Tomáš Vranka: Disney je dole, ale jede víc než dobře

434
Disney
Foto: Pixabay.com

Analytik XTB Tomáš Vranka do svého modelového portfolia v říjnu přikoupil akcie společnosti Walt Disney. K nákupu ho přiměly nízké ceny akcií i perspektivní výhled společnosti. V textu a videu níže shrnuje i říjnový vývoj na trzích.

Říjen na akciových trzích přinesl určitou míru zklidnění navzdory počátečním výprodejům. Akciové indexy začaly mírně růst, přesto nemusíme být z nejhoršího venku. Kromě toho má Velká Británie [opět] nového premiéra Rishi Sunaka. Někdejší britský ministr financí nemá snadný úkol. Do země musí vrátit stabilitu a konsolidovat veřejné finance.

Také jsme se od FEDu dozvěděli, že úrokové sazby budou pravděpodobně delší dobu na vyšších úrovních. Což může mít pokračující negativní dopad na akcie. Sága kolem Elona Muska a Twitteru se konečně dořešila tím, že Musk Twitter nakonec koupil. Samozřejmě nekončí ani problémy v Číně.

Investování v dnešní době je opravdu složité. Právě proto jsme se v XTB rozhodli, že uspořádáme velkou Online Investiční konferenci, kde vám erudovaní přednášející představí svůj pohled na současnou situaci.

Online investiční konference 2022 – největší investiční událost roku!

U akcií, které máme v portfoliu, byl říjen relativně klidný. Hlavní téma byla výsledková sezóna. V rámci ní mnohé firmy zmiňovaly podobné věci. Vadí jim silný dolar a uvedly, že přistoupí ke snižování nákladů. A skutečně. Netrvalo dlouho a společnost Meta opravdu propustila 11 000 lidí. Společnost Intel udělala zase IPO své divize Mobileye. Také se objevily informace, že má Apple problémy s výrobou iPhonů v Číně kvůli tamějším proticovidovým opatřením a logistice.

Walt Disney jako příležitost k nákupu

Příležitosti na trhu samozřejmě stále jsou a do našeho portfolia jsem přikoupil akcie společnosti Walt Disney. Tato pozice je jedna z nejstarších, kterou v portfoliu mám. Akcie jsem přikupoval naposledy v dubnu 2022. Od té doby se fundamentálně v rámci firmy nic nezměnilo. Snad kromě toho, že akcie ještě mírně klesly. Od vrcholu se propadly přibližně o 50 procent. Nacházejí se na úrovni covidových minim. Navzdory tomu, že podle mého názoru má společnost mnohem lepší pozici než několik let zpátky.

Vývoj cen akcií společnosti Walt Disney [DIS.US] k 12.11. 2022

[Zdroj: xStation, XTB]

Walt Disney se skládá ze dvou hlavních divizí. První jsou zábavní parky, hotely, lodě, prodej reklamních předmětů a podobně. Tento segment měl pochopitelně po příchodu covidu velké problémy. Opatření proti nákaze zavřela zábavní parky, hotely či lodě. Nebo ty fungovaly ve výrazně omezeném režimu. Tato zařízení jsou již ve velké míře otevřena. Firma zvedla ceny za téměř všechny své služby a v segmentu meziročně výrazně zvýšila tržby a zisky. V této oblasti to tedy vypadá, že je všechno v pořádku.

Walt Disney a jeho mediální divize

Druhou část firmy tvoří mediální segment. Sem řadíme filmová studia a duševní vlastnictví – autorská práva na mnohé pohádky nebo filmy. Jako je třeba Marvel, Star Wars či National Geographic. Jsou tu ale i televizní stanice.

Tento segment měl po příchodu covidu také problémy. Mnohá natáčení studia přerušila a mnoho filmů bylo do kin uvedeno se zpožděním. Covid však přinesl pro tuto firmu i pozitiva. Jedním z nich byl rozmach streamování jako takového. A byl to Disney, který před pár lety spouštěl svou novou streamovací platformu Disney+. A byl to právě covid, který způsobil, že služba měla výborný start.

Každým kvartálem od spuštění přibývají noví předplatitelé. Firma do služby stále investuje a první významnější zisky se očekávají už v roce 2024. Jistě, do té doby půjde o ztrátový projekt. Překlopit se do zisku má firmě pomoci snížení výdajů na marketing a obsah, příliv nových předplatitelů a výrazné zvýšení cen předplatného, ​​které přijde koncem letošního roku.

Firma zvedá tržby a je na předcovidové úrovni

Tržby Disneyho jsou ale už nyní výrazně vyšší, než byly před příchodem covidu. Zisky jsou však z výše uvedených důvodů stále nedostačující, a i to je pravděpodobně důvod, proč jsou akcie ve výrazné slevě. Toto však nepovažuji za problém. Spíše naopak. Proto považuji současnou situaci za vhodnou příležitost k nákupu. / Podrobnější informace o výše uvedených tématech naleznete zde [pokud se zaregistrujete, budete první, kdo se dozví novinky] nebo v úvodu článku.

Tomáš Vranka, XTB

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here