Že je nafta dražší než benzin, má své vysvětlení

29976
nafta
Foto: Pixabay.com

Sněmovna ve zrychleném čtení již schválila vládní návrh na snížení spotřební daně o 1,5 koruny na litr nafty. Benzinu se úleva netýká. Nafta je aktuálně dražší než benzin o cca pět korun. Je ale docela možné, že oproti benzinu ještě podraží. 

Spotřební daň u benzinu se vrátí z nynějších 11,34 koruny na původní částku 12,84 koruny na litr již od letošního října. U nafty podle vládního návrhu dál zůstane sazba 8,45 koruny z litru místo 9,95 koruny do konce příštího roku. Letošní náklady na opatření Ministerstvo financí ČR [MF ČR] vyčíslilo na 2,2 miliardy korun a příští rok na 9,6 miliardy korun.

„Důvod [pro úlevu na naftě] není vysoká cena nafty, ale konkurenční prostředí,“ řekl k prodloužení platnosti nižší sazby u nafty ministr financí Zbyněk Stanjura [ODS].

V konečných cenách, po započtení daně z přidané hodnoty, může jít podle něj u nafty o úsporu až 1,8 koruny na litr. Rozdíl mezi aktuální cenou benzinu a nafty činí cca pět korun. Ministr zmínil zejména konkurenci v dopravě, kde největšími konkurenty českých dopravců, hlavně těch menších, jsou dopravci z Polska, Slovenska, Maďarska a Rumunska.

Nejsme úplná výjimka, říká šéf čerpaček Tank ONO

Podle odborníků je ale možné, že cenový rozdíl mezi naftou a benzinem ještě stoupne. Česko totiž není v produkci nafty soběstačné. Ročně doveze ze zahraničních rafinerií [Německo, Slovensko, Rakousko, pozn. red.] cca 2,5 milionu tuny nafty při celkové spotřebě šest miliard tun. Roli hraje i struktura ekonomiky – nafta je důležitá pro v Česku klíčový průmyslový sektor, ale i pro zemědělství. Dominantní je již zmíněná mezinárodní přeprava a skutečnost, že do Česka se dováží nejvíce ojetin právě s naftovým motorem.

Proč je v Česku nafta dražší než benzin

Podle vedoucího pracovní komise pro paliva České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu [ČAPPO] Václava Louly existuje více důvodů, proč je zejména ve vybraných měsících nafta dražší než benzin.

„V září začínají rafinerie vyrábět takzvanou zimní naftu, pro níž potřebují upravit technologicky kvalitu zvýšením podílu petrolejových složek a ty jsou dražší,“ vysvětluje pro FinTag.cz Václav Loula.

Podle jeho slov tak v zimních měsících již i bývala nafta v některých letech o korunu až dvě dražší. Způsoboval to právě přechod na zimní kvalitu změnou technologie s použitím dražších petrolejových frakcí pro splnění nízkoteplotních vlastností nafty.

Avšak i Václav Loula připouští, že takový rozdíl mezi cenou benzinu a nafty, jako je teď, tu dlouho nebyl. Nabízí další vysvětlení. Roli podle něj hrají závislosti na poptávce a vývoji ekonomiky, tedy výkony odvětví náročných na spotřebu nafty. A do situace promlouvá i aktuální geopolitická situace.

„Hodně motorové nafty se stále dováží z Ruska. Připravované embargo se pak negativně promítá jak do zdrojů, tak do ceny. Burzy vyjadřují obavy s nedostatku zdrojů nafty a reagují na to vyšší cenou nafty,“ vysvětluje.

Embargo na ruskou ropu se může snadno obrátit proti EU

A ani tím výčet důvodů, proč je nafta o tolik dražší než benzin, nekončí. K růstu poptávky přispívá rostoucí zájem v nadcházejícím zimním období o lehké topné oleje.

„Ty se vyrábějí také ze středních frakcí. Přičemž v současné době lze očekávat vyšší spotřebu právě jako náhrada za drahý zemní plyn, například v teplárnách,“ vysvětluje pro FinTag.cz Václav Loula.

Zároveň upřesňuje, že v Evropě se dlouhodobě spotřebovává více nafty než benzinu [poměr 70:30]. V Česku je pak poměr ještě větší ve prospěch motorové nafty. Její poměr vůči benzinu činí 77 procent.

Kolik se v Česku spotřebuje nafty a benzinu

Podle aktuální zprávy ČAPPO o vývoji spotřeby pohonných hmot v Česku za 1. pololetí letošního roku dosáhla celková spotřeba pohonných hmot 3,993 miliardy litru. To je meziročně o devět procent více [3,657 mld. litru].

Výraznější nárůst byl u automobilových benzinů. Za hodnocené období vzrostla jeho spotřeba o 17 procent na 1,019 miliardy litru. U motorové nafty vzrostla spotřeba o 7 procent na 2,974 miliardy litru.

„Chování zákazníků a nákupní zvyklosti ovlivnily obavy z nedostatku automobilových benzinů a růstu cen vlivem stále trvajícího válečného konfliktu na Ukrajině,“ říká Loula.

Nafta a benzin tu s námi budou ještě dlouho, říká Václav Loula

Nejvýraznější meziroční nárůst poptávky po automobilových benzinech čerpací stanice zaznamenaly v březnu [+150 %] a dubnu [+128%].

Obavy motoristů ale zafungovaly také u nafty. V březnu její spotřeba meziročně stoupla o 16 procent a v červnu o 6 procent.

„Současně je ale třeba uvést, že v 1. čtvrtletí loni byla stále v platnosti proticovidová opatření omezující mobilitu,“ vysvětluje Václav Loula a dodává, že letošek poznamenalo extrémní zdražení pohonných hmot a výkyvy kurzu koruny vůči americkému dolaru.

Daniel Tácha

6 KOMENTÁŘE

  1. Zapomněl se na jeden důvod. Ukrajinská válka spotřebuje obrovské množství nafty a to jednak do válečné techniky a jednak do vozidel zásobujících frontu. Naftu dodává EU (Rusko již pochopitelně nikoli). No a vyšší poptávka zvyšuje pochopitelně cenu.

  2. Já jen nerozumím tomu, jak se ta cena vlastně sama zvýší? Samo tady nic nefunguje. To snad je jasné ne? Nebo jsou tak nastaveny algoritmy na burze? Pokud ano, tak to opět někdo nastavil. Čili stále existuje někdo, kdo si s cenou může dělat, co chce. Chcete mi říci, že když budu prodávat brambory za 10,-Kč a úrodu na příští rok zničí třeba Putin, tak jediná moje reakce bude zdražiit? Takže jsem zloděj, co vydělává na neštěstí druhých a navíc třeba nakonec se úroda zazrakem zachrání a nedostatek ani nebude. Co pak?

  3. Když je celý národ imbecilní a znepřátelí si dodavatele nafty i plynu kvůli politice, tak ať trpí! Já bych cenu zvýšil na přes 100 Kč/ litr. Ať se imbecilové prohnou jak se patří! Nic jiného si nezaslouží.

    • Pan není cyklista ale evidentně pacient nejmenovaného ústavu.Je nutné podotknout, že veškerá přepravní technika (kamionu), jezdí právě na naftu. Takže litr nafty za 100kč. Je velice úsměvné a snad si to uvědomí, až nebude mít co jíst jelikož potraviny skočí na takovou cenu, že pak bude plakát na demonstracích v Praze, že si nemá čím utírat své pozadí.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here