Poučený investor pracuje jako specialista ve svém oboru. Je mu 59 let. Podnikat začal v roce 1992. Po čase firmu prodal a stal se zaměstnancem. Netrvalo dlouho a znovu se pustil do podnikání. A také začal pravidelně investovat. Kombinuje podílové i penzijní fondy.

Na otázku, zda je v podnikání úspěšný, odpovídá, že si na nedostatek práce nemůže stěžovat. Jako investor dává přednost podílovým fondům, ale i si spoří v penzijních fondech. Přímé obchodování na finančních trzích ho z časových i jiných důvodů neláká, ale uvědomuje si, že by jako investor ušetřil na poplatcích za správu investic.

Investuje do zahraničních podílových fondů a zvolil si program životního cyklu. Čím blíže bude penzi, tím více z jeho úspor bude převedeno z volatilních akcií do státních dluhopisů.  Podílové fondy oceňuje zejména z toho důvodu, že si z nich peníze může kdykoli vybrat. Vnímá je jako pojistku pro případ, pokud by náhle potřeboval větší obnos peněz. S předčasným výběrem z penzijního spoření se státním příspěvkem vůbec nepočítá. Ví, že by to znamenalo ztrátu státní podpory.

Na otázku, zda si peníze, které si naspoří v rámci státního penzijního systému, nechá vyplatit najednou, anebo zvolí měsíční rentu, odpovídá, že si peníze s největší pravděpodobností nechá vyplatit najednou. A dá s nim bude sám hospodařit. Něco si nechá pro svoji potřebu, zbytek, počítá, bude jako správný investor investovat dál.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here