Poláci tráví ve frontě na uhlí několik dní. Chybí to ruské

2376
na_uhli
Foto: Pixabay.com

Ve frontách na uhlí přímo před uhelnými doly tráví Poláci i několik dní. Bojí se, že nebudu mít v zimě čím topit. Evropská unie totiž zakázala dovoz uhlí z Ruska, na kterém je v Polsku závislých přibližně čtyři miliony domácností.

V parnu pozdního léta stojí ve frontě před černouhelným dolem Bogdanka u polského Lublinu desítky osobních automobilů a dodávek. Někteří lidé čekají ve frontě i několik dní. Chtějí si obstarat zásoby uhlí v době energetické krize před nadcházející zimou. Situaci se věnuje agentura Reuters.

Uvádí příběh 57letého Artura. Ten se k černouhelnému dolu vydal už v úterý 23. srpna ze svého domovského města Świdnik vzdáleného asi 30 kilometrů. Artur doufá, že pro sebe a pro rodinu koupí několik tun uhlí na zimu.

Rusko už má ukrajinské uhlí i plyn. HDP mu klesá mírně

„Dnes tu zřídili záchody, ale není tu tekoucí voda,” říká Artur, který strávil uplynulé tři noci ve svém malém vozu v rostoucí frontě osobních aut, dodávek a traktorů s návěsy.

„Překračuje to hranice představivosti. Lidé spí v autech. Pamatuji si dobu komunismu, ale nenapadlo mě, že bychom se mohli vrátit zpátky a zažít ještě něco horšího,” dodává Artur.

Jeho domácnost je jedna z bezmála čtyř milionů v Polsku, které jsou při vytápění závislé na uhlí, které teď ale v Polsku chybí nebo je extrémně drahé. To je důsledek vyhlášeného embarga na jeho dovoz z Ruska ze strany Evropské unie [EU] po ruské invazi na Ukrajinu. Polsko zakázalo jeho dovoz s okamžitou platností v dubnu. Rozhodnutí unijního bloku ho k tomu zavazuje od srpna.

V Polsku na uhlí funguje přídělový systém

Polsko sice ročně ve svých dolech vyprodukuje přes 50 milionů tun uhlí, pro domácnosti je ale důležité dovážené uhlí, jehož velká část pochází právě z Ruska. Důvodem je jeho cena. A také skutečnost, že se prodává po kusech, které jsou vhodnější pro domácí použití.

Ministerstvo financí resuscituje OKD i těžbu uhlí v dolech

Kvůli vysoké poptávce ho nyní státní doly jako zmiňovaná Bogdanka prodávají v omezeném množství individuálním zákazníkům. Artur uvedl, že od svých příbuzných vybral potřebné dokumenty a nyní jen doufá, že se vyzvedne příděly pro celou rodinu najednou.

Mluvčí dolu Dorota Chomová agentuře Reuters sdělila, že v pátek důl plánoval prodat černé topivo asi 250 domácnostem. V prodejích přitom plánuje pokračovat i o víkendu. Chce tím zkrátit čekací dobu.

Podle Lukasze Horbacze, který stojí v čele Obchodní komory prodejců polského uhlí, se začal jeho dovoz z Ruska výrazně snižovat už letos v lednu. Moskva tehdy začala využívat dráhy více k vojenské přepravě směrem k Ukrajině.

Německo připouští vyšší spotřebu uhlí i zachování jádra

„Hlavním důvodem nedostatku je ale embargo, které vstoupilo okamžitě v platnost. Obrátilo to trh vzhůru nohama,” řekl jasně Horbacz.

Vládní představitelé Polska veřejnost stále a opakovaně ujišťují, že Polsko bude mít dost paliva pro uspokojení poptávky na letošní topnou sezonu.

–ČTK/VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here