„Jsem ráda, že žiji v Česku, protože na Slovensku to už vypadá jako v policejním státě,“ říká Slovenka Eliška, která žije ve Středočeském kraji a dojíždí za prací do Prahy. „Bez opakovaného antigenního testu člověk na Slovensku nesmí cestovat už ani z okresu do okresu,“ dodává.

Volný pohyb osob na Slovensku ode dneška umožňuje pouze antigenní nebo PCR test s negativním výsledkem. Nebo doklad o tom, že osoba již překonala nemoc covid-19 a je v postinfekční imunitě. V běžném životě to znamená, že od dnešní středy [27. 1.] obyvatelé Slovenska nemohou jít ani do práce bez potvrzení o negativním testu.

Nesmějí ale ani do přírody na procházku či za individuálním sportem. Bez negativního výsledku testu nesmí na poštu, pracovaní pohovor, do banky, pojišťovny, trafiky a ani do čistírny oděvů. Dále pak do opravny obuvi, optiky, servisů aut a kol, e-shopů či zásilkoven.

Negativní test není nutný pouze při nákupu nezbytných životních potřeb v nejbližším obchodě, při cestě do lékárny, na testování covid-19, při pohřbu, uzavření manželství, křestu a soudním přelíčení. Dále pak při péči o blízkou osobu, která je na pomoc odkázaná. Bez testu se smí sice venčit pes, ale jenom v dosahu jednoho kilometru od bydliště.

Slovensko právě celoplošně dotestovalo

Od 8. února chce slovenská vláda spustit takzvaný covid automat. Ten by měl definovat proticovidová opatření v jednotlivých okresech. Zatím tamní policie kontroluje pohyb osob.

Nařízení přicházejí poté, kdy Slovensko dokončilo první vlnu plošného testování antigenními testy, kterého se zúčastnilo přes 2,6 milionu lidí. Pozitivní výsledek mělo 30 556 z nich a pozitivita dosáhla 1,18 procenta. Nejlepší situace je v okresech Veľký Krtíš na jihu středního Slovenska, Tvrdošín na severu země a Svidník na severovýchodě Slovenska. Naopak nejhorší situaci mají v okresech Topoľčany, Levice a Hlohovec na západě země. Plošného testování se neúčastnily pouze děti do 15 let, výjimku měli i senioři nad 65 let.

Při podobné akci loni na podzim zmíněný podíl nakažených dosáhl 1,06 %. Tehdejší účast byla o dvě pětiny vyšší než nyní. Proti případnému dalšímu celostátnímu testování obyvatel se ze čtyřčlenné koalice již vyslovili představitelé dvou nejmenších vládních stran.

Jaká je situace u našich sousedů

Dodejme, že větší firmy na Slovensku získávají finanční a materiální podporu od státu na testování zaměstnanců a jejich rodinných příslušníků. Firmy s 250 a více zaměstnanci dostávají testy zdarma. Podniky musejí ale zajistit přítomnost lékaře nebo zdravotnického pracovníka. Na to jim stát dá za každý vykonaný test 3,50 eura [cca 90 korun].

Minimální mzda na Slovensku bude příští rok 623 eur

Nemocnice na Slovensku o víkendu hlásily rekordních více než 3 200 hospitalizovaných s covidem-19. Podporu umělé plicní ventilace potřebovalo 315 z nich a dalších 263 pacientů leží na jednotkách intenzivní péče. Covidu na Slovensku dosud podlehlo 4 068 lidí. Počty úmrtí se začaly v zemi výrazněji zvyšovat loni na podzim.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here