Česká správa sociálního zabezpečení [ČSSZ] začala dnes [30.11.] vyplácet příspěvek 5 000 korun pro důchodce. Jednorázový příspěvek ČSSZ vyplatí samostatně vedle výplaty penze. A to od 30. listopadu do 8. prosince 2020.

„Výplata se uskuteční stejným způsobem, jakým byla důchodci vyplacena listopadová běžná splátka důchodu,” uvedlo Ministerstvo práce a sociálních věcí [MPSV].

Vláda schválila mimořádný příspěvek k důchodu začátkem září. Premiér Andrej Babiš [ANO] bonus zdůvodňoval stresem důchodců v době jarní covidové vlny. Vicepremiér Jan Hamáček [ČSSD] argumentoval zdražováním. MPSV jako důvod uvádělo pokles poměru průměrné penze a průměrné mzdy v posledních letech, dopady epidemie na příjmovou a sociální situaci penzistů a nejistým vývojem.

Příspěvek 5 000 korun pro důchodce

Starobní, invalidní a pozůstalostní penze pobírá 2,88 milionu lidí. Více než dvě třetiny z nich dostanou pětitisícový bonus na účet. Na všech kontech by měl být zhruba do konce příštího týdne. Zbytek lidí ho pak obdrží poštovní poukázku, a to nejpozději do 15. prosince.

V praxi to bude vypadat tak, že zhruba dva miliony lidí dostanou postupně příspěvek na bankovní účet a 860 000 poukázkou. Platby u všech poukázek a na většinu účtů správa odešle do pátku. Příští týden v pondělí a úterý pak poukáže peníze na konta lidem, kteří důchod dostávají 20., 22. či 24. den v měsíci. Bonus po odeslání budou mít penzisté a penzistky na svém účtu do dvou či tří pracovních dnů. Poukázky pošta doručí nejpozději do 15. prosince. U nových žádostí či přehodnocení penzí lidé obdrží příspěvek do jednoho měsíce po zařízení či obnově vyplácení. Peníze úřad pošle i do ciziny.

ČSSZ se podle svého ředitele Františka Boháčka dva měsíce připravovala na to, aby mohla do pár dnů po přijetí zákona peníze odeslat. Boháček zajištění výplaty označil za “malý zázrak”. Úřad spolupracuje s Ministerstvem financí ČR, Českou národní bankou a Českou poštou. O příspěvek není třeba žádat, dorazí automaticky. Do důchodu započítaný nebude.

Příspěvek 5 000 korun za 14,5 miliardy korun

Vyplacení příspěvku rozpočet stojí asi 14,5 miliardy korun. Ekonomové poukazovali na to, že příjem důchodců v krizi neklesl. Mnoho opozičních politiků označovala příspěvek za předvolební uplácení voličů na dluh. Krajské a senátní volby se konaly začátkem října.

Vládní politici původně plánovali v příštím roce penze zvýšit víc, než nařizuje zákon. Znamenalo by to ale každoroční růst výdajů do budoucna. Rozhodli se pro jednorázový příspěvek, který představuje zvýšené výdaje pouze v letošním roce.

Vláda prosadila pro letošek kvůli epidemii navýšení schodku ze 40 na 500 miliard korun. Ekonomové upozorňují na to, že Česko bude muset půlbilionový dluh splatit.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here