Spor o ministra, kterého “svět neviděl”, se vyostřuje

8
71385
ministra
Foto: ODS

Lídři koalice Spolu odmítli záměr prezidenta Miloše Zemana nejmenovat jednoho z kandidátů na ministra v nově vznikající vládě. Prohlásili, že si stojí za všemi svými nominacemi.

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro televizi Nova 17.11. řekl, že se bude snažit vyjít vstříc budoucímu premiérovi Petru Fialovi [ODS] při jmenování nové vlády. Avšak ne docela.

„Koneckonců známe se dlouhá léta, tykáme si a měli bychom spolupracovat, takže i když u několika ministrů mám podezření, že resortu, který mají řídit, vůbec nerozumí, protože se jím nikdy nezabývali, tak budu tak tolerantní, že velmi pravděpodobně svoje veto vztáhnu pouze k jedné jediné osobě,” řekl prezident.

„Budu mít důvody, které premiéru Fialovi řeknu, a přes které nepojede vlak,” dodal.

Lídři koalice Spolu o den později [18.11.] uvedli, že si stojí za všemi nominacemi na ministry, jak je prezidentovi Miloši Zemanovi předložil předseda ODS Petr Fiala. Sám Fiala po schůzce s prezidentem taktéž řekl, že si stojí za všemi nominacemi na ministry.

Podle spekulací médií má být dotyčným ministrem, u kterého nepanuje shoda, pirátský kandidát na ministra zahraničí Jan Lipavský. Což pro FinTag.cz potvrdil jako svůj tip nejmenovaný spolupracovník Miloše Zemana, který je s ním v pravidelném kontaktu. Nikoli ale se 100% jistotou.

Zda je problémový kandidát na ministra Lipavský se neví

Předseda Pirátů Ivan Bartoš řekl, že nemá informaci o tom, kdo je sporným kandidátem. Sám Lipavský odmítl, že právě on je tím kandidátem, jehož ministerské angažmá plánuje prezident vetovat. Jméno problémového ministra tak zůstává „tajemstvím“ Petra Fialy a Miloše Zemana.

A jméno problémového ministra neznají ani členové ODS, jak v České televizi dnes potvrdil místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček.

„Já to jméno neznám. Petr Fiala ho nesdělil,” uvedl s tím, že nyní poběží další jednání mezi prezidentem a Petrem Fialou. A to i o nominaci dotčeného ministra.

Ve stejném duchu se opakovaně vyjádřil předseda Pirátů Ivan Bartoš: „Petr Fiala se dohodl s prezidentem, že to jméno nezveřejní do té doby, než budou další jednání o nové vládě. A já tuto jeho dohodu respektuji.”

Dodal, že je rád, že Petr Fiala se proti záměru prezidenta postavil. Odmítavé stanovisko k záměru prezidenta připojil také předseda lidovců Marian Jurečka.

„Veto může uplatnit [prezident] na zákon, ne na personální návrh člena vlády od premiéra. Zákony platí pro všechny! Tedy nevidím prostor a důvod měnit personální nominaci, za svými návrhy si budeme stát,” uvedl.

Přidala se TOP 09 a političtí komentátoři

Bojovnou rétoriku zvolila i předsedkyně TOP 09 a šéfka Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Ta na twitteru napsala, že za představenými kandidáty si koalice Spolu s Piráty a Starosty stojí. Upřesnila, že pevně věří tomu, že bude prezidentem jmenována navržená vláda, jak dle jejího názoru článek 68 Ústavy stanovuje.

„Česko čelí mnoha problémům, které je potřeba ihned řešit. O to více je nevhodné se pouštět do nesmyslných sporů. Věřím, že si to uvědomuje i pan prezident,” doplnila.

Na stranu nově vznikající vlády se postavili i političtí komentátoři. Podle nich dle Ústavy prezident jmenuje předsedu vlády “a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev, nebo jiných úřadů”. O možnosti vetování návrhu premiéra se dle jejich názoru Ústava nezmiňuje.

Na druhé straně je to prezident Miloš Zeman, kdo jmenuje spolu s premiérem i ministry. A v minulosti již odmítl ministrem zahraničí jmenovat Miroslava Pocheho či ministrem kultury Michala Šmardu [oba ČSSD]. Ani jeden z nich se nakonec ministrem nestal.

Kdo je na seznamu ministrů

Předseda ODS a kandidát na premiéra Petr Fiala předal prezidentu Zemanovi seznam kandidátů na ministry v následující podobě.

 • Předseda vlády: PhDr. Petr Fiala, Ph.D., LL.M. / ODS
 • První místopředseda vlády a ministr vnitra: Mgr. Bc. Vít Rakušan / STAN
 • Místopřed. vlády a ministr práce a sociálních věcí: Ing. Marian Jurečka / KDU-ČSL
 • Místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj: PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. / Česká pirátská strana
 • Místopředseda vlády a ministr zdravotnictví: prof. MUDr. Vlastimil Válek, CSc., MBA, EBIR / TOP 09
 • Ministr financí: Ing. Zbyněk Stanjura / ODS
 • Ministr zahraničních věcí: Bc. Jan Lipavský / Česká pirátská strana
 • Ministr školství, mládeže a tělovýchovy: Mgr. Petr Gazdík / STAN
 • Ministr kultury: Mgr. Martin Baxa / ODS
 • Ministr spravedlnosti: JUDr. Pavel Blažek, Ph.D. / ODS
 • Ministr průmyslu a obchodu: Ing. Věslav Michalik, CSc. / STAN
 • Ministr zemědělství: Ing. Zdeněk Nekula / KDU-ČSL
 • Ministryně obrany: Mgr. Jana Černochová / ODS
 • Ministr dopravy: Mgr. Martin Kupka / ODS
 • Ministryně životního prostředí: Ing. Bc. Anna Hubáčková / KDU-ČSL
 • Ministr pro evropské záležitosti: doc. PhDr. Mikuláš Bek, Ph.D. / STAN
 • Ministryně pro vědu, výzkum a inovace: Mgr. Helena Langšádlová / TOP 09
 • Ministr – předseda legislativní rady vlády: JUDr. MgA. Michal Šalomoun, Ph.D. / Česká pirátská strana

V případě problematického kandidáta prezident Zeman předsedovi ODS Fialovi doporučil, aby ho v jeho rezortu zastoupil. To kvůli rychlému jmenování nové vlády. Případně jeho rezort svěřil některému z ostatních ministrů. Fiala, který stále odmítá zveřejnit jméno tohoto kandidáta, ale uvedl, že není připraven uvažovat o náhradníkovi. Dle jeho slov jsou všichni kandidáti na seznamu budoucích ministrů kvalitní.

–ČTK/DNA–

8 KOMENTÁŘE

 1. Jen se divím,jak může nějaký Lipavský dělat ministra a to ještě ministra zahraničí.Jsou známé jeho výroky,
  které jednoznačně dokazuji,že o zahraniční politice nemá přehled.Stačí jenom připomenout,kdy prohlásil,že
  Afganistan byl napaden USA a NATO proto,že ohrožoval státy na Blízkém východě.Doufám,že aspoň zná
  zeměpis,aby při svých zahraničních cestách nezabloudil.

  • Je vidět, že se vůbec neorientujete v politice a tím pádem i v důvodu, proč Zeman nechce Lipavského jmenovat ministrem zahraničí, Zeman nemá výtky kvůli Afganistánu- přítomnost naších vojáků v Afganistánu Zeman naopak prosazoval a schvaloval. Zeman má výtky vůči Lipavského prohlášení, že Rusko ani Čína by se neměly stát účastníky tendru na dostavbu dalších bloků v jaderné elektrárně v Dukovanech, protože představují bezpečnostní riziko. A to je pravda o které se nedá pochybovat a shodne se na tom většina občanů ČR kromě komunistů a bývalých komunistů či jiných ignorantů chování Ruska a Číny.

 2. Tvaroháček nemá vůbec šanci tuto budoucí vládu diletantů a defraudantů nějak rozhýbat. Vnitřní tření mu to nedovolí. Někteří koaliční šmoulové a jejich candrdáti nejsou sto překročit vlastní stín. Z pohledu ovčana ČR vláda, která celé čtyři roky nikdy nebude vládnout a se založenýma rukama bude pouza implementovat Průserskou agendu v podstatě nemá šanci na úspěch. Dle mého to bude nejdéle do února a po zbytek bude vládnou Milošova ouřednická. Otázkou zůstává, co bude výhodnější. Nikdo z nich totiž nemá jinou než koritářskou motivaci… V následujících letech se bude jenom posuzovat, kdo nás prodal víc, zdali Blbiš, či Tvaroháček – ten je ještě narozdíl od Blbiše politicky zcela naivní s vymytým mozkem bývalého ultrapravičáka a dodnes má v obýváku oltář s motivy háčkovaných křížků…. Dědek kolaborant s náckama (sudeťákama), známý Brněnský udavač

 3. Vzdělání Pekanové je tajemství. Málo kdo ví že žila v mladí v Maroku. Tam se moc vzdělání pro dívky nevěnují. Navíc podle vzhledu je možná Arabka. Také příjmení je možná nepravé. Nevím ale zavání to podvodem když v tom má prsty soudruh Kalousek. Možná mně trvale zablokují jako Novinky a Seznam. Máme demokracii podle EU v Bruselu. Jaký je rozdíl mezi diktaturou Moskvy a Bruselu. Národní fronta Spolu opakování puče z 25.února 1948. Soudruh Babiš vadí ale soudruh Fiala nevadí.

 4. Pane Fialo,ministra zahraničí České republiky by dle mého názoru, mohl zvládnout Feri z TOP 09,vždyť je to úplně jedno,také tomu nerozumí,ale má rád hezká česká děvčata !

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here