Letos opět zdraží byty, nájmy i náklady na bydlení, tvrdí asociace

2669
bydleni
Foto: Redakce FinTag

Letos opět vzrostou ceny bytů i pronájmů. Pronajímatelům bytů i přibydou nové povinnosti. Všem pak kvůli vládnímu konsolidačnímu balíčku stoupnou náklady na bydlení. Uvedli to zástupci Asociace nájemního bydlení [ANB].

„Letošek bude obecně ve znamení růstu výdajů spojených s bydlením,“ uvedl pro FinTag člen prezidia ANB Jan Rafaj, který je zároveň prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

„Příčin bude více, ale lidé si za bydlení ať už vlastnické, nebo nájemní letos připlatí,“ dodal.

Jako hlavní důvod uvedl vládní takzvaný konsolidační balíček a další legislativní změny. Vládní balíček zvedá daň z nemovitých věcí i daň z přidané hodnoty [DPH] za vodné a stočné nebo svoz odpadu. Vyššími náklady ale zatěžuje i výdaje na energie a teplo.

„Odhadujeme, že pro průměrný centrálně vytápěný byt o rozloze 60 m2 způsobí opatření vlády růst výdajů spojených s bydlením o více než dva tisíce korun ročně, v Praze ještě zhruba o 1/3 víc,“ odhadl pro FinTag Rafaj.

Jan Rafaj: Němci daně firmám snižují, my jim je zvyšujeme

Co se týče legislativních podmínek v oblasti nájemního bydlení, mění se toho podle něj „hodně“. Pronajímatelé mají nově povinnost hlásit nájemníkům spotřebu tepla a teplé vody, takzvané dálkové odečty.

„Začala platit nová pravidla pro rozúčtování tepla v bytových domech, začne platit nový energetický zákon, který spustí takzvanou komunitní energetiku,“ doplnil viceprezident ANB Jakub Vysocký.

Legislativa vztahující se k bytové politice se podle jeho názoru stane letos velice žhavým tématem. Nejenže začíná platit mnoho nových pravidel, ale velmi intenzivně se podle něj začnou diskutovat novinky v oblasti nájemních vztahů i jeho digitalizace.

Ceny bytů opět vzrostou a stoupnou i ceny nájmů

Asociace zároveň očekává další růst cen bytů. Podle jejích zástupců ty našly loni své dno a níž už nepůjdou. Podle dalšího člena prezidia ANB Stanislava Kubáčka stoupnou hlavně ceny starších bytů. Loni jejich ceny v závislosti na regionu a lokalitě v průměru klesly až o deset procent.

„V momentě, kdy centrální banka výrazněji sníží základní úrokové sazby a klesne cena hypoték, tak tempo růstu cen bytů přesáhne tempo růstu inflace. Nové byty se moc nestaví,“ přiblížil možný scénář Kubáček pro FinTag.

Ceny nemovitostí dál porostou. Důvod, proč by nerostly, neexistuje

Podle něj se opět do kurzu dostanou investiční byty. Ceny bytů letos podle jeho názoru vystoupají až o deset procent. Zároveň vzroste nájemné, ale to jen mírně. Kubáček argumentuje daty Rent Indexu společnosti Deloitte. Z nich vyplývá, že mezi lety 2022 až 2023 nájemné vzrostlo o sedm procent. Zdražování pak ustalo na konci loňského roku. Avšak to, že ceny nájemního bydlení opět stoupnou, tvrdí i Petr Hána z Deloitte.

„Dá se očekávat, že na začátku letošního roku se trh nájmů vrátí opět k mírnému růstu.  Prostor pro růst nájmů čekáme i proto, že zatímco za poslední tři roky vzrostly spotřebitelské ceny o 32 procent, růst nájmů byl jen poloviční,“ vysvětluje.

Podle Jana Rafaje i přesto přibyde počet lidí v nájmu. Očekává, že letos by to mohlo být o desítky tisíc. Důvod je, že nájemní bydlení zůstane nadále finančně dostupnější než vlastní bydlení.

Australský sen o vlastním bydlení se obrátil v prach

„Nastartovaný větší zájem o nájemní bydlení se stane trvalým trendem a v roce 2030 může bydlet v ČR v nájmu kolem 25 procent lidí,“ řekl.

S tím souvisí i velikost bytů. Zatímco v roce 2017 měla průměrná nově postavená bytová jednotka rozlohu 75 m2, v roce 2022 už to bylo jen 68 m2. V roce 2023 se velikost bytů prakticky nezměnila, ale je možné, že přijde další tlak na malé, takzvané startovací byty.

Bydlení v nájmu ovlivní další trendy

Podle asociace letos opět zesílí stěhování lidí na periferii, v případě Prahy do Středočeského kraje. Důvodem jsou opět vysoké ceny bytů, nájmů a také trh práce. Periferie, případně menší města v dobré dojezdové vzdálenosti, zůstanou cenově dostupnější a lidé toho využijí, tvrdí zástupci asociace.

Poroste i počet institucionálních pronajímatelů bytů. Tomuto tématu se věnuje další z členů prezidia ANB Zuzana Chudoba. Na špici v této oblasti podle ní zůstane Praha.

„Každým rokem by podle naší analýzy mělo v metropoli přibýt okolo tisíce nájemních bytů vlastněných a provozovaných profesionálními správci. Následovat bude během roku 2024 Brno a podobný trend se začne v roce 2024 rodit v krajských městech,“ vysvětlila.

Investoři mění hotely ve městech na byty. Mají fantastické zisky

Podle jejích slov se i díky tomu „přiostří“ soupeření o kvalitu služeb v nájmu. Společně s růstem institucionálních pronajímatelů poroste kvalita nájmů, to jak kvalita bydlení, tak kvalita služeb. Právě ty budou v budoucnosti o úspěchu nájemního bydlení podle zástupců ANB rozhodovat. Což ovlivní i individuální pronajímatelé a města v jejich obecních bytech. A projeví se to i v kvalitě vybavení bytů. Typickou cílovou skupinou pro trend „přinesu si tašku a bydlím“ je podle asociace takzvaná generace Z.

–DNA–

2 KOMENTÁŘE

  1. véna láhev kdysi tyto činžáky sprostě nazval králíkárnami .. jak by se dnes mladým rodinám takové byty hodily, co ? Samozřejmě byly k tomu podmínky, budeš makat pár let ve firmě, nemocnici … taky nebyli velmi přizpůsobiví nikdy nepracující, kteří dnes mají nárok na kdejakou cypovinu včetně bytu zdarma, hnusný to režim … To se to amorálnímu tkz. disidentovi pindalo, veden jako Kokta u StB si nakupoval v Tuzexu, medvěda na ulici, hrádeček, byt 4+1 na Národní, jeho brácha studoval v zahraničí … jó disident jako z partesu=špína. Skuteční disidenti zařezávali na uranu

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here