Jan Souček střídá v ČT Petra Dvořáka

248
Jan_Soucek
Jan Souček / Foto: ČT

Novým generálním ředitelem České televize [ČT] se stal ředitel jejího brněnského studia Jan Souček. Z 15 členů Rady ČT pro něj ve třetím kole volby hlasovalo jedenáct členů. Petr Dvořák končí v ČT po dlouhých dvanácti letech.

Výsledky vyhlásil po jednání Rady ČR předseda volební komise Ladislav Mrklas. Souček se funkce ujme 1. října, kdy Dvořákovi vyprší druhé funkční období. Mandát je šestiletý. Do letošního výběrového řízení přišlo původně 13 přihlášek. Pět z nich nesplnilo náležitosti a Rada je hned vyřadila. Další tři uchazeči neprošli prvním kolem výběru minulý měsíc.

Mediální odborník Jan Potůček finálovou dvojici Souček a Dvořák předpokládal. Oba podle něj měli o poznání kvalitnější projekty i projev před Radou ČT než zbytek finalistů.

„Myslím si, že nakonec u radních převládl názor, že po dvanácti letech by byla vhodná změna,“ uvedl Potůček.

Petr Dvořák serveru Marketing & Media po pro něho neúspěšné volbě řekl, že radní ovlivnil “manipulativní článek” o vznikající dohodě ČT a platformy Voyo. Ten vyšel dva dny před zasedáním Rady ČT na webu Info.cz. Voyo nabízí placený obsah a patří do mediální skupiny CME, jíž vlastní investiční skupina PPF.

„Jsem přesvědčený o tom, že to byla cílená manipulace. Nevím, kdo si ho objednal, ale to, jak byl formulovaný, jakým způsobem tam byla prezentovaná fakta a jak tam některá fakta nezazněla, mě utvrzuje v tom, že ten článek nevznikl jen tak. […] Za mě to celé mělo sloužit k tomu, aby došlo k diskreditaci,” vysvětlil serveru důvod svého neúspěchu.

Česká televize: Na ředitele se skládá jedno české město

Info.cz v pondělí napsalo, že podle návrhu smlouvy, kterou má k dispozici, by Česká televize měla Nově kompletně otevřít dveře do své výrobní kuchyně a na oplátku inkasovat stovky milionů korun ročně. Souček k tomu uvedl, že zjištění detailů o chystané smlouvě ČT s on-line platformou Voyo o prodeji jejího chystaného obsahu bude patřit k jeho prvním krokům. Podle Součka informace o chystané smlouvě nezazněla na žádné z porad programové rady.

Kdo je Jan Souček

Jan Souček [48] vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity [1997]. Poté dva roky působil jako advokátní koncipient. Většinu kariéry ale spojil s médii. V roce 1994 začínal v TV Nova, poté mezi roky 1994 a 1997 pracoval jako redaktor a moderátor brněnského Rádia Krokodýl. Má zkušenosti i z Českého rozhlasu. To jako vedoucí brněnské redakce zpravodajství a publicistiky [1999 až 2002] a editor zpravodajství [2012 až 2014].

V České televizi začínal jako moderátor Dobrého rána z Brna [2005 až 2014]. Mezi roky 2007 a 2012 byl také šéfdramaturgem brněnského Centra zábavné tvorby. Jako ředitel brněnského studia ČT působí od roku 2014. Rada ČT ho do funkce zvolila téhož roku v červnu. V letech 2014 až 2016 koordinoval výstavbu nového televizního studia v Brně-Líšni, které ČT oficiálně zprovoznila v říjnu 2016.

Souček inicioval i dlouhodobé projekty ČT ve vztahu k odborné veřejnosti [Producentský den, Regionální fórum, rozsáhlý stážistický program TS Brno]. Cílil i na širokou veřejnost. Sem patří projekty mediální gramotnosti pro střední školy a seniory. Propůjčil svou tvář i charitativním projektům [Armáda spásy, Hospic sv. Alžběty, Domácí hospicová péče].

V letech 2002 až 2007 pracoval v PR agenturách New Deal Communications. Ta později patřila odsouzenému Marku Dalíkovi, blízkému spolupracovníkovi někdejšího premiéra za ODS Mirka Topolánka. Souček působil i v brněnské PR společnosti Transparent Communications.

V letech 2010–2019 Souček přednášel na Fakultě sociálních studií MU. V současné době je členem Vědecké a umělecké rady Fakulty marketingové komunikace UTB ve Zlíně. Je rovněž členem Programové rady Katedry mediálních studií a žurnalistiky FSS MU.

Plány Jana Součka

Souček chce po nástupu do funkce pracovat na vytvoření veřejnoprávní digitální zpravodajské platformy, na které by se podílela ČT, Český rozhlas a Česká tisková kancelář. Mohla by vzniknout v roce 2025. Platforma podle něj vznikne i bez účasti dalších veřejnoprávních firem.

„Je celá řada úkolů, které nevznikly tím, že je televize doteď dělala špatně. Avšak technologický vývoj i události, které jdou kolem nás, mění požadavky toho, co společnost dneska od médií veřejné služby čeká. To je mimo jiné ta digitální agenda,” řekl novinářům po svém zvolení.

Spolu s aktuálními trendy zřejmě podpoří odklon diváků od lineární televize k modelu sledování předplaceného obsahu a videa na vyžádání – SVOD [Subscription Video On Demand]. Videa v režimu SVOD v Evropě vykazují rychlý růst. Očekává se, že do pěti let bude mít většina domácností střední a východní Evropy dvě až tři předplatná SVOD.

ČT podle Součka taktéž stojí před potřebou vyřešení financování. Avšak uvedl, že není přesvědčený o tom, že potřebuje jen více peněz na výrobu obsahu. Za důležité naopak považuje zlepšení efektivity jejích činností. V organizační struktuře Souček počítá s redukcí první úrovně managementu o 20 procent. Personální otázky chce řešit ještě před nástupem do funkce. Chce nastartovat novou úroveň komunikace nejen uvnitř televize, ale i s Radou a politickou reprezentací.

ČT hospodaří každý rok se sedmi miliardami korun

Souček má v plánu odstranit některé duplicitně vytvářené pořady nebo prosadit větší zastoupení zahraniční tvorby v hlavním vysílacím čase. Celkový podíl české a zahraniční tvorby měnit nehodlá. Rád by zahájil debatu o tom, zda ČT v době úspor musí nakupovat drahá sportovní práva na úkor vlastní tvorby. V regionech chce změnit kompetence jednotlivých studií.

Prospělo by ČT zvýšení podílu příjmu z podnikatelské činnosti?

Rozpočet České televize se v posledních letech pohyboval kolem sedmi miliard korun ročně. Loni to bylo 7,17 miliardy a pro letošní rok byl schválen vyrovnaný rozpočet 7,386 miliardy korun. Základem hospodaření ČT jsou koncesionářské poplatky ve výši 135 korun měsíčně. ČT dlouhodobě volá po jejich zvýšení. V roce 2021 zaměstnávala Česká televize téměř 3 000 lidí, na podobné úrovni se počet zaměstnanců pohybuje posledních deset let.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here