Jedná se o vyšším životním minimu i přídavku na dítě

4036
na_dite
Foto: Pixabay.com

Zástupci koaličních stran jednají o zvýšení životního minima a přídavku na dítě. Najdou-li shodu, vyšší dávky začnou platit od ledna. Informaci potvrdila náměstkyně ministra práce pro sociální dávky Iva Merhautová [KDU-ČSL].

„Máme zprávu, že vládní koalice o navýšení životního minima a přídavku na děti uvažuje. Bylo by to od ledna,” potvrdila Merhautová.

Podle jejích informací dohoda na případném navýšení v koalici je. Životní minimum vzrostlo kvůli inflaci naposledy od července. Nyní pro samotného dospělého činí 4 620 korun. Pro dospělé v rodině a děti je částka nižší. O konkrétně kolik by se částka životního minima a přídavky mohly od ledna zvednout, náměstkyně neupřesnila.

„Pakliže dostaneme pokyn od pana ministra Jurečky, což očekávám, tak začneme na úpravě legislativy pracovat. Samozřejmě se budeme bavit i o těch částkách navýšení,” řekla Merhautová.

Ministr práce Marian Jurečka [KDU-ČSL] v minulých týdnech několikrát zopakoval, že je vláda připravena při pokračujícím zdražování minimum navýšit.

Kolik činí životní minimum a přídavek na dítě

Životní minimum slouží pro stanovení nároku na dávky a pro výpočet některých podpor. Letos se kvůli vysoké inflaci upravovalo dvakrát. Od dubna se po dvou letech zvedlo o deset procent z 3 860 na 4 250 korun. Od července vzrostlo o 8,8 procenta na 4 620 korun.

Na přídavky na děti mají nárok domácnosti s čistým příjmem do 3,4násobku životního minima. Podle věku dítěte činí 630, 770 či 880 korun měsíčně. V rodinách pracujících či studujících rodičů je dávka o 500 korun vyšší, tedy 1 130 korun, 1 270 korun a 1 380 korun měsíčně.

Žít na dávkách není v Česku nic super zajímavého

S navýšením minima se rozšiřuje okruh rodin, které mohou přídavky pobírat. Zvedá se totiž hranice příjmu pro nárok na dávku. Nyní může přídavky získat například rodičovská dvojice se dvěma předškoláky s měsíčním rodinným příjmem do 43 554 korun čistého či samoživitelka s potomkem na vysoké škole s čistým příjmem do 25 738 korun.

Úřady práce vyplatily letos v červenci podle údajů ministerstva 300 900 přídavků na dítě. Je to o 25 procent víc než loni za stejný měsíc. Tehdy dávku dostalo 240 000 dětí. Výdaje státu letos za sedm měsíců činily 2,04 miliardy korun, loni to bylo 1,28 miliardy.

Navýšení minima i příspěvku má podporu

Navýšit přídavek na dítě doporučují experti na sociální problematiku i Národní ekonomická rada vlády [NERV]. Podle nich dávka dobře cílí na domácnosti s nižším příjmem. NERV navrhuje zvednout částky přinejmenším o 30 procent. Základní přídavek by tak činil 820, 1 000 a 1 150 korun.

Pro domácnosti s pracujícími by měla být částka dál vyšší. Pokud by se dávka upravila výrazněji, mohla by se část převádět třeba rovnou do úhrady školních výletů a podobných akcí. NERV radí také zvýšit životní minimum.

Dál žijeme na dluh, říká Jan Pavel z Národní rozpočtové rady

Národní rozpočtová rada [NRR] s poskytováním pomoci v krizové situaci souhlasí. Podle ní by opatření ale měla být jednorázová nebo dočasná, nikoli trvalá. Dlouhodobé kroky by kabinet neměl kvůli rychlému zadlužování zavádět bez zajištění dodatečných i dostatečných zdrojů na pokrytí nových výdajů.

–ČTK/RED–

1 komentář

  1. Já mám těžce postiženého syna 30 let, celý život pečuji a dělám brigády a snažím se jak umím. Mám 60 let a Pavla už neunesu, už potřebuji asistenty pořád. Máme příspěvek na péči 19 200,– Kč, měsíčně potřebuji 46 800,– Kč. Asistenti jsou drazí a ještě je neseženete. Nutíte nás pořd žebrat po Nadacích, ale to nejde pořád. Pořád zachraňujete předčasně postižené děti v super úrovni, ale následné šivoření, zoufalství, beznadej, chudoba rodin co dlouhodobě pečují Vás nezajímá, ale postižené děti jsou především předčasně narozené děti.Proč to děláte ? Proč jste tak krutí a bezohledni ? Pečovala jsem i 720 hodin za měsíc, vy jste mě uplně zničili, zneužili: Proč nám nepomaháte ?

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here