Pro vstup Sazky na burzu Komárek využije SPAC CRHC

2584
Komarek
Karel Komárek mladší se svou manželkou Štěpánkou Komárkovou při otevření části amerického Kennedy Centra pro umění ve Washingtonu v roce 2019. / Foto: Nadace Karel Komárek Family Foundation

Nadnárodní provozovatel loterií Allwyn Entertainment, kterého skrz skupinu KKCG vlastní miliardář Karel Komárek, vstoupí po spojení se SPAC firmou Cohn Robbins Holdings [CRHC] na akciovou burzu v New Yorku [NYSE].

Společnost Allwyn, která se dříve jmenovala Sazka Entertainment, o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Podle ní hodnota sloučené společnosti dosáhne zhruba 9,3 miliardy USD [cca 200 mld. Kč].

„Navrhované ocenění skupiny působí přiměřeně, citelně se neodchyluje od normálu v odvětví,” uvedl analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

Allwyn provozuje loterie v České republice, Itálii, Rakousku, Řecku a na Kypru. A má zájem získat loterijní licenci také ve Velké Británii. Cohn Robbins Holdings je takzvaný SPAC [Special Purpose Acquisition Company].

Společnosti SPAC válcují trh: Namístě je ale obezřetnost

Jde o typ společnosti vytvořený za účelem hladké realizace IPO a získání kapitálu na burze ke koupi cílové společnosti v předem stanoveném období, obvykle v době 18 až 24 měsíců.

Komárkův hazard jede

Současní akcionáři společnosti Allwyn by měli získat po spojení ve sloučeném podniku podíl ve výši přibližně 83 procent. Žádný nový akcionář by bezprostředně po transakci neměl v podniku vlastnit více než pět procent.

Podnikání skupiny Allwyn Entertainment podle Pfeilera generuje slušné zisky. Proto by nemělo být výrazně zasaženo ani současnou vlnou výprodejů na akciových trzích, která se týká hlavně mladých technologických společností.

Firmu CRHC založil Gary Cohn, ekonomický poradce bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, a investor Clifton S. Robbins. Firma loni v září získala od investorů 828 milionů USD [cca 17,83 mld. Kč] a v kategorii SPAC patří v poslední době k těm největším.

Transakci již jednomyslně schválila představenstva společností Allwyn i CRHC. Potvrdit ji ještě musejí akcionáři CRHC a regulační orgány. Uzavřena by pak mohla být ve druhém čtvrtletí letošního roku.

Co je cílem vstupu na NYSE

Vstup na newyorskou burzu NYSE má podpořit globální růstovou strategii firmy Allwyn, včetně případných akvizic a soutěží o licence na trzích v Evropě a USA. A má jí také zajistit lepší přístup na kapitálové trhy.

„Vstup na NYSE je další kapitolou v historii společnosti Allwyn a je výsledkem společných úspěchů, z nichž budou těžit hráči, komunity i investoři. […] Předpokládáme, že firma dosáhne atraktivního růstu příjmů, zisku a volných peněžních prostředků, a vytvoří tak pro investory atraktivní dlouhodobou hodnotu,” uvedl v prohlášení předseda představenstva firmy Allwyn Karel Komárek.

Společnost v letošním roce očekává upravený provozní zisk EBITDA zhruba 810 milionů USD [cca 17,5 mld. Kč]. Čisté příjmy ze sázení odhaduje přibližně na 1,7 miliardy USD [cca 36,6 mld. Kč].

Karel Komárek navazuje na svého otce Karla Komárka

Karel Komárek patří k nejbohatším českým podnikatelům. Časopis Forbes jeho majetek odhadl na 5,3 miliardy USD [cca 114 mld. Kč]. Z nuly ale Karel Komárek nezačínal, naopak navázal na podnikání svého otce z 90. let Karla Komárka.

Komárkova skupina KKCG se doteď zaměřuje hlavně na obchod s ropou a plynem [Moravské naftové doly, pozn. red.], které Komárek st. částečně zprivatizoval a následně odkoupil. Nově pak ještě na podnikání v zábavě, informačních technologiích a realitách.

Dnes skupina vyvíjí podnikatelské aktivity ve 36 zemích světa. Podíly drží ve 212 firmách, mimo jiné v Sazka Group, Aricoma Group, MND Group, KKCG Real Estate Group, kapitálovém fondu Springtide Ventures a dalších.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here