Tenisky z druhé ruky za 50 milionů? Ano, jistě, žádný problém

139
druhe_ruky
Ilustrační foto: Sotheby's

Podle dat portálu Statista dosáhne trh s luxusním zbožím z druhé ruky do roku 2026 hodnoty 52 miliard dolarů [cca 1,2 bil. Kč]. Poptávka po luxusním zboží je totiž stále na vzestupu. Obrovské peníze se točí i v použité módě.

„Milovníci drahé módy dobře vědí, že jejich kousky v průběhu času nabývají na hodnotě,“ říká Olívia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading.

Odvolává se na studii e-shopu s luxusními kabelkami Baghunter.com z roku 2016. Ta uvádí, že hodnota „legendárních [kabelek] Birkin“ se za předchozích 35 let zvýšila až pětinásobně. V průměru rostla o více než 14 procent ročně. Čímž překonala růst hodnoty zlata a indexu S&P 500 ve stejném období. Hodnota daného kusu roste ještě výrazněji, pokud jde o limitovanou edici. Unikátní kousky ale nevyjadřují pouze luxus, ale také pohodlí.

„Milovníci tenisek ocení nabídku aukční síně Sotheby’s, která prodává tenisky Louis Vuitton x Nike Air Force 1 Low za v přepočtu více než 4,4 miliony korun,“ vysvětluje Lacenová.

Tento model byl podle ní spolu s dalšími navržen u příležitosti módní přehlídky značky Luis Vuitton [LV]. Spoluvytvářel ho dnes již zesnulý americký módní návrhář a podnikatel Virgil Abloh. Tento model je limitován na dvě stě párů. Firma jej vyrobila z kůže s legendárními vzory LV a šťastný majitel si model nekoupí v obyčejné krabici, ale v oranžovém pouzdře s monogramy LV a visačkou na zavazadlo.

Další držitelé rekordů zboží z druhé ruky

„Nejde samozřejmě o nejdražší tenisky, které aukční síň Sotheby’s nabízí. V roce 2023 prodal model Nike Air Jordan 13 za v přepočtu více než 51 milionů korun. Michael Jordan je měl na sobě během finálového zápasu NBA v roce 1998 a byly dokonce zapsány do Guinnessovy knihy rekordů jako dosud nejdražší nošené tenisky,“ vysvětluje analytička.

Mucha je skutečná SuperStar! A proto jsme koupili jeho díla

Jsou tu ale i další kousky. Podle Guinnessovy knihy rekordů jsou nejdražšími vydraženými šaty ty, které měla na sobě Marilyn Monroe. Jde o šaty, v nichž v roce 1962 zazpívala americkému prezidentu Kennedymu k narozeninám. Tyto šaty tělové barvy s 2 500 krystaly a 6 000 ručně přišitými kamínky byly vydraženy za neuvěřitelných 4,8 milionu dolarů [cca 111,7 mil. Kč].

Stalo se tak v aukční síni Julien’s Auctions v Los Angeles v roce 2016. Překonaly dokonce její ikonické šaty z filmu The Seven Year Itch, které měla herečka na sobě, když stála na mřížce a zvedl je poryv vzduchu z newyorského metra. V roce 2011 byly vydraženy za 4,6 milionu dolarů [cca 107 mil. Kč] během vzpomínkové aukce na počest herečky Debbie Reynoldsové. Co na tom, že jsou z druhé ruky, když patřily slavné osobnosti.

Jsou tu i docela aktuální příležitosti

„Patříte mezi fanoušky Eltona Johna?“ Ptá se Olívia Lacenová a dodává: Pokud jste odpověděli ano, nenechte si ujít příležitost zapojit se do dražby oblečení z jeho vystoupení i vlastního šatníku.“

Aukce začne tento měsíc v aukční síni Christie’s v New Yorku. Tam lze dražit vše od doplňků přes boty až po kostýmy. Odhadovaná částka končí na 15 000 dolarech [cca 349 000 Kč].

Dřív lidé měnili i byty, říká šéf veletrhu Sběratel

„Dražit se samozřejmě mohou i obrazy, sochy nebo jeho klavír, jejichž cena dokonce přesahuje jeden milion amerických dolarů. Nechme se překvapit, jaká bude konečná nabídka,“ dodává analytička.

A co říci na závěr? Už slavný spisovatel, filozof a sběratel minerálů, jenž svou sbírku věnoval pražskému Národnímu muzeu, Johann Wolfgang Goethe řekl, že šťastní lidé jsou hlavně sběratelé. Což pak platí dvojnásob pro ty, kteří dokáží budovat své sbírky tak, aby v čase získávaly na ceně.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here