OLAF: Černý obchod nejen s covidem stojí EU biliony ročně

230
OLAF
Foto: OLAF

EU od začátku pandemie zabavila 52 milionů vadných výrobků určených pro boj s covidem-19, jako jsou roušky, testovací sady a dezinfekční přípravky. Evropský úřad pro boj proti podvodům [OLAF] v souvislosti s pandemií již identifikoval více než tisícovku podezřelých hospodářských subjektů. Ve své zprávě to uvedl OLAF.

Zabavené výrobky podle vyšetřovatelů neodpovídaly normám. V mnoha případech byly i škodlivé pro zdraví. Testy na covid-19 byly falešné a například 140 000 litrů dezinfekčního gelu z Turecka obsahovalo nebezpečné množství metanolu. Větší počet podezřelých subjektů, které své produkty dodávaly na evropský trh, sídlí v zemích mimo EU.

„Nové příležitosti k podvodům, kterým virus otevřel cestu – zejména lukrativní trh s padělanými nebo nevyhovujícími výrobky, jako jsou roušky nebo dezinfekční přípravky na ruce – přinesly pro OLAF v roce 2020 nové výzvy,“ uvedl generální ředitel úřadu Ville Itälä.

Prodej necertifikovaných respirátorů v Česku dál kvete

Pode jeho zástupce Ernesta Bianchiho má velký podíl na úspěchu vyšetřování mezinárodní spolupráce a koordinace. OLAF loni uzavřel 230 vyšetřování a vydal vnitrostátním a unijním orgánům 375 doporučení ke stíhání subjektů nebo ke zpětnému vyžádání prostředků. Dalších 290 nových vyšetřování loni úřad zahájil. Své podezření na podvod může úřadu poslal kdokoliv, dokonce i anonymně.

Rozkrádání veřejných rozpočtů

Vedle padělání zdravotnického materiálu k trendům posledního roku patří tajné dohody v oblasti zadávání veřejných zakázek nebo nadhodnocování faktur.

„Rok 2020 sice mohl být v mnoha ohledech rokem výjimečným, ale vyšetřování úřadu OLAF i nadále odhalovala tajné dohody, střety zájmů, manipulace s veřejnými zakázkami, praní špinavých peněz a jiné praktiky, s nimiž se setkáváme i každý jiný rok. Pandemie potenciální podvodníky nezastavila,” uvedl Ville Itälä.

Identifikované podvody
  • Střety zájmů a tajné dohody mezi příjemci a dodavateli, zejména v oblasti zadávání veřejných zakázek.
  • Padělané nebo nadhodnocené faktury, korupce a střety zájmů v oblasti financování zemědělství a rozvoje venkova, často ve spojení s praním špinavých peněz.
  • Podvody při financování výzkumu.

Evropský úřad pro boj proti podvodům má pouze vyšetřovací pravomoci. Svá zjištění musí dále předat orgánům. Nově spolupracuje s Úřadem evropského veřejného žalobce [EPPO]. Ten zahájil činnost 1. června. Unijní orgány odhadují, že EU kvůli různým finančním podvodům přišla jen v roce 2019 o zhruba 460 miliard eur [téměř 12 bil. Kč]. Prokuratura počítá s tím, že ročně se bude zabývat přibližně 3 000 případy.

Příklady špatné praxe

Podle úřadu dnes již mechanismy podvodů pokrývají i hned několik členských států EU. V jednom případě, který se společně týkal Rumunska, Itálie, Belgie a Španělska, úřad OLAF doporučil zpětně získat 25 milionů eur. Peníze, které měly plynout do silniční infrastruktury, byly namísto toho vyprány vzájemně propojenými podniky prostřednictvím plateb za fiktivní služby. OLAF však především odhalil, že příslušné zakázky byly udělovány díky podezřelé vazbě uvnitř vnitrostátních orgánů.

Další příklady lze nalézt ve výroční zprávě úřadu. Patří mezi ně podvody zaměřené na výzkum, zemědělství, rozvoj venkova a sociální fondy. V některých z těchto případů úřad odhalil, že finanční prostředky EU byly podvodně nárokovány na základě padělaných podkladů, zatímco u jiných šlo rovněž o případy praní špinavých peněz.

Životní prostředí a pašování cigaret

OLAF upozornil na rostoucí počet podvodů spojených s poškozováním životního prostředí. Vyšetřovatelé zabavili pesticidy a přispěli k tomu, že do EU neproniklo hned několik tun nezákonných chladicích plynů [HFC].

„Čtrnáctitunový náklad HFC zabavený úřadem OLAF v roce 2020 by měl v případě, že by nebyl zadržen, stejný dopad na životní prostředí jako 38 zpátečních letů z Amsterdamu do Sydney,” uvádí zpráva.

Již tradičním soupeřem OLAF jsou pašeráci cigaret, novým artiklem posledních let je tabák do vodních dýmek. V roce 2020 úřad a jeho partneři zabavili téměř 370 milionů cigaret pocházejících ze třetích zemí, které měly být nezákonně prodávány v EU. Další téměř stovku milionů cigaret a 300 tun tabáku vyšetřovatelé zabavili při ukončení tři roky trvající nadnárodní operace.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here