Průmyslová produkce v červenci prohloubila svůj propad a stavební produkce přidala dvě procenta. Výsledky, jenž v minulém týdnu zveřejnil Český statistický úřad [ČSÚ], nepřekvapují. Překvapující ale je schodek obchodní bilance.
Podle předběžných údajů skončila v červenci bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách schodkem 4,1 miliardy korun. Dobrá zpráva mezi špatnými je snad jen to, že loni byl schodek o 2,1 miliardy korun vyšší. Obchodní bilance v červenci ale vykázala schodek po deseti měsících růstu.
„Šlo o první zápornou bilanci v letošním roce,“ potvrzuje ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová.
Letos v červenci tak vůbec poprvé hodnota dovozu převýšila stranu vývozu, uvádí. A nabízí i vysvětlení, jímž je stagnace vývozu motorových vozidel a jejich dílů kvůli celozávodním dovoleným.
„Naopak stranu dovozu nejvíce navýšily počítače, elektronické a optické přístroje,“ říká.
Přebytek bilance zahraničního obchodu se státy EU se v červenci meziročně zvýšil o 5,8 miliardy korun. Deficit obchodu se státy mimo EU se prohloubil o 3,4 miliardy korun. Meziročně vzrostl vývoz o 12,2 procenta na 355,8 miliardy korun a dovoz o 11,3 procenta na 359,9 miliardy korun. Letošní červenec měl o tři pracovní dny více než červenec 2023.
Obchodní bilance v červenci podrobně
„Výsledky zahraničního obchodu v červenci negativně ovlivnil již zmiňovaný automobilový průmysl,“ potvrzuje statistiku ČSÚ analytička Komerční banky Jana Steckerová.
Nepříznivý vliv měla bilance se základními kovy, kde statistici evidovali hlubší deficit o 3,7 miliardy korun, a počítači, elektronickými a optickými přístroji [-2,1 mld. Kč]. Propad vykázal i obchod s ropnými produkty [-1,9 mld. Kč].
„Naopak pozitivně se vyvíjel obchod s elektrickými zařízeními, kde se výsledek zlepšil o 5,3 miliardy korun. Kladné saldo se zvýšilo i u strojů a zařízení, +2,4 mld. Kč,“ tvrdí Steckerová s upozorněním, že celkový vývoz se po sezónním očištění meziměsíčně snížil o 4 procenta a dovoz o 1,2 procenta.
Propad obchodní bilance dává do jednoznačné souvislosti se závodními dovolenými. Ty podle ní mohou i za výrazný propad v červencové průmyslové produkci. I zde se na poklesu podílelo zejména utlumení aktivity v automobilovém průmyslu. Průmyslová výroba meziměsíčně klesla o 0,8 procenta, meziročně o 1,9 procenta.
Průmyslová produkce meziročně a mezikvartálně v %
[Zdroj: ČSÚ, ČS]
„I zde se negativně projevily celozávodní dovolené v automobilovém průmyslu, když příspěvek této kategorie k meziroční změně činil -3,05 procentního bodu,“ vysvětluje analytička.
Zahraniční obchod za celý rok, včetně nové revize loňska
V lednu až červenci 2024 dosáhl přebytek obchodní bilance 155,2 miliardy korun. Což představovalo meziroční přírůstek o 84,3 miliardy korun. Od začátku roku stoupl vývoz o 3,5 procenta a dovoz o 0,3 procenta.
Zázrak se nekoná. Česká ekonomika roste ještě méně, než se čekalo
Bilance zahraničního obchodu, saldo, je rozdíl mezi vývozem z České republiky a dovozem do České republiky. Zahraniční obchod se zbožím vypovídá o vývozní a dovozní výkonnosti České republiky, tedy i o obchodní bilanci zahraničního obchodu české ekonomiky. Sleduje skutečný obchod se zbožím realizovaný mezi českými a zahraničními subjekty, tedy změnu vlastnictví mezi rezidenty a nerezidenty.
Ministerstvo financí slibuje to, co už slibovalo. A tím je růst HDP
Doplňme, že ČSÚ provedl pravidelné roční zpřesnění údajů. Podle definitivních údajů za rok 2023 vzrostl meziročně vývoz o 0,8 procenta [4 442,4 mld. Kč]. Dovoz klesl o 6,3 procenta [4 319,9 mld. Kč]. Bilance zahraničního obchodu se zbožím tak skončila přebytkem 122,5 miliardy korun. V roce 2022 celková bilance skončila deficitem 204,8 miliardy korun.
–DNA –