Česká pobočka ruské banky Sberbank dnes zavřela svá kontaktní pracoviště. Reagovala tím na run klientů, kteří se obávají důsledků ekonomických sankcí na Rusko kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Banka u nás má 120 tisíc klientů.
Sberbank ústy své mluvčí Radky Černé uvedla, že důvod uzavření poboček spočívá v bezpečnostních problémech na jednotlivých pobočkách banky.
„Bohužel se objevily bezpečnostní problémy na našich pobočkách. Naši zaměstnanci jsou převážně občané ČR a musíme jim zajistit zvýšenou bezpečnostní ochranu, protože čelí fyzickým atakům,” řekla mluvčí banky.
Proč bance dnes ale nefungovalo internetové bankovnictví již nevysvětlila. Tento týden jde přitom již o další významný dopad ruské invaze na Ukrajinu na ruskou banku. Její akcie na finančních trzích na začátku týdne ztratily polovinu své hodnoty.
Firmy a instituce dávají ruce pryč od ruské banky
Některé české firmy kvůli ruské invazi na Ukrajinu vyhlašují bojkot služeb banky Sberbank CZ, která má vazby na Rusko.
„Silně doporučujeme našim poradcům a pobočkám tuto banku přestat okamžitě využívat, doporučovat a zprostředkovávat. V této souvislosti ji také vyjímáme z bonusového odměňování,” uvedl zakladatel finančně poradenské společnosti Partners Petr Borkovec.
„Nechceme dělat politiku a ani PR, ale je třeba se spojit, přispět, pomoci a být slyšet s tím, že válku nechceme v Evropě a ani kdekoliv na světě. A že se umíme spojit a reagovat. Pomoci utlačovanému a omezit agresora,“ dodal pro FinTag.cz.
Upřesnil, že skupina Partners poskytne nadaci Člověk v tísni 1 000 000 korun. A zároveň vyzvala přes tři tisíce svých pracovníků a partnerů, aby se ke sbírce také připojili.
„Nejde jen o útok na samostatný stát, ale i na základní evropské hodnoty, které nám dnes umožňují podnikat a žít bezpečně a ve svobodném světě. Takové jednání nesmíme ignorovat, i když to ještě zdánlivě není u našich hranic,“ dodal Petr Borkovec.
K bojkotu banky se přidávají i další instituce. Jednou z nich je například Jihomoravský kraj. Ten dnes stáhl většinu peněz z běžného i spořicího účtu u Sberbank.
„Nechali jsme tam provozní tisícikorunu. U běžného účtu bylo možné peníze stáhnout obratem, u spořicího je měsíční lhůta, aby byly peníze staženy. Potom budeme řešit, zda účty zrušíme. Předpokládám, že ano,” řekl hejtman kraje Jan Grolich [KDU-ČSL].
Upřesnil, že Jihomoravský kraj také vypověděl partnerství čtyřem ruským regionům, kterými jsou Tatarstán, Chanty-Mansijský okruh, Leningradská oblast a Nižegorodská oblast. A zároveň poskytne částku do deseti milionů korun na potřebné náklady na zmírnění následků války na Ukrajině,
Sberbank v Česku působí od roku 1993
Hlavním akcionářem Sberbank CZ je ve Vídni sídlící Sberbank Europe. To je dcera největšího ruského bankovního domu Sberban Russia. Jejím 50% vlastníkem s jedním hlasovacím právem navíc je ministerstvo financí Ruské federace. Zbytek vlastní investoři, banka se obchoduje na burze. Sberbank CZ reguluje a dozoruje Česká národní banka. Banka v Česku působí od roku 1993, do roku 2013 fungovala pod jménem Volksbank. V tuzemsku provozuje 25 poboček a obhospodařuje kolem 120 000 klientů.
Členem představenstva Sberbank je Daniel Krumpolc. O něm se nyní diskutuje jako o možném novém řediteli České exportní banky [ČEB]. Upřesněme, že ČEB poskytuje českým vývozcům peníze a poradenství pro export do rizikovějších teritorií a na nové trhy. ČEB vznikla v roce 1995. Vláda koncem roku 2019 schválila, že se stoprocentním akcionářem ČEB stane Exportní garanční a pojišťovací společnost.