České firmy ostře napadly zvýšení poplatků za televizi a rozhlas

7773
poplatku
Podle viceprezidentky Svazu průmyslu a dopravy ČR Mileny Jabůrkové ministerstvo kultury návrh na zvýšení koncesionářských poplatků, jejich pravidelnou valorizaci a rozšíření počtu plátců těchto poplatků prosazuje ve zřejmém rozporu s legislativním procesem vlády. Vláda však tento návrh již schválila. / Foto: Archiv FinTag

S aktuálně vládou prosazovaným navýšením televizních a rozhlasových poplatků nesouhlasí drtivá většina českých firem. Koncesionářský poplatek považují za novou daň na služby, které ale nechtějí a mnohdy ani nemohou využívat. 

Závěry vyplývají z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR [SP ČR] mezi stovkou českých firem. A zástupci Svazu neuvádí jenom to. Podle nich Ministerstvo kultury ČR [MK ČR], které předložilo návrh zákona na zvýšení koncesionářských poplatků, postupuje ve zřejmém rozporu s řádným legislativním procesem. Rovněž upozorňují na to, že změny, které přináší takzvaná mediální novela, mohou být v rozporu s ústavou.

„Odmítáme, aby firmy platily za služby, které jsou z jejich strany nevyžádané, které nevyužívají a které již jednou zaplatily fyzické osoby,“ uvedla viceprezidentka SP ČR Milena Jabůrková s tím, že z pohledu firem jde o zaměstnance.

„Domníváme se, že vláda má dostatek kapacit, technologických nástrojů a možností, jak zajistit, aby veřejnoprávní média sledovali jen ti, kdo platí koncesionářské poplatky,“ doplnil její slova ředitel Svazu chemického průmyslu ČR Ivan Souček.

Za televizi a rozhlas budou lidé nově platit nejspíš 2 460 korun

Podle Jabůrkové resort kultury navíc návrh připravil v rozporu s daným legislativním procesem. Například vůbec nevzal v potaz připomínky asociací a stanoviska pracovních komisí Legislativní rady vlády nebo Komise pro hodnocení dopadů legislativy. Právě tímto postupem porušilo ministerstvo legislativní proces vlády. Přičemž vláda již tento návrh schválila. Spolu se SP ČR i na toto upozorňuje dalších čtyřiadvacet oborových asociací a zaměstnavatelských svazů.

„Zavádění další firemní daně – navíc tímto nestandardním způsobem – je v rozporu s prohlášením vlády. Zejména se ale jedná o políček jak demokratickému legislativními procesu, tak slušnému chování. […] Pokud Česká televize neumí hospodařit, bylo by vhodné se zamyslet nad tím, proč to tak je a nerozšiřovat povinnost platit na ty, kteří nejsou konzumenty obsahu,“ uvedl Jan Prokš, ředitel Elektrotechnické asociace ČR.

Co vadí firmám u poplatků za televizi a rozhlas

Návrh novely o rozhlasových a televizních poplatcích počítá s platbou za všechna zařízení s možností přijímat signál. Vztahuje se tedy i na počítače, tablety a mobilní telefony. To znamená, že koncesionářské poplatky, nově i výrazně vyšší a s možností automatické valorizace, měsíčně zaplatí prakticky všechny domácnosti v ČR, ale i firmy. Firmy by pak poplatek odváděly za stejné osoby ještě jednou. Jeho výši má určit počet zaměstnanců.

„Naším záměrem není oslabovat pozici veřejnoprávních médií. Vnímáme důležitost jejich role a podporujeme ji. Zásadně však nesouhlasíme s tím, aby zástupci byznysu nebyli přizváni k diskuzím nad novelou tohoto zákona, i když se jich velmi negativně dotkne,“ upřesňuje Jabůrková.

Komentář: Nejenže mluví, ale i rozhodují o věcech, kterým nerozumí

Jménem největšího zaměstnavatelského svazu v ČR a dalších oborových svazů požaduje zachování výjimky pro televizní obrazovky, které jsou užívány výlučně ve výrobních procesech a výhradně pro účely zobrazování informací souvisejících s těmito procesy.

„A současně upuštění od nově navrženého schématu plateb dle počtu zaměstnanců, jenž není spravedlivě nastaven. Není vůbec jasné, proč byly vyjmuty firmy do 24 zaměstnanců, a naopak – proč by větší firmy měly platit více, mnohdy až stonásobně,“ doplňuje.

Jak to „kultura“ vymyslela u firem

Právnické osoby a podnikatelé by podle MK ČR měli hradit poplatky podle počtu zaměstnanců. Snížením počtu zaměstnanců potřebných k dosažení maximální hranice poplatků po mezirezortním připomínkovém řízení ale došlo k výraznému nárůstu firem, které spadají do této kategorie. Firmy o 250 zaměstnancích by nově měly hradit až 70krát víc než doposud. Roční poplatek za televizi a rozhlas se tak u nich vyšplhá na 172 200 Kč. U podniků s více než 500 zaměstnanci je to až 100krát více, tedy celkem 246 000 korun.

Roční poplatky za televizi a rozhlas, které by firmy měly hradit

původní návrh MK ČRzáří 2023 nový návrh MK ČRkvěten 2024
Počet
zaměstnanců
Násobek/
nárůst poplatků
Celková
roční částka
 Počet
zaměstnanců
Násobek/
nárůst poplatků
Celková
roční částka
6–19 3x 7 740  25–49 5x  12 300
20–49 7x 18 060  50–99 10x  24 600
50–249 20x 51 600  100–199 20x  49 200
250–999 45x 116 100  200–249 30x  73 800
1000 a více 100x 258 000  250–499 70x  172 200
 500 a více 100x  246 000

[Zdroj: SP ČR]

Obrazovky ve firmách máme kvůli interním potřebám, nikoliv kvůli sledování televizního vysílání. Nerozumíme tedy tomu, proč by se měla výrobním firmám zpoplatnit všechna zařízení schopná přijímat televizní signál,” uvádí za SP ČR řídící partner skupiny Anacot Capital Pavel Drobil.

Vláda schválila zvýšení koncesionářských poplatků i jejich valorizaci

A zástupci SP ČR pokračují: Veřejnoprávní média doposud nepředstavila žádná úsporná opatření. A ministerstvu kultury se nedaří efektivně vybírat poplatky od povinných subjektů podle stávajících pravidel. Místo změny tohoto stavu ale navrhuje rozšíření okruhu poplatníků a výrazné navýšení koncesionářských poplatků. To je ve výsledku skrytým zdaněním firem. A to navíc za služby, které nevyužívají.

–DNA–

8 KOMENTÁŘE

 1. Myslím,že každé osobě od 15ti let výše by stát měl vyplácet dětské přídavky….Že třeba děti nemají? Ale nástroj na ně mají a MOHLI BY.

 2. Plně souhlasím s názoremSP.V současné době musí šetřit firmy,živnostníci,rodiny s dětmi
  i důchodci.Nevím proč by neměla šetřit i ČT.Stačí jeden veřejnoprávní kanál,např.ČT24 a
  ostatní kanály zakodovat.Kdo chce sledovat pořady typu Stardance,nechť si zaplatí.
  ČT neustále natahuje ruce po penězích,ale nějaká konsolidační a úsporná opatření jsem od nich
  neviděl.ČT je jen velká díra na peníze daňových poplatníků.

  • A nikdy neuvidíme. Dokud nudou dostávat peníze na nic, tak také nic předvedou. A za to nic se bude každý rok platit díky inflaci víc.

 3. Podivínů, kteří mnoho neukázali, ale recepty na činnost ČT mají podivné, jak čtu, je v Česku až dost. A přitom jde o naprostou prkotinu, tak proč tu někdo předvádí bouři ve sklenici vody kvůli pár korunám za poplatky. Kritiku programu ČT můžeme číst hlavně od lidí, kteří patrně nic řádného neumí, ale ústa mají plná nechutností a odporu k čemukoliv. Je trapné číst podobné prostoduché výlevy. Nebylo nám lépe bez (anti)sociálních sítí, kdy mohl každý, kdo měl co vyjevit a měl odvahu pod svým jménem napsat či prezentovat eseje, mající smysl, do novin, časopisů nebo v TV pořadech?

 4. Zvyšování výpalného= konc. poplatků pro provládní ČT-ČRo je státem řízená zlodějna-lichva. Stejně jako je to u České pošty nebo ČEZ, ČD … Co je za bezpáteřní šme.. ve vládě to je i ve státních firmách

 5. Programy ČT omezit na sport a art pro děti.Ostatní zrušit,hlavně ČT24 nechutně leze pětidemolici do (_!_). Česká televize je už pouze jedna velká ostuda,pravdu neřeknou ani omylem po vzoru svých guru z pětidemolice.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here