Výsledky Big Tech: Co reportovaly Tesla, Apple, Meta a další?

99
vysledky
Ilustrační foto: Freepik.com

Výsledková sezóna ještě neskončila, ale velké technologické společnosti oznámily své kvartální obchodní výsledky již minulý týden. A jak dopadly? Většinou dobře, vyplývá ze shrnutí analytika XTB Tomáše Vranky pro FinTag.

Jako první oznámila výsledky společnost Tesla. Ta se v posledních čtvrtletích potýkala s několika problémy. Inflace a úrokové sazby jsou po celém světě vysoké. Což má negativní dopad na prodeje automobilky, protože mnoho lidí kupuje auta na dluh a vyšší úrokové sazby jim prodražují splácení.

Tesla rovněž čelí rostoucí konkurenci, zatím hlavně v Číně. Společnost proto v posledních letech několikrát snížila ceny, aby byla schopna prodávat vyrobené vozy. To samozřejmě pomáhá jejímu prodeji, ale na druhou stranu to má negativní dopad na marže společnosti, které výrazně poklesly.

Aktuální výsledky Tesly: Tržby společnosti vzrostly pouze o zhruba 3,5 procenta a zisk klesl na polovinu. Největším problémem výsledků se však zdá být to, že Tesla ve své zprávě uvedla, že růst objemu výroby v letošním roce bude výrazně nižší než v roce 2023. A to za situace, kdy má Tesla dlouhodobý cíl zvyšovat výrobu o 50 procent ročně. Avšak loni její výroba rostla jen o necelých 40 procent. A i letos se realita od cíle výrazně vzdálí. Kvůli nepřesvědčivým výsledkům a špatnému výhledu akcie oslabily přibližně o 12 procent.

Jak si stojí Alphabet

Druhá společnost, která zveřejnila výsledky, byla mateřská společnost Googlu Alphabet. Alphabet meziročně pěkně zvýšil tržby o 13,5 procenta. Zisk vzrostl přibližně o 50 procent. Reklama, která je hlavním generátorem zisku společnosti, však velmi mírně zaostala za očekáváním, přestože meziročně rostla ve všech segmentech. Jako je například vyhledávání, YouTube aj. Google také již mnoho let výrazně investuje do svého cloudového podnikání a v současné době je v této oblasti třetím největším hráčem na světě, hned za společnostmi Amazon a Microsoft.

Ještě loni byl však Google v oblasti cloudu, která začala být zisková teprve před několika čtvrtletími, v červených číslech. Nyní cloud dosáhl rekordního zisku ve výši 863 milionů dolarů [cca 20,15 mld. Kč]. To je sice číslo, které stále zaostává za konkurencí, ale potvrzuje, že se zde Google rozhodně překlápí do zisku.

Je čím dál více žádoucí, aby lidé mysleli kriticky, říká expert na AI

Firma však varovala, že iniciativy v oblasti umělé inteligence budou v dohledné budoucnosti vyžadovat velké investice do infrastruktury na posílení serverů. Bylo to však mírné nenaplnění očekávání v oblasti reklamy, které poslalo akcie dolů zhruba o sedm procent.

Microsoft zůstává stabilní

Spolu s Alphabetem reportoval výsledky také Microsoft. A výsledky se ukázaly opět dobré. Největší část podnikání společnosti, cloud, vzrostla o 30 procent. Zajímavé je, že šest procent z tohoto růstu připadlo na růst služeb založených na umělé inteligenci. Druhý segment, kancelářské balíčky, také podle očekávání slušně rostl.

Vše ostatní Microsoft řadí do třetího segmentu. Patří sem například prodej licencí Windows. Zde se společnost v posledních čtvrtletích potýká s poklesem. Celosvětový prodej osobních počítačů totiž výrazně klesá. Microsoft sem dále řadí svůj rostoucí reklamní segment, prodej konzole Xbox a obsahu na ní.

Většina světových indexů loni posílila. Hitem se stala AI

Od minulého čtvrtletí společnost v tomto segmentu vykazuje také tržby od společnosti Activision Blizzard, kterou odkoupila. A právě zahrnutí této společnosti vytáhlo růst tržeb v tomto segmentu výrazně nahoru. Microsoft však chce být, stejně jako Alphabet, lídrem v oblasti služeb založených na umělé inteligenci. To vyžaduje velké investice do infrastruktury a zřejmě i v tomto případě tato informace investory vyděsila. A tak i přes velmi dobré výsledky akcie po zveřejnění výsledků oslabily zhruba o tři procenta.

Tržby společnosti Meta stouply o 25 procent

Koncem minulého týdne oznámila výsledky společnost Meta. V jejím případě byla všechna zveřejněná čísla lepší, než se očekávalo. Tržby společnosti vzrostly o 25 procent. Zisk se zvýšil dokonce několikanásobně na 14 miliard USD [cca 327 mld. Kč]. Firmě také vzrostl počet uživatelů na denní i měsíční bázi. Rostly průměrné příjmy na uživatele, cena účtovaná za reklamu a počet zobrazení reklamy.

Kromě reklamního byznysu spadá pod společnost Meta divize Reality Labs. Ta pracuje na takzvaných headsetech pro virtuální realitu. Tato divize je však dlouhodobě ve velké ztrátě, která v posledním čtvrtletí činila 4,6 miliardy dolarů [cca 107 mld. Kč]. Investoři však se ztrátami v této oblasti počítají.

Meta je stroj na peníze, který se rozhodl vyplatit investorům dalších 50 miliard dolarů [cca 1,1 bil. Kč] ve formě zpětného odkupu akcií a symbolické dividendy ve výši 0,5 dolaru [cca 11,7 Kč] na akcii. Pokud se tedy podíváme na výsledky společnosti Meta jako na celek, byly skutečně fenomenální a akcie na ně reagovaly růstem o zhruba 20 procent.

Amazon nezklamal. Výsledky má velmi dobré

Spolu se společností Meta vykázala výsledky i společnost Amazon. Opět byly velmi dobré, ale pravděpodobně ne tak dobré jako u společnosti Meta. Online byznys společnosti slušně rostl, severoamerický byznys vytvořil zisk 6,5 miliardy USD [cca 152 mld. Kč]. Ještě před rokem byl v mírném minusu.

Do portfolia jsem tentokrát vybral akcie firmy Amazon

Zahraniční aktivity Amazonu vygenerovaly ztrátu zhruba 400 milionů dolarů [cca 9,3 mld. Kč], zatímco před rokem činila ztráta až 2,2 miliardy dolarů [cca 51,4 mld. Kč]. Kromě toho rostl cloud společnosti AWS. Ten vytvořil zisk ve výši 7,2 miliardy USD [cca 168 mld. Kč], zatímco před rokem byl 5,2 miliardy USD [cca 121,5 mld. Kč].

Rostl také reklamní segment Amazonu, konkrétně o úctyhodných 27 procent, a rostlo také předplatné, to o 14 procent. Jinými slovy i zde byla překonána všechna důležitá čísla a metriky a společnost vydala pěkný výhled. Akcie na to reagovaly růstem zhruba o sedm procent. Vypadá to, že Amazon konečně začíná generovat více hotovosti.

Apple nakonec hlásí problémy v Číně

Poslední zajímavou společností, která zveřejnila čísla za předchozí čtvrtletí, byl Apple. Výsledky Applu však byly smíšené. Dva nejdůležitější segmenty, kterými jsou prodej chytrých telefonů iPhone a služby, meziročně slušně rostly. Prodeje iPhonů vzrostly o šest procent. To je vzhledem k informacím o problémech na trhu s chytrými telefony a skutečností, že fiskální čtvrtletí Applu bylo oproti loňsku o týden kratší, výborné.

Služby, které tvoří více než třetinu zisku společnosti, vzrostly o rovných 11 procent. Tím pěkně nahradily ostatní segmenty. Počítače, tablety a příslušenství sice nedosáhly na cílené tržby, ale celkově po započtení všech segmentů Apple rostl a překonal očekávání jak v oblasti zisku, tak v oblasti tržeb.

Investování není jen o výnosu, ale i o pohodě, říká Tomáš Vranka

Největším problémem výsledků však byla Čína, ze které přišly negativní zprávy. Země má mnoho vnitřních problémů, což pociťují i americké společnosti, které tam podnikají. Tržby společnosti Apple v Číně klesly o celých 13 procent. A je možné, že o tomto problému budeme slýchat ještě mnoho čtvrtletí. Celkově tedy byly výsledky společnosti dobré, ale negativní informace o Číně zřejmě investory vyděsily, protože akcie reagovaly poklesem o zhruba dvě procenta.

Tomáš Vranka, analytik XTB

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here