4 tisíce lidí.

Společnost nedávno ocenila ve čtvrtém ročníku soutěže Alexa Prize Social Bot Grand Challenge studentský tým Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky [CIIRC] z ČVUT za jeho konverzačního robota, chatbota.

Amazon.com v USA a Kanadě nabere dalších 100 tisíc lidí

Chatbot Alquist byl vyvinut na CIIRC v roce 2016. Tehdy také skupina poprvé poslala přihlášku do této soutěže a Amazon ji vybral mezi týmy převážně amerických univerzit. Jim zadal úkol vytvořit sociálního bota, který bude se svými uživateli schopen plynule hovořit, reagovat na dotazy, podávat informace a bavit. V prvním ročníku soutěže skončil tým z Česka na 2. příčce.

–ČTK/RED–

1 komentář

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here