Sobota, 01. října 2022
rozpoctu

Deficit státního rozpočtu se vládě vymyká z rukou

3
Nárůst deficitu státního rozpočtu pro letošní rok přidal na tempu. Schodek nebude 280 miliard Kč, ale ani 330 miliard, nýbrž 375 miliard Kč. Jde o další z razantních zvýšení schodku státního rozpočtu 2022 za sebou.
CNB

ČNB se sazbami nehnula. K intervencím se nevyjádřila

1
Bankovní rada ČNB na dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na sedmi procentech, diskontní sazba na šesti procentech a lombardní sazba na osmi.
vlada

Vláda schválila rozpočet 2023 s deficitem 295 miliard

0
Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 295 miliard korun. Největší změnou proti původnímu návrhu, který počítal s deficitem 270 miliard, jsou výdaje na zastropování cen elektřiny a plynu.
duvera_v_ekonomiku

Důvěra v ekonomiku opět klesla u lidí i podniků

0
Důvěra v ekonomiku v září klesla jak u domácností, tak firem. Indikátor důvěry podnikatelů propadl v září o čtyři bazické body u spotřebitelů o 4,4 bazického bodu. Nachází se tak nejníže od roku 2003. 
firem

80 % firem nemá na příští rok zafixované ceny energií

0
„My máme ceny energií zafixovány na příští rok,“ uvedla pro FinTag.cz Soňa Porubská z představenstva Zentiva Global. Jak ale vyplývá z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR většina tuzemských firem takové štěstí nemá.
banky

Banky nechtějí mimořádnou daň. Státu nabídly peníze

0
České banky nechtějí platit daň z neočekávaných příjmů, proto státu nabídly finance na podporu ekonomiky. Přicházejí s konkrétními návrhy i v oblastech, kde se státu peněz dlouhodobě nedostává. Jako je například podpora bydlení.
vlada

Vláda jedná neprofesionálně, připustil poradce Síkely

1
„Vláda postupuje strašně neprofesionálně,“ uvedl ve věci zavedení daně z neočekávaných příjmů na polostátní ČEZ viceprezident Hospodářské komory ČR a poradce ministra průmyslu a obchodu Tomáš Prouza. 
ceny

Ceny klesnou nejspíš příští rok, tvrdí ekonom ČSOB

1
„Co se týče zdražování, tak za rok bychom na tom mohli být lépe. Ceny u mnoha položek by mohly být nižší, než jsou teď,“ říká ve video debatě AlterEko hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka.
v_cesku

Žít na dávkách není v Česku nic super zajímavého

2
„Žít na dávkách není v Česku nic super zajímavého, protože jsou nízké. Co je ale extrémně drahé, jsou plošná podpůrná opatření,“ říká v podcastu FinTag.cz profesor CERGE EI a poradce premiéra a člen NERV Daniel Münich.
vyrobni_inflace

V srpnu v Česku ubrala na tempu i výrobní inflace

0
Po srpnovém poklesu inflace spotřebitelských cen polevily v tempu zdražování i ceny v primárním okruhu. Vůbec poprvé od loňského prosince meziměsíčně klesly ceny průmyslových výrobců. Vyplývá to z dat ČSÚ
vysoke_skoly

Vysoké školy se bouří proti seškrtanému rozpočtu 2023

3
Rada vysokých škol varovala před negativními důsledky podfinancování vysokých škol na vývoj hospodářství. Argumentuje výdaji pro vysoké školy v návrhu státního rozpočtu 2023. Výhrady k rozpočtu mají i ekonomové.
docasny_ramec

Tak dlouho vláda dočasný rámec odmítala, až ho přijala

0
Vláda představila hrubé obrysy pomoci firmám s vysokými cenami energií. Ve dvou programech jim nabídne dotace za cca 60 miliard korun. Dotace nabídnou dva podpůrné programy. V obou případech pomůže EU.
jen

Spoléhat na Ukrajince je snadné, ale jen to nestačí

1
Český pracovní trh zůstává i přes pokles ekonomiky nepružný. Nezaměstnanost v Česku je nejnižší v EU a firmy napříč obory nemají pracovníky. Vláda otevřela pracovní trh lidem z Ukrajiny, podle personalistů jen to ale nestačí.

Daň z neočekávaných příjmů má první odpůrce

4
Ministr financí Zbyněk Stanjura v pořadu České televize Otázky Václava Moravce potvrdil, že chce vláda zavést daň z neočekávaných příjmů. Tak lehké to ale nebude. Proti už se staví první firmy. Argumentují nespravedlností daně.
inflace_v_srpnu

Inflace v srpnu ubrala na 17,2 %. Zlevnil benzin i nafta

0
Spotřebitelské ceny rostly i v srpnu. Meziměsíčně stouply o 0,4 procenta. Inflace v srpnu dosáhla 17,2 procenta. To je o 0,3 procentního bodu méně než v červenci. Inflace v Česku tak poprvé klesla od května 2021.
rozpoctu

V rozpočtu 2023 chybějí výdaje na energetický tarif

0
Vláda nekalkuluje v návrhu státního rozpočtu na příští rok s náklady na vládní úsporný energetický tarif či další růst platů státních zaměstnanců. Uvedla to Národní rozpočtové rady.
Nezamestnanost

Nezaměstnanost v srpnu v Česku mírně vzrostla

0
Podíl nezaměstnaných v Česku ke konci srpna vzrostl na 3,4 procenta z červencových 3,3 procenta. V meziročním srovnání je nezaměstnanost stále nižší o 0,2 procenta. Uvedl to Úřad práce ČR.
trzby

Tržby v maloobchodě klesají již třetí měsíc v řadě

0
Tržby v maloobchodě klesly i v červenci. Meziročně po očištění o kalendářní vlivy klesly o 7,2 %, meziměsíčně klesly o 0,6 procenta. Jedná se o třetí propad maloobchodních tržeb v řadě. Uvedl to Český statistický úřad.
Singer

Potřebujeme začít zase pracovat, nabídl jako řešení krize Singer

0
„Já si myslím, že potřebujeme začít znovu pracovat,“ uvedl na výroční konferenci Sdružení pro zahraniční investice – AFI hlavní ekonom společnosti Generali CEE Holding a bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer.
schodkem

Rozpočet skončil v srpnu schodkem 231,1 mld. Kč

1
Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci srpna deficitem 231,1 miliardy korun. Po očištění o příjmy z EU a finančních mechanismů činil schodek 218 miliard korun. Uvedlo to ministerstvo financí.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »