Vláda schválila investiční pobídky pro vybrané podniky

721
investicni_pobidky
Foto: Úřad vlády ČR

Vláda včera [6.12.] schválila čtyři investiční pobídky pro tuzemské podniky. Předloženo jich bylo celkem sedm. Většinu z nich schválila kvůli rozšíření výroby. Informaci potvrdil ministr průmyslu a obchodu v demisi Karel Havlíček [ANO].

Firmy získají od státu hlavně slevu na dani z příjmů rozloženou do několika let. Podle původně zveřejněných informací na webu úřadu vlády ministři na svém jednání odsouhlasili pět pobídek, včetně pobídky pro Družstevní závody Dražice. Což se ale nakonec nepotvrdilo. U některých materiálů Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR [MPO] navíc nevypořádalo všechny připomínky, šéf resortu Havlíček je tak vládě předložil s rozporem.

Komu vláda investiční pobídky schválila

Ministři schválili investiční pobídku pro strojírenskou společnost ZKL Brno. Ta chystá rozšíření výrobního sortimentu o velkorozměrová ložiska. Jde o investici za 458 milionů korun, přinést by měla 62 nových pracovních míst. Přínosy investice podle MPO převyšují náklady státního rozpočtu o 1,4 miliardy korun.

Investiční pobídku získala dále společnost Thermo Fisher Scientific Brno. Ta poskytuje služby v elektronové mikroskopii a rentgenové fluorescenční a optické emisní spektrometrii. Chce vybudovat technologické centrum pro výzkum a vývoj hmotnostních spektrometrů. Jedná se o investici za 96,5 milionu korun, vzniknout má na 100 pracovních pozic. Kromě slevy na dani z příjmů firma žádá o hmotnou podporu vytváření nových pracovních míst. Přínosy záměru podle MPO převyšují náklady státního rozpočtu o 322,9 milionu korun.

Stát uděloval investiční pobídky bez znalosti jejich přínosu

Vláda schválila dále pobídku pro rodinný podnik Kornfeil vyrábějící pekařské pece, automatické chlebové linky a další doplňková zařízení a plánuje v Hodoníně rozšířit výrobu. Počítá s investicí 25,5 milionu korun, nepředpokládá vytvoření žádných nových pracovních míst. Projekt do státního rozpočtu za deset let trvání investiční akce přinese dle MPO po odečtení nákladů 15,7 milionu korun.

Poslední schválená pobídka byla pro farmaceutickou firmu oncomed manufacturing, která se věnuje výrobě léčivých přípravků, jež se používají při chemoterapii v rámci léčby onkologických pacientů. Plánuje rozšíření výroby za 812 milionů korun, vzniknout tak má 20 pracovních pozic. Přínosy záměru podle MPO převyšují náklady státního rozpočtu o 40,7 milionu korun.

Komu investiční pobídky vláda neschválila

Kabinet naopak neodsouhlasil investiční pobídku pro Družstevní závody Dražice – strojírna, výrobce ohřívačů vody, které mají rovněž v plánu rozšířit svůj závod. Počítají s investicí 259,3 milionu korun, která má přinést 130 pracovních míst. Přínosy projektu podle MPO převýší náklady státního rozpočtu zhruba o 486,5 milionu korun.

Pobídku nezískal ani podnik Frujo, který plánuje v Trdonicích na Břeclavsku rozšířit výrobu potravinářských produktů a polotovarů za 203 milionů korun. Díky investičnímu záměru by mělo vzniknout deset pracovních míst.

Vláda projedná investiční pobídky pro tři firmy. Dvě jsou z Brna

A pobídku nezískala ani společnost Huhtamaki Flexible Packaging Czech. Ta se zaměřuje na potisk vícevrstvých flexibilních obalových folií pro potravinářský a farmaceutický průmysl. Firma chce rozšířit výrobu obalových materiálů, předpokládané náklady dosahují miliardy korun. Díky tomu má vzniknout 180 nových pracovních pozic.

Pobídky schvaluje vláda od roku 2019

Kabinet podle nového znění zákona o investičních pobídkách z podzimu 2019 musí schvalovat nejen velké strategické projekty, ale všechny investiční pobídky. Některé pobídky měla vláda na programu již v říjnu, nakonec se jimi ale nezabývala. Havlíček to zdůvodnil tím, že rozhodnutí o jejich poskytnutí chce nechat na novém kabinetu.

Firmy a podnikatele čekají od září významné změny

Investiční pobídky u nás mají aktuálně formu slevy na dani z příjmů. Dále pak hmotné podpory na pracovní místo, hmotné podpory na školení a rekvalifikaci. A také hmotné podpory na pořízení dlouhodobého majetku. Tuzemské firmy a podnikatelé v minulosti opakovaně kritizovali udělování investičních pobídek zahraničním firmám.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here