Onkocentrum ve FN Motol postaví Gemo z Olomouce

440
Gemo
Tendr na výstavbu Motolského onkologického centra v Praze za cca 3,4 miliardy korun vyhrála olomoucká společnost Gemo. Ta loni v listopadu slavnostně předala nový kampus Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni za 2,36 miliardy korun. / Foto: Gemo

Veřejný tendr na výstavbu Motolského onkologického centra [MOC] v pražské Fakultní nemocnici Motol vyhrála olomoucká stavební a developerská společnost GEMO. Onkologický komplex vystaví za cca 3,4 miliardy korun.

Na výstavbu nemá příliš času. Pravidla čerpání z NPO požadují, aby bylo onkocentrum postaveno do konce roku 2025. O vítězi veřejného tendru na výstavu Motolského onkologického centra financovaného z velké části z evropského Národního plánu obnovy [NPO] informuje v tiskové zprávě Fakultní nemocnice Motol.

„Vítězná firma GEMO a.s. předložila nabídku na realizaci stavebních a inženýrských prací ve výši 3 373 225 900 Kč včetně DPH,“ uvedla mluvčí nemocnice Pavlína Danková.

Plnění veřejné zakázky podle ní zahrnuje rekonstrukci a dostavbu budovy Motolského onkologického centra metodou Design and Build. To znamená, že vítězná firma zajistí veškeré práce s výstavbou spojené. Od veškerých projektových a inženýrských činností až po samotné stavební práce. Zvolení tohoto typu výstavby vysvětluje mluvčí nemocnice tím, že metoda snižuje rizika spojená s odděleným zadáváním návrhu a výstavby. Jinak řečeno předchází sporům a dohadům při realizaci prostřednictvím subdodavatelů.

Součástí komplexu bude moderní budova s kaskádovými terasami s prosklenými okny, kde bude umístěno 81 stacionářů pro podávání chemoterapie či už genové terapie. V nich s pacienty stráví čas i jejich příbuzní nebo přátelé, jež je doprovodí na náročnou léčbu.

GEMO začínala jako rodinná firma

Olomoucká stavební firma GEMO je ryze českou společností, vlastní ji tři společníci. Předsedou představenstva je Jaromír Uhýrek, jehož časopis Forbes řadí mezi sto nejbohatších Čechů. GEMO spadá do stejnojmenné holdingové skupiny. Do ní patří dceřiná společnost s působností na Slovensku GEMO SLOVENSKO a developerská společnost.

Obchodní společnost GEMO působí na trhu od roku 1990 jako GEMO OLOMOUC. Z malé rodinné firmy se vypracovala na fungující koncern, jenž kombinuje funkci generálního zhotovitele, investora i developera. V roce 1990 měla firma roční obrat 28 milionů korun, v roce 2019 již pět miliard.

Motolská nemocnice postaví moderní onkocentrum za 3,7 mld. Kč

GEMO Olomouc založil Jaromír Uhýrek, Boris Němeček a Milan Válek. Milan Válek, jenž pro FinTag.cz uvedl, že nemá žádné příbuzenské vazby na ministra Vlastimila Válka [TOP 09], odešel z firmy jako první v roce 1993 a založil si vůči společnosti GEMO konkurenční stavební firmu EUROGEMA. V roce 2009 odešel do penze Boris Němeček a tak se stal hlavním vlastníkem společnosti Jaromír Uhýrek. V roce 2018 společnost mění právní formu na akciovou společnost a jako minoritní akcionář do ní vstupuje společnost Mancool.

Stavební zakázka MOC není její první zakázkou v oblasti zdravotnictví. Loni v listopadu předala kampus [UniMeC II] Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Plzni. Nový kampus vyšel na 2,36 miliardy korun. Děkan fakulty Jindřich Fínek řekl, že na jeho výstavbu nečerpali žádný komerční úvěr.

„Ušetřili jsme si na to z vlastních fondů. Není na to žádný komerční úvěr. Univerzita nám půjčila 57 milionů korun. Ty jí vrátíme z prodeje starých budov, jež nebudeme potřebovat,“ uvedl děkan.

Fakulta k prodeji nabídla Procháskův a Pavlovův pavilon a také budovu bývalého děkanátu.

Parametry vzniku MOC se mnohokrát měnily

Původně měl komplex s centralizovanou onkologickou péčí stát v prostorách pražské vinohradské nemocnice, jak svého času prosazoval expremiér Andrej Babiš [ANO]. A vyjít měl na 7,5 miliardy korun. S ohledem na nevypořádané vlastnické vztahy v prostorách Fakultní nemocnice Královské Vinohrady by se podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka [TOP 09] nestihlo centrum vystavět. A proti výstavbě centra na Vinohradech byly i kapacity v onkologickém oboru.

Výhodou výstavby u motolské nemocnice je podle ministra Válka to, že už má vydané územní rozhodnutí na výstavbu samostatné onkologie. Dokument nyní využije právě pro výstavbu MOC.

Motolská nemocnice postaví moderní onkocentrum za 3,7 mld. Kč

„Z tohoto důvodu jsme schopni zkrátit dobu přípravy, aby se stihl nepřekročitelný termín konec roku 2025,“ řekl na jednání sněmovního Výboru pro zdravotnictví koncem loňského roku ředitel FN Motol Miloslav Ludvík.

Nové Motolské onkologické centrum ale nebude fungovat jako samostatná nemocnice, upozornil. Úzce provázané bude právě motolskou nemocnicí. Všechny kliniky, které mají i onkologii, budou s centrem spolupracovat. Například urologická klinika, gynekologicko-porodnická klinika a ostatní. Jejich neonkologická oddělení pak podle Ludvíka zůstanou v modrém pavilonu nemocnice, jako je tomu doposud. Stejně tak dětská onkologie zůstane ve stávající budově pro děti.

„MOC musí být součástí Motola, protože tam jsou dva milníky, které jsou nepřekročitelné,“ řekl na jednání Ludvík.

Prvním z nich je 8,5 tisíce až 11 tisíc nových onkologických pacientů ročně. A druhým pak kapacitní požadavek na alespoň tři stovky lůžek.

„Což projekt v žádném případě ale nesplní,“ řekl jasně.

Samotný MOC bude mít podle stávajících plánů šest desítek lůžek. Do požadovaného počtu se tak podle něj započítají i stávající lůžka FN Motol. Čímž se splní požadavek na čerpání peněz z NPO.

Motolská nemocnice vystaví i simulační centrum

Z rozpočtu NPO pro oblast zdravotnictví v celkovém objemu 12,4 miliardy korun půjde dalších zhruba 565 milionů korun na výstavbu simulačního centra pro výuku intenzivní medicíny. Původně mělo stát v prostorách Psychiatrické nemocnice v Bohnicích a investorem měl být Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví [IPVZ]. Mělo jít o komplex za 1,5 miliardy korun. Nicméně ministr Válek změnu vysvětlil tím, že IPVZ nemá s takovými investicemi zkušenost. A nefunguje v něm ani investiční oddělení.

Projekt proto přesunul do FN Motol. Výši investice snížil z 1,5 miliardy na 565 milionů korun. Část vyšetřených peněz půjde do vybavení simulačních center při lékařských fakultách a do dalších projektů z NPO. Simulační centrum motolská nemocnice vystaví na místě, kde plánovala oddělení mikrobiologie a patologie. Přičemž dojde k odebrání patologie, na jejímž místě simulační centrum vznikne. Současně nemocnice přijde o stávající parkoviště pro zhruba 250 vozidel.

Veronika Táchová

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here