S novým přerozdělením sdílených daní nesouhlasí Praha a dva kraje

205
dani
Foto: Redakce FinTag

Podíl krajů na vybraných daních by se měl v příštích třech letech postupně zvyšovat na 10,36 % ze současných 9,76 %. Týká se to sdílených daní, tedy daně z přidané hodnoty [DPH] a daní z příjmů fyzických a právnických osob.

Celkem by se tak roční příjmy krajů měly do roku 2027 zvýšit o 11,3 miliardy korun. Stát krajům ale zároveň přestane poskytovat čtyřmiliardovou dotaci na údržbu silnic druhých a třetích tříd. Vyplývá to z návrhu zákona o rozpočtovém určení daní, který připravuje Ministerstvo financí ČR [MF ČR]. Návrh také mění způsob rozdělování peněz mezi jednotlivé kraje podle návrhu Asociace krajů ČR. To ale kritizují zejména Praha, Moravskoslezský a Ústecký kraj.

Na zvýšení podílu krajů na inkasu takzvaných sdílených daní se Asociace dohodla s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou [ODS]. Původně šest krajů usilovalo o to, aby krajský podíl na daních jednorázově vzrostl na 10,8135 procenta. Současný návrh zákona počítá s postupným růstem, kdy v příštím roce budou kraje dostávat 10,05 procenta vybraných daní, o rok později 10,21 procenta a v roce 2027 dosáhnou cílového podílu 10,36 procenta.

Nové parametry pro rozdělení DPH a daně z příjmů

Návrh zákona také v souladu s návrhem Asociace krajů ČR mění způsob rozdělování peněz mezi kraje. Nově bude mít 40procentní váhu počet obyvatel kraje, 20% váhu délka sinic druhých a třetích tříd a 13procentní váhu rozloha kraje. Dále bude výpočet zohledňovat počet obcí v kraji, počet výjezdových základen záchranné služby, počet urgentních příjmů v krajských nemocnicích a počet žáků a studentů škol zřizovaných kraji. Pro Prahu budou kritéria upravená vzhledem k jejímu specifickému postavení.

V Asociaci návrh rozdělování peněz podpořilo jedenáct regionů. Nesouhlasily Praha, Moravskoslezský a Ústecký kraj. Moravskoslezský kraj už oznámil, že vznese k návrhu zákona připomínky. Vadí mu nastavení kritérií, na základě kterých by se snížily jeho příjmy. Podobné výhrady má hlavní město, které varuje, že v případě schválení zákona nedokáže plnit své krajské funkce především ve školství, sociální oblasti, regionální hromadné dopravě a ve správě komunikací.

Novela zákona dále stanovuje, že se pro výpočty rozdělení peněz mezi jednotlivé kraje, ale i mezi obce, nově využijí údaje o počtu obyvatel ze základních registrů, nikoli od Českého statistického úřadu [ČSÚ]. Podle důvodové zprávy jsou data v Registru obyvatel dlouhodobě přesnější a správnější. ČSÚ totiž vychází ze sčítání lidu, které se koná v desetiletých intervalech.

Kraje už dlouho žádají o nový systém přerozdělení daní

První návrhy na změny rozpočtového určení daní loni předložily Zlínský, Středočeský, Liberecký, Pardubický, Jihomoravský a Karlovarský kraj. Podle nich je dosavadní způsob rozdělování peněz mezi kraje zastaralý a nezohledňuje současné úkoly, které kraje plní.

Obce a kraje mají podle MF ČR tolik peněz, že to nemá obdoby

Kraje současně žádaly o zvýšení celkového podílu na vybraných daních. Podle nich to mělo zajistit, že si žádný z regionů proti současnosti nepohorší. Vláda ke všem krajským návrhům přijala neutrální stanovisko, Sněmovna je zatím neprojednala.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here