Denisa Václavová a Krištof Kintera předvedou jejich „Naše“

197
kristof_kintera
Ilustrační foto: Prostora

Denisa Václavová a Krištof Kintera stojí za novou výstavou „Naše“ v pražské galerii současného umění Prostora. Výstava „Naše“ zahájí 26. září a nahradí právě probíhající výstavu „Moje, Moje…“ Jiřího Petrboka.

Galerie Prostora pokračuje s netradičním kurátorským záměrem a představuje další výrazné osobnosti současné výtvarné scény. Tentokrát kurátorku Denisu Václavovou a výtvarníka Krištofa Kinteru. Výstava nepředstaví jejich vlastní díla, ale obrazy jiných, převážně současných umělců, které sami vlastní. Vedle sebe se potkají díla různých autorů, které spojují právě záliby této dvojice.

Denisa Václavová a Krištof Kintera patří mezi významné figury výtvarného umění… Od začátku své profesní činnosti se snaží poskytovat prostor i jiným umělcům nebo usilují o to, začlenit výtvarné umění do veřejného prostoru…,” říká Marcela Steinbachová z galerie Prostora.

Většina umělců vlastní i díla svých kolegů, ať už si je vymění, koupí, najdou nebo dostanou. Výstava „Naše“ představí díla Josefa Bolfa, Ester Knapové, Lukáše Jasanského a Martina Poláka. Dále uvede umění Ondřeje Přibyla, Františka Skály ml., Přemysla Procházky, Jana Šerýcha, Samuela Kollárika, Davida Shrigley a dalších autorů.

Součástí výstavy bude doprovodný audiovizuální program a komentované prohlídky s Denisou Václavovou a Krištofem Kinterou, Marcelou Steinbachovou a Janem Kiewegem.

Denisa Václavová a Krištof Kintera

Denisu Václavovou a Krištofa Kinteru spojuje každoroční festival 4+4 Dny v pohybu. Ten kombinuje výtvarné umění a divadlo. Kintera dlouhodobě stojí za výtvarným řešením tohoto site-specific festivalu, za jeho vizuální identitou a jeho hlavními slogany. Denisa Václavová zase festival dramaturgicky, kurátorsky a produkčně zajišťuje a věnuje se výstavám umění v netradičních prostorech.

Divadelní producentka působí i v projektu kulturního prostoru Vzlet v pražských Vršovicích a výstavního programu pro veřejný prostor Nemocnice Motol. Vystudovala produkci na divadelní fakultě AMU a volné a užité umění na UMPRUM v Praze. Tam působila i jako pedagožka. Je spoluautorkou několika publikací související s její činností.

Ceny výtvarného umění vzrostly, ale ne skokově, říká Jan Dotřel

Sochař Krištof Kintera vystudoval Akademii výtvarných umění v letech 1992–1999, postgraduálně pak ještě v letech 2003–2004 na Rijksakademie van beeldende kunsten v Amsterdamu. V devadesátých letech byl členem a vůdčí osobností divadelně-performativní skupiny Jednotka a v roce 1999 patřil k zakladatelům Univerzálního prostoru NoD, kde organizoval první výstavy. V letech 2009–2011 působil jako vedoucí pedagog Ateliéru sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Samostatně vystavuje od poloviny 90. let.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here